Jak wygląda zdalna rekrutacja i jak należy się do niej przygotować?

Jeśli czeka Cię rekrutacja zdalna i jeszcze nie miałeś do czynienia z tą formą rozmowy kwalifikacyjnej, dowiedz się, o czym musisz pamiętać, aby pokazać się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony.

Jak wygląda rekrutacja zdalna i dlaczego jest powszechna?

Rozpowszechnienie się rekrutacji zdalnej miało oczywiście związek z pandemią COVID-19. Jednak taka forma rozmowy kwalifikacyjnej została z nami na dłużej i dziś stykają się z nią nie tylko osoby poszukujące pracy zdalnej. Rekrutacja online z kilku względów może być dla rekrutera oraz kandydata korzystniejsza niż tradycyjne spotkania osobiste w siedzibie firmy.

To m.in. oszczędność czasu, który w "normalnych" warunkach obie strony poświęcają na ewentualne dojazdy czy przygotowanie przestrzeni do rozmowy. Rynek pracy pełen jest dzisiaj rekrutacji online. Niejedno ogłoszenie czy oferty pracy w Rzeszowie i innych, nie tylko dużych miastach kraju, zaznaczają, że rozmowa kwalifikacyjna z potencjalnym pracodawcą odbędzie się zdalnie.

W praktyce w niemal każdym procesie rekrutacyjnym obecne są elementy zdalne. Jest to choćby przesyłanie aplikacji kandydatów poprzez formularze dostępne na stronach internetowych czy drogą mailową albo zwykły telefon, który rekruter wykonuje, żeby umówić się z kandydatem na rozmowę twarzą w twarz. Często pierwsza rozmowa telefoniczna to już początek procesu rekrutacji.

W ten sposób część pracodawców lub pracowników działów HR zadaje pytania dotyczące podstawowych warunków zatrudnienia. Obie strony mogą ustalić, np., jaki wymiar czasu pracy odpowiada kandydatowi czy zapytać o oczekiwania finansowe w nowej pracy. Jest to wstęp do dalszej zdalnej rekrutacji lub osobistego spotkania.

Dwa rodzaje rekrutacji zdalnej

Rekrutację zdalną cechują dwie formy jej przeprowadzania. Może to być, wspomniana już, ale tym razem zdecydowanie dłuższa i bardziej szczegółowa, rozmowa telefoniczna albo rozmowa wideo. W obu przypadkach rekruter i kandydat najpierw ustalają termin odpowiadający obu stronom. Może nastąpić to telefonicznie lub np. za pomocą maila.

W przypadku rozmowy telefonicznej sprawa jest prosta. Zwyczajnie na nasz numer zadzwoni odpowiednia osoba. Natomiast spotkania online realizowane są za pomocą różnych komunikatorów, umożliwiających połączenia video, takich jak np. Microsoft Teams. Aby "wejść" do takiej rozmowy, najczęściej wystarczy kliknąć link wygenerowany przez rekrutera, który ten najpierw wysyła na adres e-mail kandydata.

Czasem trzeba także wcześniej zainstalować na naszym komputerze odpowiednie narzędzia. Firmy korzystają ze sprawdzonego oprogramowania, dlatego z dużym prawdopodobieństwem rekruter sam zaproponuje platformę, przez którą odbędziemy całość lub część rozmowy.

Jak odpowiednio przygotować się do rozmowy video i innych form?

Niekiedy zdarza się, że nasz sprzęt "nie trawi" któregoś z komunikatorów zaproponowanych przez rekrutera i występują problemy techniczne, których nie potrafimy rozwiązać.

Jeśli mamy tego świadomość, wówczas już na etapie umawiania się na spotkanie online, warto poinformować o tym drugą stronę. HR-owiec wybierze inną aplikację i proces rekrutacyjny będzie mógł odbyć się bez zakłóceń.

Nie tylko kwestie techniczne są bardzo ważne w przypadku rozmowy wideo. Taka forma kontaktu wymaga odpowiedniego przygotowania. O czym należy pamiętać?

  • Znajdź odpowiednie miejsce. Na czas rozmowy zamknij się sam w cichym pokoju. Nie dopuść do tego, żeby przeszkadzały Ci dzieci, zwierzęta domowe czy remont u sąsiada. Mimo tego, że na niektóre czynniki nie mamy wpływu, znajdź miejsce, które będzie jak najbardziej komfortowe.
  • Przygotuj sprzęt. Upewnij się, że Twój laptop lub komputer stacjonarny działają prawidłowo, podłącz je do prądu, sprawdź swoje łącze internetowe, wykonaj test mikrofonu, kamery i aplikacji, za pomocą której odbędzie się rozmowa. Brak bezpośredniego kontaktu z rekruterem i tak stworzy pewne bariery komunikacyjne. Jeśli do tego okaże się, że, np. nie możesz odpowiedzieć na zadawane pytania, bo nie sprawdziłeś, czy masz sprawny mikrofon, skutecznie dyskwalifikuje Cię to w oczach potencjalnego pracodawcy.
  • Zadbaj o swój wygląd. Słynne są zdjęcia, na których kandydat ubiera przed rozmową online elegancką koszulę i dresy. Nie popełniaj tego błędu. Nigdy nie wiesz, czy nie będziesz musiał, np. niespodziewanie wstać podczas spotkania. Jeśli rekruter zobaczy taką "stylizację" możesz się zwyczajnie poczuć głupio. Jeśli rozmowa wideo odbywa się wieczorem, zadbaj również o odpowiednie oświetlenie miejsca, w którym usiądziesz.


Rzeczy ważne podczas każdego rodzaju procesu rekrutacyjnego

Zarówno w przypadku rozmowy wideo czy też telefonicznej, a nawet podczas osobistego spotkania z rekruterem osoba ubiegająca się o pracę powinna wiedzieć nieco o firmie, do której aplikowała oraz znać specyfikę stanowiska, o które się stara.

Ponadto trzeba być przygotowanym m.in. na pytania dotyczące naszego CV, motywacji, dobrych, jak i słabych stron oraz oczekiwań. Warto także spisać punkty, które sami chcielibyśmy poruszyć, aby uzyskać konkretne informacje od potencjalnego pracodawcy.

Artykuł sponsorowany

.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »