Czym charakteryzują się meble kolonialne?

Meble kolonialne harmonijnie łączą europejską kolonialną z egzotyczną ekstrawagancją. Jakie jest ich pochodzenie? Czym się charakteryzują i do jakich wnętrz pasują? Podpowiadamy.

Meble kolonialne, jak wskazuje ich nazwa miały swój początek... w brytyjskich i hiszpańskich koloniach powstałych na terenie Azji i Afryki. Aby nadzorować podbite ziemie, Europejczycy zaczęli tłumnie, nierzadko całymi rodzinami osiedlać się na nich, zabierając z krajów pochodzenia cały swój dobytek. Niestety, podczas wielogodzinnych podróży wiele przedmiotów codziennego użytku zwyczajnie ulegało zniszczeniu. Te, które przetrwały nie znosiły najlepiej gorącego, wilgotnego klimatu. Aby zachować drogie sercu meble, które nierzadko przypominały przybyszom o ojczyźnie, lokalni rzemieślnicy "łatali" uszkodzenia przy pomocy tamtejszych materiałów. W ten sposób zapoczątkowali nowy i jakże popularny obecnie, styl kolonialny.

Reklama

Współczesne meble kolonialne, czyli?

Współczesne meble kolonialne harmonijnie łączą europejską kolonialną z egzotyczną ekstrawagancją. Wykonane z drewna (często egzotycznego — mango, palisandru czy akacji) przyciągają wzrok oryginalną estetyką i dopracowanymi do perfekcji detalami. Dzięki użyciu takiego materiału są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Egzotyczne drewno jest bowiem zdecydowanie twardsze (i co za tym idzie także trudniejsze w obróbce) niż rodzime gatunki. Cechą charakterystyczną mebli kolonialnych są także geometryczne, regularne bryły, wzbogacanie drewnianej konstrukcji elementami wykonanymi z metalu i/lub szkła czy charakterystyczne, dodające uroku postarzenia czy przyciągające uwagę wzory i zdobienia nawiązujące do kultury afrykańskiej, chińskiej i tybetańskiej.

Do jakich wnętrz pasują meble kolonialne?

Wbrew obiegowej opinii kolonialne stoły, komody i szafy pasują nie tylko do kolonialnych wnętrz. Z powodzeniem odnajdą się także w przestrzeni zaaranżowanej w rustykalny, nowoczesny i tradycyjny, ponadczasowy sposób.

Będą odpowiednie do salonu, sypialni, hallu, gabinetu, a nawet pokoju dziecka.

Jak zaaranżować wnętrze w stylu kolonialnym?

Z zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz sięgnąć po surowe meble kolonialne z dużą ilością metalu i/lub szkła, stylizowane na kolonialne, wykonane z jasnego ciepłego odcienia drewna czy postarzane, idealne do wnętrza w stylu rustykalnym. Kluczem do sukcesu jest umiejętne połączenie poszczególnych elementów, zachowanie spójności i odpowiednich proporcji. Ze względu na swą niepowtarzalną królewską estetykę, meble kolonialne nie lubią konkurencji. Pozostałe elementy wyposażenia przestrzeni powinny więc stanowić dla nich neutralne tło.

Dowiedz się więcej na: https://www.indianmeble.pl/

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »