Odłączyć Rosję od systemu SWIFT! Apel szefów MSZ państw bałtyckich
Szefowie MSZ państw bałtyckich ostro potępili w czwartek działania Rosji wobec Ukrainy i wezwali do odłączenia Moskwy od systemu SWIFT. Litwa przenosi swą ambasadę z Kijowa w bardziej bezpieczne miejsce i wzywa swych obywateli do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy drogami lądowymi.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
"My, ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Łotwy i Litwy, zdecydowanie potępiamy powszechną agresję Rosji na niezależną, pokojową i demokratyczną Ukrainę" - czytamy w opublikowanym w czwartek oświadczeniu.
Wskazuje się w nim, że "działania Rosji są niedopuszczalne i rażąco naruszają prawo i normy międzynarodowe, co jest przestępstwem przeciwko narodowi ukraińskiemu".
"Musimy (...) nałożyć na Rosję najsurowsze sankcje, w tym oddzielenie jej od SWIFT, oraz zastosować izolację polityczną" - czytamy w oświadczeniu.
Litwa przenosi swą ambasadę z Kijowa w bardziej bezpieczne miejsce - poinformowała w czwartek Asta Skaisgiryte, doradczyni prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. Jeżeli sytuacja się pogorszy, placówka dyplomatyczna z Ukrainy zostanie przeniesiona na Litwę.
MSZ Litwy wezwało swych obywateli do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy drogami lądowymi.
SWIFT pośredniczy w transakcjach między bankami, domami maklerskimi, giełdami i innymi instytucjami finansowymi.
SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) - założone w 1973 roku międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych utrzymujące sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji.
Wykorzystywany system komputerowy oparty na sieci SWIFTNet Link (SNL) realizuje dziennie około 14 milionów operacji, głównie pomiędzy krajami europejskim (65 proc. transakcji).
Stowarzyszenie zostało utworzone w Brukseli przez 239 banki z 15 krajów świata.
Obecnie SWIFT zrzesza 8332 instytucje finansowe z 208 krajów.
Siedziba stowarzyszenia znajduje się w La Hulpe w Belgii; w ogólnoświatowej sieci zatrudnionych jest łącznie 1890 pracowników. Prezesem zarządu od 1996 jest Yawar Shah. /źródło: Wikipedia/