Kursy walut. Ile zapłacimy za dolara, euro i franka w środę 12 czerwca?
Złoty w pierwszych dniach tygodnia stracił do głównych walut. W środę rano (ok. 7.00) euro wyceniane było na 4,34 zł, dolar kosztował 4,04 a frank szwajcarski 4,50 zł.
Na rynki walutowe wpływ ma osłabienie euro w stosunku do dolara. Złoty słabnie "przy okazji" w wyniku pogorszenia nastrojów na rynkach.
"Zniżka eurodolara pogłębia się. Na poziomie zmian nie są one jednak zbytnio znaczące, jednak wystarczające aby chłodzić nastroje na rynkach. W wyniku wydarzeń politycznych rentowności francuskiego długu testują 7-miesięczne maksima" - komentował sytuację rynkową Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ. Dodał, że większe ryzyko widoczne jest w notowaniach złotego, tak w stosunku do dolara, jak i euro.
"Euro spadło we wtorek do najniższego poziomu od miesiąca, obciążone obawami natury politycznej. (...) Wspólna waluta straciła na wartości już w poniedziałek, pod presją obaw inwestorów, że zyski eurosceptyków w wyborach europejskich oraz ogłoszenie przyspieszonych wyborów we Francji mogą skomplikować próby pogłębienia integracji Unii Europejskiej" - tłumaczył sytuację na parze walutowej EUR/USD Konrad Ryczko.
Dolar wspierany jest tymczasem przez dobre dane z rynku pracy w USA (opublikowane w ub. tygodniu), a inwestorzy przenieśli uwagę na dane o inflacji w USA i ew. sugestie Fed dotyczące poziomu stóp procentowych.
"Kluczowe wydarzenia tygodnia zaplanowane są na środę, wtedy ogłoszona zostanie inflacja w USA za maj i poznamy decyzję Fed w sprawie stóp procentowych" - zapowiadają analitycy PKO BP. "Fed prawdopodobnie pozostawi stopy bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Inflacja w kwietniu przestała negatywnie zaskakiwać, a w maju oczekiwana jest stabilizacja CPI na poziomie 3,4 proc. r/r i spadek inflacji bazowej" - tłumaczą.
Przypomnijmy, że w piątek opublikowane zostaną ostateczne dane o krajowej inflacji za maj. Według wstępnych danych inflacja CPI wzrosła do 2,5 proc. r/r z 2,4 proc. r/r w kwietniu.
***