W te dni emeryci dostaną 14. emeryturę, ale nie wszyscy. Oni stracą prawo do świadczenia

14. emerytura czeka nas już niedługo. Rząd zatwierdził terminy wypłat świadczenia, dzięki czemu wiemy już dokładnie, kiedy emeryci mają zobaczyć na swoim koncie przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Niestety, do niektórych emerytów przelew może nie dotrzeć i wcale nie chodzi o zasadę złotówka za złotówkę, która proporcjonalnie zmniejsza kwotę świadczenia po przekroczeniu pułapu 2900 zł emerytury. Część emerytów po prostu straci prawo do otrzymania 14. emerytury.

  • Wiemy już, kiedy ZUS przeprowadzi wypłaty 14. emerytury - premier Mateusz Morawiecki podpisał już stosowne rozporządzenie. 
  • 14. emerytura zostanie wypłacona w taki sam sposób jak wcześniej w tym roku 13. emerytura i 14. emerytura rok temu.
  • Część emerytów, mimo powszechnego objęcia prawem do 14. emerytury, świadczenia nie dostanie, a wynika to przekroczenia określonych limitów.

Ważne informacje dla beneficjentów 14. emerytury - znane są już ostateczne terminy wypłat świadczeń dla seniorów. Dzięki podpisaniu rozporządzenia w tej sprawie przez szefa rządu, nie ma już wątpliwości co do tego, kiedy wypłaty się odbędą. Zła wiadomość jednak jest taka, że część seniorów utraci prawo do świadczenia.

Reklama

Kiedy wypłata 14. emerytury?

Wypłata 14. emerytury odbędzie się we wrześniu w terminie wypłat standardowych emerytur. Pewność w tej kwestii zapewnia rozporządzenie podpisane przez premiera. - Przyjęliśmy takie założenia, aby wypłata 14. emerytury zaczęła się w pierwszej połowie września i wynosiła ponad 1000 zł brutto więcej niż pierwotne założenia, czyli około 2650 zł brutto - mówił we wtorek podczas podpisywania rozporządzenia Mateusz Morawiecki.

Wystarczy spojrzeć w terminarz dat przelewów emerytur z ZUS, by znaleźć odpowiednie dni września, gdy przelew 14. emerytury powinien się pojawić. Wypłaty 14. emerytur powinny więc odbyć się w poszczególnych datach:

  • 1. dzień miesiąca - piątek,
  • 5. dzień miesiąca - wtorek,
  • 6. dzień miesiąca - środa,
  • 10. dzień miesiąca - niedziela,
  • 15. dzień miesiąca - piątek,
  • 20. dzień miesiąca - środa,
  • 25. dzień miesiąca - poniedziałek.

W sytuacji, gdy termin wysłania pieniędzy z ZUS wypada w dzień wolny, pieniądze powinny pojawić się wcześniej. W tym wypadku emeryci, którzy zwykle emeryturę otrzymują 10. dnia miesiąca, 14. emeryturę powinni dostać w piątek 8 września.

Wniosek o 14. emeryturę nie jest potrzebny. ZUS wyśle pieniądze z automatu

Emeryci nie muszą składać żadnych wniosków w celu otrzymania 14. emerytury. Świadczenie ZUS wyśle z automatu, tak samo jak wypłacone zostały wcześniej w tym roku również 13. emerytury, a także jak wypłacono 14. emeryturę w ubiegłym roku.

 - Dodatkowe pieniądze zostaną wypłacone wraz z emeryturą i rentą tą samą drogą, co zasadnicza emerytura (przelewem lub przekazem gotówkowym) - podkreśliła Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku w komunikacie.

14. emerytura. Czy dla wszystkich?

14. emeryturę w teorii prawo otrzymać ma każdy emeryt. W ramach wypłat 14. emerytur obowiązuje jednak zasada "złotówka za złotówkę". Jeśli emerytura zasadnicza przekracza próg kwotowy 2900 zł, wypłata 14. emerytury zostanie pomniejszona, a minimalna kwota wypłaty 14. emerytury to 50 zł brutto, czyli 39 zł do ręki. Seniorzy otrzymujący wyższe emerytury dodatkowego świadczenia we wrześniu nie zobaczą wcale. 

14. emerytura nie dla wszystkich. ZUS wskazał, ci seniorzy stracą prawo do świadczenia

Sam ZUS wskazał jednak, że jest grupa emerytów, którzy nawet mogą otrzymywać emeryturę niższą od progu zmniejszającego, ale świadczenia nie dostaną. 14. emerytura nie zostanie przyznana tym, których wypłata zasadniczego świadczenia emerytalnego będzie zawieszona w okresie sprawdzania prawa do przelewu 14. emerytury. 

Kto znajduje się w takiej sytuacji? Prawo do wypłaty 14. emerytury stracą ci z emerytów, którzy przekroczyli limity dorabiania do emerytury, otrzymując 130 proc. średniego wynagrodzenia, w związku z czym ich świadczenie zostało wstrzymane.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 14. emerytura | emerytura | świadczenie | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »