Ostatnie w 2020 roku posiedzenie Fed

Zgodnie z przewidywaniami analityków, Fed na ostatnim w tym roku posiedzeniu utrzymał główną stopę procentową w przedziale 0-0,25 proc. - podano w komunikacie. Kierownictwo Rezerwy Federalnej postanowiło utrzymać program skupu aktywów (QE) w kwocie 120 mld USD miesięcznie. Prognozy Fed wskazują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian do 2023 r.

FOMC zapowiedział nadal utrzymanie prawie zerowych stóp procentowych tak długo, aż nie uzna, że osiągnięty został cel maksymalnego zatrudnienia, a inflacja osiągnie poziom 2 proc., zmierzając do poziomów "umiarkowanie przekraczających" 2 proc. przez jakiś czas.

Rezerwa Federalna będzie kontynuowała zwiększania stanu posiadania obligacji skarbowych o przynajmniej 80 mld dolarów miesięcznie oraz agencyjnych obligacji hipotecznych o przynajmniej 40 mld dolarów miesięcznie, dopóki nie dokonany zostanie znaczący postęp w kierunku osiągnięcia zakładanych przez Komitet celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen - czytamy w grudniowym komunikacje Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Reklama

Dzisiejsza decyzja FOMC zapadła jednogłośnie i w praktyce wyznacza obietnicę (ang. forward guidance) utrzymania ultra-ekspansywnej polityki monetarnej w USA przez bardzo długi czas.

Z deklaracji członków wynika, że stopa funduszy federalnych zostanie utrzymana na zerze do końca 2022 roku, a w roku 2023 "grozi" nam co najwyżej jednak podwyżka o 25 pb.

Przypomnijmy, ze Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie także na czterech poprzednich posiedzeniach, które odbyły się 16 września,  29 lipca, 10 czerwca oraz 29 kwietnia.  

Wcześniej, w połowie marca, na niezapowiedzianym, niedzielnym posiedzeniu marca Fed ściął stopy procentowe aż o 100 pb., ustalając cenę pieniądza w pobliżu zera. Równocześnie zwiększył wtedy program QE o 700 mld dolarów. Było to wtedy drugie "awaryjne" cięcie stóp procentowych po tym, jak 3 marca (czyli także w niedzielę) FOMC obniżył stopę funduszy federalnych o 50 pb.

Na obniżkach stóp się jednak nie skończyło. 23 marca Rezerwa Federalna ogłosiła nieograniczony skup papierów wartościowych oraz uruchomiła serię programów dostarczających kredyt do gospodarki.

Ponadto 9 kwietnia Fed uruchomił kolejny program pożyczkowy - tym razem opiewający na astronomiczną kwotę 2,3 bln dolarów. 12 maja bank centralny USA ogłosił, że zacznie kupować notowane na giełdzie jednostki funduszy dłużnych. Pod koniec lipca Fed przedłużył funkcjonowanie tych programów do końca 2020 roku.

Co ze stopami?

Zdaniem analityków jakakolwiek podwyżka stopy funduszy federalnych do końca 2023 roku jest mało prawdopodobna. Tak przynajmniej wynika z rozkładu preferencji względem stóp procentowych. Podwyżki w 2022 roku życzyłby sobie tylko jeden z członków FOMC. W 2023 roku 14 z 17 decydentów nadal nie widzi potrzeby podniesienia stopy funduszy federalnych.

Zobowiązanie ws. sumy bilansowej zapewni, że polityka monetarna będzie nadal akomodacyjna wraz z rozwojem ożywienia gospodarczego w USA - powiedział prezes Fedu Jerome Powell podczas wideokonferencji w środę po posiedzeniu Rezerwy. Prezes Fedu ocenił, że w II połowie 2021 r. nastąpi odbicie w amerykańskiej gospodarce.

Powell podkreślił, że zobowiązanie do utrzymania zakupów aktywów jest istotne dla stabilności finansowej USA. "Uważamy, że zwiększenie sumy bilansowej istotnie złagodziło sytuację finansową i stanowi istotne wsparcie dla gospodarki. Nasze zmodyfikowane forward guidance, dotyczące sumy bilansowej zapewni, że polityka pieniężna pozostanie akomodacyjna wraz z rozwojem ożywienia" - wskazywał prezes Fedu.

"Rezerwa Federalna podejmuje szeroko zakrojone i zdecydowane działania, aby bardziej bezpośrednio wspierać przepływ kredytu w gospodarce dla gospodarstw domowych, dużych i małych przedsiębiorstw oraz dla władz stanowych i lokalnych. Zachowanie tego przepływu jest istotne, aby złagodzić szkody dla gospodarki po pandemii" - dodał.

Według Powella, po zakończeniu kryzysu narzędzia zostaną wycofane z użycia.

"Kiedy będziemy na drodze do osiągnięcia celów mandatowych, z pewnością powiemy to z dużym wyprzedzeniem w odpowiednim momencie i wtedy rozważymy stopniowe spowolnienie tempa zakupów. (...) Kiedy nadejdzie ten czas, to jest niepewne" - powiedział przewodniczący FOMC.

"Uważamy, że forward guidance dotyczące zakupów aktywów jest bardzo ważne. Łączymy te zakupy z faktycznym, znacznym dalszym postępem w realizacji naszych wyznaczonych celów" - dodał.

W ocenie prezesa Fedu, w przyszłym roku można spodziewać się znacznego odbicia w gospodarce USA.

"Moje oczekiwanie jest takie, że w drugiej połowie przyszłego roku gospodarka będzie miała dobre wyniki. Powinniśmy przywracać ludzi do pracy. Firmy powinny się ponownie otwierać. Najważniejsze będzie przetrwanie następnych czterech, pięciu, sześciu miesięcy. To jest kluczowe. Oczywiście będzie potrzebna pomoc, by to osiągnąć i mam nadzieję, że ją dostaniemy. Ale minie trochę czasu, zanim naprawdę wrócimy do warunków na rynku pracy, jakie mieliśmy na początku tego roku i przez większość ostatnich kilku lat" - powiedział Powell.

"Myślimy, że może to być kolejna długa ekspansja. Dlatego mówimy, że będziemy utrzymywać politykę wysoce akomodacyjną, dopóki ekspansja nie znajdzie się na dobrej drodze, i nie zamierzamy zapobiegawczo podnosić stóp, dopóki nie zobaczymy, że inflacja osiągnie 2 proc. To mocne zobowiązanie. Uważamy, że to właściwe podejście" - dodał.

W ocenie prezesa Fedu, pełne odrodzenie gospodarki nie nastąpi, dopóki zaufanie wśród firm i konsumentów nie zostanie przywrócone. "Pełne ożywienie gospodarcze nie będzie możliwe, dopóki ludzie nie upewnią się, że podejmowanie różnorodnych aktywności jest bezpieczne" - wskazywał Powell.

"Trudno jest przewidzieć czas, zakres i skutki ekonomiczne wprowadzenia szczepionki na Covid-19. Rosnąca liczba przypadków Covid-19 w kraju i za granicą jest niepokojąca. Najbliższe miesiące będą trudne" - dodał.

Przewodniczący FOMC wskazywał, że los gospodarki pozostanie uzależniony od powodzenia procesu szczepień.

"Jak podkreślaliśmy, podczas pandemii perspektywy dla gospodarki są niepewne i będą zależeć od rozwoju pandemii koronawirusa. (...) Jeśli chodzi o zagrożenia dla perspektyw, mniej uczestników posiedzenia oceniło bilans ryzyk jako przechylony w kierunku przewagi czynników negatywnych, niż we wrześniu" - powiedział Powell.

Przewodniczący FOMC powiedział, że Fed jest silnie zobligowany do osiągnięcia celów mandatowych.

"Spowolnienie gospodarcze jest najpoważniejsze w naszym życiu. Powrót do poziomu aktywności gospodarczej i zatrudnienia z początku tego roku zajmie trochę czasu. Aby to osiągnąć, konieczne może być dalsze wsparcie ze strony polityki pieniężnej i fiskalnej" - ocenił Powell.

"Nadal uważamy, że nasze obecne stanowisko polityczne jest właściwe. Uważamy, że zapewnia duże wsparcie dla gospodarki. Warunki finansowe są wysoce akomodacyjne" - dodał.

Prezes Fedu wskazywał, że bank centralny będzie działał agresywnie i proaktywnie, aby wspomóc gospodarkę w tym trudnym okresie.

"Wszystkie podjęte środki zagwarantują, że polityka pieniężna będzie nadal zapewniać potężne wsparcie gospodarce w okresie trwania ożywienia" - wskazywał przewodniczący FOMC.

"Ożywienie nastąpiło szybciej niż oczekiwano. Mimo to cała aktywność gospodarcza utrzymuje się znacznie poniżej poziomu pandemii, a przyszłość pozostaje wysoce niepewna" - dodał.

Prezes Fedu po raz kolejny zaapelował o zwiększenie stymulacji fiskalnej. Dodał, że odbicie gospodarcze będzie szybsze, jeśli Kongres podejmie działania. Powell ponownie podkreślił, że FOMC nie ma prawa dawać grantów, może tylko udzielać pożyczek.

W grudniu członkowie Fed przewidują w 2020 r., w 2021 r., w 2022 r. i 2023 r. stabilizację stóp procentowych w USA na obecnym poziomie, podczas gdy w poprzedniej projekcji spodziewano się stabilizacji w polityce monetarnej w latach 2020-2023.

Fed po raz ostatni obniżył stopy procentowe na posiedzeniu 15 marca, gdy zdecydowano o obniżeniu stopy funduszy federalnych do 0-0,25 proc. Fed ustanowił wtedy również program skupu aktywów o wartości 700 mld USD, z czego 500 mld USD wydane zostanie na obligacje rządowe, a 200 mld USD na papiery dłużne zabezpieczone kredytami hipotecznymi.

Kurs dolara umacnia się wobec koszyka walut po decyzji Fed do 0,24 proc. do 90,23 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 1 pb do 0,92 proc.

EUR/USD

1,0764 0,0039 0,36% akt.: 03.05.2024, 22:57
  • Kurs kupna 1,0763
  • Kurs sprzedaży 1,0765
  • Max 1,0810
  • Min 1,0725
  • Kurs średni 1,0764
  • Kurs odniesienia 1,0725
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY


Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź »  

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś!  Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz! 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »