Emerytury z Polski do Niemiec. ZUS wysłał 236 mln zł świadczeń za Odrę

Z danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wynika, że kilkadziesiąt tysięcy świadczeń miesięcznie wylatuje z Polski i trafia do Niemiec. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, ponieważ prawo obowiązujące w Unii Europejskiej pozwala na pobieranie kilku świadczeń emerytalnych z państw, w których się pracowało. ZUS nie zapomina w ten sposób o swoich klientach, którzy mieszkają za granicą. Średnio miesięcznie w I półroczu 2022 roku wysyłał 83,5 tys. emerytur poza Polskę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swoich oficjalnych stronach udostępnia dane dotyczące świadczeń, którymi zajmuje się na co dzień. W Bazie Wiedzy ZUS znaleźć możemy interesujące informacje statystyczne, które Zakład publikuje w ramach "Kwartalnych informacji o świadczeniach pieniężnych z FUS oraz o innych świadczeniach". Jednym z najciekawszych aspektów dotyczących transferów pieniężnych jest ten o świadczeniach emerytalno-rentowych, które płyną do klientów ZUS za granicę.

Reklama

Polskie emerytury płyną za granicę. Średnio 83 tys. świadczeń miesięcznie

W udostępnionym pliku z danymi statystycznymi możemy znaleźć tabelę numer 18: "Polskie świadczenia emerytalno-rentowe wypłacone przez komórki realizacji umów międzynarodowych ZUS w okresie I-VI 2022 r.". Są to najświeższe udostępnione przez ZUS dane dotyczące transferowania polskich emerytur poza granicę Polski. 

Z tabeli dowiadujemy się, że w pierwszej połowie ubiegłego roku średnio miesięcznie ZUS wypłacał 83 549 emerytur zagranicznych, a przeciętna wartość takiego świadczenia wynosiła 1417,28 zł, co w ciągu sześciu miesięcy dało wartość 710 471 000 zł. Znaczną większość wypłat emerytur za granicę Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłał do państw Unii Europejskiej, bo aż 52 140 na miesiąc, a średnia wartość przelewu opiewała na 1360,58 zł. W ciągu pół roku kosztowało to 425 640 400 zł.

Emerytury z ZUS szerokim strumieniem do Niemiec. 25 tys. świadczeń miesięcznie idzie za Odrę

Niemal połowę z transferów emerytur z Polski w ramach Unii Europejskiej dostają klienci ZUS mieszkający w Niemczech. Przeciętna miesięczna liczba wypłat w pierwszej połowie 2022 roku wyniosła 25 265 emerytur, a ich uśredniona kwota to 1557,33 zł. 

Największe wrażenie robi jednak suma kwot przelewów świadczeń emerytalno-rentowych, które popłynęły do Niemiec. ZUS wykazał bowiem w tabeli, że za Odrę w ciągu pierwszej połowy 2022 roku przetransferowano w sumie 236 071 400 zł.

Tysiące emerytur z Polski do Niemiec. Ale największe świadczenia płyną gdzie indziej

Choć zdecydowanie najwięcej emerytur z Polski w ramach Unii Europejskiej i ogółu transferów zagranicznych dostają mieszkający w Niemczech klienci ZUS, to kwota przeciętnej emerytury wysłanej do Niemiec wcale nie powala. 1557,33 zł to mniej niż średnia emerytura wysyłana z Polski do Holandii (1578,82 zł), Irlandii (1727,94 zł), czy do Estonii (2013,05 zł). Największe średnie świadczenie płynie jednak do innego, bardzo małego kraju Unii Europejskiej.

Z Bazy Wiedzy ZUS wynika, że najwyższe emerytury trafiają z Polski na Maltę. I choć nie ma ich dużo, bo mówimy średnio o 7 świadczeniach miesięcznie, to ich przeciętna wysokość jest zdecydowanie największa. Na Maltę z ZUS wytransferowano w pół roku 151 500 zł. Średnia wysokość emerytury wyniosła więc 3695,58 zł.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | emerytura | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »