Rynek kryptowalut: Czy za Salwadorem pójdą inni?
Salwador jest pierwszym krajem, który przyjął bitcoina jako legalny środek płatniczy; w kolejce czekają inne kraje pozytywnie zapatrujące się na przyjęcie kryptowalut. W obszarze technologii cardano uruchomiła ostatnio od dawna oczekiwane inteligentne kontrakty.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
W ubiegłym tygodniu Salwador jako pierwszy kraj przyjął bitcoina jako legalny środek płatniczy. Oznacza to, że bitcoin stał się oficjalną walutą Salwadoru obok dolara amerykańskiego. Po przyjęciu bitcoina jako legalnego środka płatniczego Salwador dokonał trzech zakupów tej kryptowaluty o łącznej kwocie 550 bitcoinów.
Aby zwiększyć skalę wdrożenia nowego środka płatniczego, Salwador uruchomił własny portfel bitcoinowy pod nazwą "Chivo", za pośrednictwem którego każdy Salwadorczyk mieszkający w kraju może otrzymać równowartość 30 dolarów w bitcoinach.
Przedsiębiorstwa w Salwadorze są zobowiązane do akceptowania płatności w bitcoinach, a zatem takie firmy jak Starbucks, Pizza Hut czy McDonald's zaczęły przyjmować płatności w tej kryptowalucie na terytorium tego kraju.
Samo wdrożenie nowego środka płatniczego nie przebiegło jednak gładko. W ubiegłym tygodniu znaczna liczba obywateli wyszła na ulice, aby zaprotestować przeciwko przyjęciu bitcoina ze względu na niepewność dotyczącą tej kryptowaluty po problematycznym starcie "Chivo", ponieważ najpierw nie było możliwości pobrania portfela, a następnie podczas próby wykonania przelewu pojawiał się błąd.
W następstwie wprowadzenia nowego prawa Salwador odnotował wzrost rentowności obligacji o krótkim terminie wykupu w porównaniu z obligacjami długoterminowymi, co pokazuje, że inwestorzy postrzegają krótkoterminowy dług tego kraju jako obarczony większym ryzykiem niż dług długoterminowy.
Za przykładem Salwadoru wiele innych krajów w ubiegłym tygodniu wyraziło pozytywny stosunek do kryptowalut. Dzień po Salwadorze Panama przedstawiła projekt ustawy regulującej kwestię kryptowalut, w tym swobodę korzystania z kryptowalut poprzez uznanie ich za alternatywną globalną metodę płatności.
Projekt ustawy nie uwzględnia jednak wymogu akceptowania konkretnych kryptowalut jako środków płatniczych przez przedsiębiorstwa. Rynek kryptowalut na Ukrainie najprawdopodobniej wkrótce wyjdzie z dotychczasowej szarej strefy i zostanie uregulowany i zalegalizowany, ponieważ ukraiński parlament w ubiegłym tygodniu zagłosował za przyjęciem ustawy o kryptowalutach.
Aby ustawa ta weszła w życie, musi jedynie zostać podpisana przez ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Nastąpiło to po tym, jak prezydent podjął próbę przyciągnięcia spółek kryptowalutowych i blockchain do kraju podczas oficjalnej wizyty w San Francisco w ubiegłym miesiącu.
Czas pokaże, czy inne kraje pójdą w ślady Salwadoru i przyjmą bitcoina lub inne kryptowaluty jako legalny środek płatniczy; jak dotąd żaden kraj nie wyraził publicznie takiego zamiaru. Początkowe problemy Salwadoru mogą sprawić, że pozostałe kraje będą podchodzić do tego tematu z większą ostrożnością.
Cardano, trzecia co do wielkości kryptowaluta mierzona kapitalizacją rynkową, uruchomiła od dawna oczekiwane inteligentne kontrakty za pośrednictwem aktualizacji pod nazwą Alonzo.
Aktualizacja została wdrożona - 12 września - i była oczekiwana mniej więcej od momentu uruchomienia cardano we wrześniu 2017 r. Aktualizacja ta była główną przyczyną gwałtownego wzrostu cardano w ostatnim miesiącu, w efekcie którego kapitalizacja rynkowa tej kryptowaluty na początku tego miesiąca osiągnęła rekordowy poziom 95 mld USD.
Inteligentne kontrakty de facto oznaczają, że programiści mogą pisać protokoły w sieci, takie jak protokoły zdecentralizowanego obrotu czy pożyczek. Tego rodzaju protokoły przyczyniły się w szczególności do gwałtownego wzrostu popularności w ubiegłym roku takich kryptowalut jak ethereum czy solana, podkreślając znaczenie wsparcia inteligentnych kontraktów przez cardano.
Jednak największe wyzwanie jest dopiero przed tą kryptowalutą, ponieważ musi ona teraz zbudować duży ekosystem przyciągający użytkowników do sieci, aby utrzymać swoje znaczenie w przyszłości. Przykładowo, cardano została uznana przez influencerów kryptowalutowych za "łańcuch-widmo" ze względu na brak własnego ekosystemu. Nadszedł czas, aby ta kryptowaluta udowodniła swoją wartość poprzez znaczne rozszerzenie swojego ekosystemu.
Mads Eberhardt, analityk rynku kryptowalut, Saxo Bank