600 plus dla najstarszych emerytów. Pierwsi dostali już w marcu

600 plus więcej dla najstarszych spośród polskich emerytów. To nie dowcip - wypłata emerytury honorowej zwiększyła się od 1 marca o 595,46 zł względem kwoty wypłaty emerytury honorowej w 2022 roku. Co 12 miesięcy w marcu, gdy ZUS przeprowadza waloryzację emerytur, rośnie też kwota emerytury honorowej. W tym roku 100-latkowie mają powody do radości - przeznaczone im świadczenie urosło znacznie, bo aż o 600 plus.

600 plus dorzucone do emerytury honorowej zmienia sytuację najstarszych seniorów i zdecydowanie nie jest to zmiana na gorsze. Emerytura honorowa jeszcze na początku 2022 roku wynosiła 4944,79 zł. Kwota ta obowiązywała w okresie 1 marca 2022 - 28 lutego 2023. Ci emeryci, którzy 100 lat świętowali po 1 marca, otrzymali świadczenie wyższe już o 595,46 zł względem emerytury honorowej ustalonej w 2022 roku. Wyższa o 600 plus emerytura honorowa wynosi od marca 2023 już 5540,25 zł.

Reklama

600 plus do emerytury honorowej. Co to jest emerytura honorowa? Ilu Polaków ją dostaje?

Jak wynika z danych ZUS, w Polsce żyje obecnie około 2600 osób, które świętowały już swoje 100. urodziny. Każdy, kto dożył tego słusznego wieku, może liczyć na dodatkową emeryturę wypłacaną obok standardowego, dotąd pobieranego świadczenia.

Emerytura honorowa wypłacana jest bez względu na wysokość dotychczas otrzymywanego świadczenia oraz wszelkiego typu innych wypłacanych dodatków. Mało tego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi wypłaty emerytury honorowej nawet w wypadku, gdy dany 100-latek nie wypracował przez całe życie żadnej emerytury - ci także skorzystają z 600 plus, o które od marca wzrosło świadczenie.

600 plus do emerytury honorowej. Emerytura honorowa 2023 to teraz aż 5540,25 zł świadczenia

Sposób wypłacania emerytury honorowej sprawia, że można powiedzieć, iż tegoroczna waloryzacja świadczenia dla 100-latków o 600 plus dotyczy wyłącznie tych, którzy emeryturę honorową zaczęli pobierać w marcu tego roku. 600 plus więcej nie zobaczyli bowiem ci, którzy emeryturę honorową już pobierają. 

- Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - mówi Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Emerytura honorowa jest więc waloryzowana dla tych, którzy zaczną ją pobierać. Natomiast ci, którzy już dostali emeryturę honorową, mogą jedynie z zazdrością patrzeć na 600 plus więcej do świadczenia od marca tego roku.

Beneficjenci, którzy 100. urodziny świętowali 1 marca 2023 lub później, dostali 5540,25 zł obok pieniędzy, które ZUS już im wysyłał w standardowej emeryturze. I taką kwotę powiększoną od marca tego roku o 600 plus dostaną także kolejni stulatkowie, aż 1 marca 2024 roku wysokość emerytury honorowej znów zostanie przeniesiona na wyższy pułap.

O 600 plus do emerytury honorowej i po świadczenie nie trzeba wnioskować. Ale jest wyjątek

Do otrzymania waloryzacji emerytury honorowej, ani do otrzymania samego świadczenia honorowego nie jest potrzebny żaden wniosek. Wypłata następuje z automatu, wystarczy, że dany senior zarejestrowany w ZUS lub KRUS przekroczy wiek 100 lat.

Generalnie aby otrzymać emeryturę honorową, nie trzeba składać żadnych dokumentów. Istnieje jednak wyjątek od zasady. W przypadku tych 100-latków, którzy z ZUS ani KRUS nie pobierają żadnego świadczenia i nie są zarejestrowani w żadnym z systemów, konieczne jest złożenie wniosku o wypłatę emerytury honorowej. Dopiero wówczas po złożeniu odpowiedniego pisma tacy seniorzy mogą czekać na wypłatę emerytury honorowej od 1 marca 2023 roku powiększonej o 600 plus.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura honorowa | świadczenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »