Powell renominowany na II kadencję Fed

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w poniedziałek, że nominował dotychczasowego przewodniczącego Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella na drugą kadencję. Powell został pierwotnie powołany na to stanowisko przez prezydenta Donalda Trumpa. Zdaniem ekspertów, już dawno prezydent USA nie kazał na siebie tak długo czekać z ogłoszeniem decyzji o nominacji kandydata na fotel szefa Fed.

 "Podczas gdy nasz kraj wciąż mierzy się z wyzwaniami, wychodząc z pandemii, zrobiliśmy ogromny postęp, przywracając gospodarkę do życia i Amerykanów do pracy (...) Ten rezultat jest dowodem sukcesu programu gospodarczego prezydenta oraz decydujących działań prezesa Powella i Rezerwy Federalnej, by złagodzić skutki pandemii" - oznajmił prezydent w wydanym oświadczeniu, dodając, że zastępcą Powella ma zostać Lael Brainard, która dotychczas zasiadała w Radzie Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej i która według mediów była główną konkurentką Powella do objęcia po nim funkcji.  

Reklama

Prezydent podkreślił, że dzięki polityce jego oraz szefa Fed, Ameryka rozwija się w tempie szybszym niż większość krajów rozwiniętych.

 "Jestem przekonany, że skupienie prezesa Powella i dr Brainard na niskiej inflacji, stabilnych cenach i osiągnięcie pełnego zatrudnienia uczynią naszą gospodarkę silniejszą niż kiedykolwiek" - powiedział Biden.

Dodał przy tym, że oboje podzielają jego poglądy na temat "konieczności podjęcia pilnych działań w sprawie gospodarczych zagrożeń, jakie stanowi zmiana klimatu".

Powell, Republikanin, który został nominowany na przewodniczącego amerykańskiego banku centralnego w 2017 r. przez prezydenta Trumpa, był chwalony także przez Demokratów, m.in. za ekspansywną politykę sprzyjającą zwiększeniu zatrudnienia, choć część lewicowego skrzydła partii domagała się zmiany na stanowisku.

Jeśli Powell zostanie zatwierdzony przez Senat, pozostanie na stanowisku przez kolejne cztery lata.

Zdaniem analityków pozostawieniu Powella na II kadencję może być odczytana jastrzębio,po informacjach umacnia się dolar i spada złoto.

EUR/USD

1,0474 -0,0002 -0,02% akt.: 22.11.2024, 04:20
  • Kurs kupna 1,0474
  • Kurs sprzedaży 1,0474
  • Max 1,0478
  • Min 1,0467
  • Kurs średni 1,0474
  • Kurs odniesienia 1,0476
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

 - Na rynku walutowym wszędzie sporo się dziś dzieje. Przede wszystkim wyraźne i silne umocnienie się dolara wobec euro. Po części powodowane jest ono tym, że napływające dane inflacyjne i z realnej gospodarki USA sugerują, że sytuacja jest na tyle dobra, że być może Fed będzie przyspieszał tapering i szybciej zacieśniał politykę monetarną. Drugą przyczyną jest ogłoszony całkowity lockdown w Austrii od poniedziałku i obawy, że takiego ruchu dokonają także Niemcy - powiedziała Monika Kurtek z Banku Pocztowego

Jeżeli za deklaracją premiera będą stały działaniarządu mające na celu umocnienie złotego, kurs EUR/PLN może w najbliższym czasie poruszać się w przedziale 4,65-4,70 - ocenił w rozmowie z PAP

Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego, Piotr Popławski. Jego zdaniem, przy rosnących oczekiwaniach na podwyżki stóp procentowych,rentowności SPW mogą nadal iść w górę.

"Najnowszy newsem jest wypowiedź premiera,że zrobią wszystko, żeby walczyć z osłabieniem złotego. Rząd może nietylko przeprowadzać interwencję, ale także zapewnić wymianę środków na

rynku bez jej dokonywania. W końcówce roku, co miesiąc mają ok. 2 mld euro środków z UE, a dodatkowo dysponują środkami z poprzednich miesięcy gromadzonymi w BGK. To może dodatkowo podnosić oczekiwania, żegrudniowa podwyżka stóp będzie solidna i zbliży nas do poziomu sąsiadów" - powiedział Piotr Popławski.




INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Fed | powell | Jerome Powell
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »