Jak korzystnie rozliczyć PIT-37 2024?
Pierwsza część roku w wielu domach upływa pod znakiem rozliczenia PIT. Statystyki mówią, że najczęściej Polacy stają oko w oko z formularzem PIT-37. Dlatego warto się mu dokładnie przyjrzeć i sprawdzić, co obejmuje i kogo dotyczy. Oto krótki przewodnik dla tych, którzy zetknęli się już z tym drukiem przy okazji poprzednich rozliczeń z fiskusem lub nie są pewni, czy PIT-37 ich dotyczy.
Jeśli nie wiesz, który formularz Cię dotyczy, to rachunek prawdopodobieństwa wskazuje, że może chodzić o PIT-37. Ten formularz wybiera przytłaczająca większość podatników - aż 82%. Korzystają z niego osoby, które uzyskują dochody z pracy, emerytur oraz umów cywilnoprawnych - o dzieło i zlecenie. Dobrze widać, że są to najpopularniejsze formy transferowania pieniędzy do osób wykonujących pracę lub korzystających ze świadczeń państwowych, uzyskiwanych po zakończeniu kariery zawodowej.
Wiele osób ma dylemat - PIT-36 czy PIT-37. Warto wiedzieć, że są to deklaracje, które się wykluczają. Jeśli składa się jedną, nie można złożyć drugiej. PIT-36 dotyczy głównie dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej oraz pracy wykonywanej za granicą. Jeśli pracujesz w Polsce i masz pracodawcę lub zleceniodawcę, sięgnij po formularz PIT-37.
Podatnicy przed sezonem rozliczania podatku dochodowego zadają sobie wiele pytań. W ich głowach pojawiają się takie dylematy, jak przytoczony powyżej, dotyczący typu deklaracji. Ale to także moment, w którym warto się pochylić nad ulgami czy kwestią 1,5% podatku, którym można obdarować wybraną organizację pożytku publicznego. Jak dobrze widać, podczas wypełniania formularza PIT trzeba podjąć wiele ważnych decyzji.
Dlatego warto sięgnąć po darmowy program do rozliczania PIT, który ułatwia cały proces i pozwala na uzyskanie maksymalnie wysokiego zwrotu podatku. Albo możliwie najniższego podatku. Na rynku jest dostępnych kilka ciekawych rozwiązań. Wiele osób ufa propozycji rządowej, czyli usłudze Twój e-PIT, która w 2019 roku została uruchomiona przez Ministerstwo Finansów. Dobrze jest mieć świadomość tego, że jest to wprawdzie narzędzie sprawne i bezpieczne, ale nie uwzględnia automatycznie wielu ulg podatkowych. Konsekwencją tego stanu rzeczy może być wyższy podatek dochodowy.
Podatnik może też sięgnąć po darmowy program do rozliczania podatku. Jednym z czołowych rozwiązań w tym zakresie jest PITax.pl. To narzędzie dostępne z poziomu przeglądarki internetowej, ale dla chętnych przygotowano także wersję do pobrania i zainstalowania na komputerze. Program umożliwia wypełnienie i wysłanie deklaracji do urzędu skarbowego oraz otrzymanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru, które potwierdza, że wysyłka przebiegła prawidłowo. W tym zakresie jest podobny do usługi rządowej.
Różnice widać na etapie uwzględniania ulg podatkowych. PITax.pl podpowiada użytkownikowi ulgi i prowadzi go w taki sposób, by wszystkie odliczenia zostały uwzględnione. Trzeba powiedzieć wprost, że podatnicy często nie wiedzą, jakie ulgi im przysługują. Zdarza się, że nie mają nawet świadomości istnienia niektórych, mniej popularnych ulg. Dobrym przykładem jest ulga termomodernizacyjna, przysługująca właścicielom wolnostojących domów jednorodzinnych, którzy dokonali energetycznego ulepszenia stanu budynku.
Osoby wypełniające PIT-37, mogą skorzystać z wielu preferencji podatkowych, które przygotował dla nich ustawodawca. To między innymi: ulga prorodzinna, ulga na Internet, ulga na zabytki, ulga dla rodzin wielodzietnych i ulga rehabilitacyjna. Tę listę można ciągnąć dalej. Ulg jest sporo, a do tego każda z nich zawiera wymagania czy limity. Naprawdę trudno się w tym zorientować. Zwłaszcza wtedy, gdy z podatkami styka się po raz pierwszy od roku, przy okazji rozliczenia PIT za 2023 rok. Dlatego warto wybrać narzędzie, które stworzyli specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie podatków.
Zidentyfikowanie wszystkich należnych ulg to jeszcze nie wszystko. Deklarację należy wysłać w konkretnym terminie. Jego przekroczenie grozi przykrymi konsekwencjami. Standardowo ostatnim dniem, w którym można dokonać wysyłki jest ostatni dzień kwietnia. Chyba, że jest to dzień wolny od pracy, jak to miało miejsce w 2023 roku. Na pewno dobrze pamiętasz, że wówczas termin został przesunięty na pierwszy dzień roboczy, czyli 2 maja.
W tym roku przesunięcie nie były konieczne. 30 kwietnia to wtorek, więc to właśnie tego dnia o północy mija termin wysyłki (lub osobistego złożenia) druku PIT-37. Jednak nie czekaj do ostatniej chwili - zrób rozliczenie PIT 2024 wcześniej. W razie czego nie będziesz mieć już pola manewru w zakresie ewentualnej korekty. Dodatkowo tego dnia możesz mieć na przykład awarię Internetu - nie warto kusić losu.
Wcześniejsze wysłanie deklaracji ma jeszcze jedną, bardzo konkretną zaletę. W przypadku formularzy przesyłanych online, urząd skarbowy ma maksymalnie 45 dni na wypłacenie zwrotu podatku. Jeśli chcesz go otrzymać jeszcze przed majówką lub przed długim weekendem czerwcowym, zajmij się swoim podatkiem jak najszybciej. Pamiętaj, że w szybkim, wygodnym i korzystnym rozliczeniu pomaga darmowy program PITax.pl, z którym wypełnisz i wyślesz swój e-PIT.
Artykuł sponsorowany