System ERP w chmurze czy lokalnie? Poznaj wady i zalety rozwiązania

Szybciej, więcej i taniej – te 3 krótkie słowa opisują główne trendy, do których zmierza się we współczesnej gospodarce w obecnych czasach. Dążąc do osiągnięcia tych celów, firmy przetwarzają coraz większe ilości danych, tak aby skuteczniej zoptymalizować procesy biznesowe i lepiej wykorzystać zasoby przedsiębiorstwa. Każda poprawa nawet pojedynczego wskaźnika KPI skutkuje podniesieniem efektywności danej organizacji. Ze względu na, że pojedyncza osoba, a nawet całe zespoły, nie są w stanie przetworzyć samodzielnie tak dużej ilości danych, niezbędnym wsparciem w tym procesie są zaawansowane systemy ERP.

Artykuł sponsorowany

Czym jest system ERP i jakie są jego korzyści?

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie przeznaczone do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Jest to system obejmujący całość procesów produkcyjnych, dystrybucyjnych i finansowych, który integruje różne obszary działania firmy oraz usprawnia przepływ krytycznych dla funkcjonowania informacji - co pozwala m.in. na bardzo szybką  reakcję na zmiany popytu.

Dobrze dobrane rozwiązanie ERP wspiera firmy w codziennej działalności biznesowej oraz zarządzaniu strategicznym. System zbiera, przetwarza, systematyzuje i udostępnia dokładne, aktualne i kompletne dane, dlatego każde dążące do rozwoju przedsiębiorstwo potrzebuje wsparcia ERP. Pomimo, że zakup i proces wdrożenia często wiążą się z dużymi nakładami finansowymi, inwestycja pozwala na cyfryzację działalności i uporządkowanie wszystkich zachodzących w niej procesów.  Bez sprawnego systemu ERP trudno mówić o dobrym, opartym na faktach (a nie domniemywaniu) zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Dostępne warianty instalacji systemów ERP

Wybierając sposób instalacji oprogramowania ERP użytkownik może zdecydować się na instalację oprogramowania na własnej, lokalnej infrastrukturze sprzętowej opartej o serwery fizyczne lub wydzierżawić takie środowisko "w chmurze", czyli na serwerze z coraz liczniejszej grupy dostępnych Centrów Danych (Data Center). Do najbardziej popularnych światowych dostawców chmury możemy zaliczyć takie firmy jak: Microsoft Azure, Oracle Cloud, Google, Amazon, itd. Należy także pamiętać o wielu "lokalnych" dostawcach, czyli polskich Data Centers.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze wariantu optymalnego dla danej firmy powinno się odpowiedzieć na kilka istotnych pytań:

  • Czy mamy możliwości techniczne np. powierzchnię/pomieszczenie, aby zbudować własną serwerownię?
  • Czy mamy niezbędne zasoby finansowe, aby sfinalizować budowę (lub rozbudowę) własnej infrastruktury?
  • Czy jesteśmy w stanie zapewnić oczekiwany poziom bezpieczeństwa naszych zasobów informatycznych i danych?
  • Czy jesteśmy w stanie dobrze oszacować oczekiwane parametry serwerów tak, aby nie były nadmiarowe, ale i wystarczyły na wiele lat?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą na podjęcie lepszej decyzji.

Środowisko lokalne

Jest to rozwiązanie w którym Klient samodzielnie buduje infrastrukturę sprzętową niezbędną do uruchomienia systemu ERP.  

Pod względem inwestycyjnym trzeba wziąć pod uwagę duży nakład środków finansowych na początku budowy własnej infrastruktury i stosunkowo niskie koszty utrzymania, które będą zawierać m.in. potencjalne akcje serwisowe dla sprzętu, koszty prądu czy utrzymania licencji systemów operacyjnych.

W tym modelu posiadamy pełną odpowiedzialność za działanie infrastruktury sprzętowej i jej zabezpieczenie, dlatego potrzebny jest ciągły monitoring "starzenia się" wykorzystywanego sprzętu.

Decydując się na wdrożenie w środowisku lokalnym zabezpieczamy się przed potencjalnymi problemami wynikającymi z awarii dostępu do sieci - oprogramowanie nie jest udostępniane wyłącznie przez Internet, więc zerwanie połącznia nie stwarza potencjalnych zagrożeń. Jednakże biorąc pod uwagę dzisiejszą rzeczywistość i jakość dostępu do Internetu nie należy przeceniać tej zalety.

ERP w chmurze

Jedną z głównych zalet instalacji i wdrożenia systemu ERP "w chmurze" jest uniknięcie konieczności zakupu własnej infrastruktury sprzętowej. W czasach, kiedy zaburzone łańcuchy dostaw wpływają niekorzystnie na długość upływu czasu od momentu złożenia zamówienia do jego otrzymania, jest to niewątpliwie duża zaleta.

Dzierżawa sprzętu z chmury pozwala na rozłożenie kosztów związanych z infrastrukturą bez konieczności dużej inwestycji finansowej. Ponadto opłaty dzierżawy sprzętu zostają "wrzucone" bezpośrednio w koszty (koszty operacyjne), bez potrzeby rozliczeń amortyzacyjnych, jak to jest w przypadku zakupu serwerów na własność. 

Rozwiązania chmurowe zapewniają bardzo wysoką dostępność wynajmowanych środowisk i bardzo silne systemy zabezpieczeń dostępu do danych.

Wariantem rozwiązania chmurowego jest SaaS (Software as a Service), kiedy to dzierżawione są nie tylko zasoby sprzętowe, ale również oprogramowanie. Jednak takie rozwiązanie pasuje wyłącznie do prostych i nieskomplikowanych systemów ERP. Jest trudno "używalne" w przypadku rozbudowanych rozwiązań, w których sposób wykorzystania danych funkcjonalności ERP zależy od sposobu ich wdrożenia w danej organizacji i złożoności procesów jakie są niezbędne do prowadzonej przez Klienta działalności gospodarczej.   

System IFS CLOUD - kompleksowe rozwiązanie dla biznesu

Przykładem oprogramowania ERP, które pozwala na wybór wariantu instalacji jest IFS ERP i jego najnowsza wersja IFS Cloud.

Sama aplikacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Klienta i zapewnia wiele zaawansowanych funkcjonalności w zakresie zarządzania realizacją projektów, zarządzania produkcją, planowania zasobów przedsiębiorstwa oraz zarządzania majątkiem i serwisem.

Możliwość wyboru instalacji w wariancie lokalnym i w chmurze, a także postawienie na częste aktualizacje rozwiązania, tak aby było ono ciągle aktualne (Evergreen), zapewniają dużą elastyczność przy wyborze optymalnego rozwiązania w zakresie uruchomienia systemu.  

IFS Cloud  to także dostęp do pełnego środowiska deweloperskiego pozwalającego na tworzenie własnych dostosowań i modyfikacji systemu samodzielnie przez Klienta.

***

Wybór wariantu zależy od wielu czynników i indywidualnych potrzeb danej firmy. Niemniej jednak ewidentny światowy trend wskazuje na środowiska chmurowe jako już nawet nie przyszłość, ale teraźniejszość. Dlaczego? Między innymi dlatego, że rozwiązania chmurowe charakteryzują się takimi zaletami jak:

  1. Możliwość odjęcia kosztów oprogramowania od przychodów przy sporządzaniu zestawień finansowych;
  2. Brak potrzeby inwestycji w dodatkowy sprzęt;
  3. Nieskomplikowany i szybki proces wdrożenia, eksploatacji i projektowania nowych usług;
  4. Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i ciągłości działań (SLA);
  5. Wynajmowanie tylko aktualnie potrzebnej wielkości zasobów z elastyczną możliwością ich zwiększenia.

Teraźniejszość to chmura!

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »