Przed dolarem długi okres słabości?

Wczoraj byliśmy świadkami zaskakująco "jastrzębich" sygnałów ze strony Banku Anglii (omalże nie zobaczyliśmy podwyżki stóp o 50 p.b.), oraz Europejskiego Banku Centralnego (Christine Lagarde zrzuciła "gołębie" szaty, w efekcie rynki zaczęły wyceniać dwie podwyżki stóp w drugiej połowie tego roku). Dziś mamy wyraźny dowód na to, że rynek pracy w USA jest silny niezależnie od fali Omikronu (czy bez niego byłby jeszcze silniejszy?) i FED nie powinien już zwlekać z podwyżkami.

W ostatnich dniach dolar został mocno przeceniony, po tym jak w zeszłym tygodniu wyraźnie zyskiwał na fali spekulacji, że FED mógłby podnieść stopy procentowe w marcu nawet o 50 p.b. Ostatecznie jednak rynek utwierdził się w tym, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będą niewielkie, ale systematyczne ruchy o 25 p.b.

Dzisiaj po publikacji zaskakująco dobrych względem wcześniejszych obaw danych Departamentu Pracy USA, oczekiwania na ruch o 50 p.b. w marcu podskoczyły do ponad 20 proc. W gospodarce przybyło w styczniu aż 467 tys. nowych etatów (szacowano 150 tys.), a poprzednie dane zostały wyraźnie przeszacowane w górę (do 510 tys. z 199 tys.).

Reklama

Uwagę zwraca wyraźne przyspieszenie dynamiki płacy godzinowej, która w styczniu wyniosła 5,7 proc. r/r wobec 4,7 proc. r/r w grudniu. Mamy, zatem wyraźny dowód na to, że rynek pracy w USA jest silny niezależnie od fali Omikronu (czy bez niego byłby jeszcze silniejszy?) i FED nie powinien już zwlekać z podwyżkami.

Miniony tydzień zdaje sie potwierdzać, że 2022 r. będzie okresem dużej aktywności głównych banków centralnych. Ale nie będzie to czas dolara, o ile rynek nie zobaczy determinacji FED do podwyżek stóp w tempie 50 p.b., czy też dość szybkiej redukcji bilansu banku centralnego, który to proces najpewniej rozpocznie się w wakacje.

Na koszyku dolara ostatni raz tak wyraźna formacja zasłony ciemnej chmury miała miejsce w marcu 2020 r. inicjując długi okres słabości dolara. Niewykluczone, że teraz będzie podobnie, chociaż ruch ten może być przeplatany większą ilością korekt.

 

EUR/USD

1,0869 0,0002 0,02% akt.: 17.05.2024, 22:58
  • Kurs kupna 1,0868
  • Kurs sprzedaży 1,0870
  • Max 1,0877
  • Min 1,0837
  • Kurs średni 1,0869
  • Kurs odniesienia 1,0867
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Dolar łapie oddech

Dzisiejsze dane Departamentu Pracy potwierdzają bardzo dobry obraz tego rynku i nie dają alternatyw dla FED, aby opóźniać cykl podwyżek stóp, który zacznie się od ruchu w marcu. Dają argument do odreagowania silnej przeceny dolara z ostatnich dni.

Na dziennym układzie EUR/USD korekta ostatnich zwyżek nie jest na razie znacząca. Silniejsze wsparcia są jednak dopiero przy 1,1370-1,1400. Opór to rejon 1,1480.

Kabel pogłębił spadek obserwowany rano schodząc w okolice 1,35. Funt skorygował się dzisiaj mocniej, gdyż główny ekonomista BOE wykluczył dzisiaj możliwość, aby bank centralny działał bardziej agresywnie na stopach (podwyżki o 50 p.b. są mało prawdopodobne). Technicznie rejon 1,35 jest bardzo blisko krótkoterminowej linii trendu wzrostowego, która powinna być utrzymana.

Dużą zmienność notuje dzisiaj USDCAD. Dane z rynku pracy w Kanadzie za styczeń nieoczekiwanie rozczarowały - stopa bezrobocia podskoczyła do 6,5 proc. z 6,0 proc. po korekcie w grudniu, a zatrudnienie spadło aż o 200 tys. (w tym 87 tys. na pełny etat). To nieco redukuje oczekiwania, co do agresywnych działań Banku Kanady na stopach procentowych. USDCAD powrócił w okolice szczytów z zeszłego tygodnia przy 1,2795.

Sporządził: Marek Rogalski - główny analityk walutowy DM BOŚ

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: banki centralne | Fed | EBC | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »