Czy można wypłacić pieniądze z OFE przed emeryturą? Jest wyjątek
OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny, to instytucja, która gromadzi środki dobrowolnie przekazywane przez osoby objęte ubezpieczeniem społecznym. Stając się członkiem OFE można liczyć na wypłatę rzeczonych środków po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jak ma się OFE do świadczenia emerytalnego i czy można je wypłacić przed emeryturą? Wyjaśniamy.
Otwarty Fundusz Emerytalny, szerzej znany pod swoją skróconą nazwą – OFE, to instytucja umożliwiająca odkładanie pieniędzy na starość. Nazywana jest również II filarem emerytalnym.
OFE powstało w 1999 roku podczas reformy systemu emerytalnego. Środki zgromadzone w ramach OFE są inwestowane przez towarzystwa emerytalne. Wobec tego osoby korzystające z funduszu muszą liczyć się z ryzykiem zmniejszenia lub utraty kapitału.
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, członkostwo w OFE jest dobrowolne. Jego uczestnikami mogą zostać osoby objęte ubezpieczeniem społecznym, np. pracujące w ramach umowy o pracę.
Co ciekawe, obecnie na kontach OFE znajduje się około 168 mld zł oszczędności przyszłych emerytów. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile pieniędzy znajduje się na ich rachunkach. W terminie 10 lat przed przejściem na emeryturę, środki z OFE są stopniowo przekazywane na specjalne subkonto w ZUS-ie, gdzie zasilają kapitał przeznaczony na przyszłą emeryturę świadczeniobiorcy. W jaki sposób można sprawdzić, ile pieniędzy zostało zgromadzonych w ramach OFE? Można to zrobić poprzez portal wybranego funduszu emerytalnego bądź w PUE ZUS.
Wiele osób mających ulokowany kapitał na kontach OFE może się zastanawiać, czy da się wypłacić rzeczone środki przed przejściem na emeryturę. Okazuje się, że nie jest to możliwe. Jak już zostało wspomniane wcześniej – środki te w terminie 10 lat przed przejściem na emeryturę są przekazywane na subkonto w ZUS-ie i zasilają kapitał na przyszłą emeryturę. Nie można ich wycofać ani z rzeczonego subkonta, ani z samego funduszu.
Wyjątkiem jest wypłata tych środków spadkobiercom. Pieniądze z OFE podlegają bowiem dziedziczeniu przez współmałżonka lub inne osoby wskazane wcześniej przez zmarłego. Jeżeli takie wskazanie nie nastąpiło, to wówczas wchodzi w życie dziedziczenie ustawowe. Wypłata środków z konta zmarłego musi być poprzedzona złożeniem stosownego wniosku do ZUS-u (jeśli zmarły przed śmiercią osiągnął wiek emerytalny lub nie przystąpił do OFE) bądź do danego funduszu, do którego należał zmarły (jeżeli nie osiągnął on wieku emerytalnego przed śmiercią).
O środki zgromadzone na subkoncie ZUS i funduszu OFE spadkobiercy mogą ubiegać się w dowolnym terminie – nie ulegają one przedawnieniu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że odziedziczenie środków nie jest możliwe w sytuacji, gdy zmarła osoba pobierała emeryturę dłużej niż 3 lata.
Przeczytaj też:
ZUS pozwala na dziedziczenie środków. Wystarczy jeden wniosek
Te środki możesz dziedziczyć. Tak sprawdzisz, czy zmarły miał OFE i ile odłożył
Pieniądze z OFE po śmierci męża albo żony. Czy dostaniesz je do ręki?