Waloryzacja emerytur. Jak jest obliczana i ile wyniesie w 2024 r.?

Od 1 marca każdego roku emerytury i renty są poddawane waloryzacji. Jest to pomnożenie kwoty przyznanego świadczenia i podstawy jego wymiaru przez tzw. wskaźnik waloryzacji. W jaki sposób jest on obliczany?

Na czym polega waloryzacja emerytury i renty?

Waloryzacja ma na celu powiększenie danego świadczenia tak, aby był on możliwie najbardziej dopasowany do obecnej sytuacji gospodarczej, uwzględniając inflację i inne czynniki wpływające na nabywczą siłę pieniądza.

Innymi słowy, realna wartość emerytury czy renty poddawanej waloryzacji, powinna pozostawać na niezmienionym poziomie.

Waloryzacja świadczeń takich jak emerytury i renty jest określona prawnie. Ma charakter mieszany, tj. cenowo-płacowy.

Reklama

O wysokości wzrostu świadczeń emerytalnych i rentowych, decyduje wzrost cen usług i towarów, jak również wzrost średniego wynagrodzenia.

Wskaźnik waloryzacji - co to takiego?

Wskaźnikiem waloryzacji nazywa się średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzedzającym roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu średniego wynagrodzenia również w poprzednim roku.

Ile wyniesie wskaźnik waloryzacji w 2024 roku?

W projekcie ustawy budżetowej zawarto wskaźnik waloryzacji na poziomie 112,3 proc. Oznacza to, że waloryzacja emerytur i rent w przyszłym roku kalendarzowym wyniesie 12,3 procent.

Jeśli faktycznie sprawdzą się te prognozy (bowiem ustawa budżetowa będzie pisana ponownie przez nowy rząd), to najniższe obecnie świadczenie, które wynosi 1588,44 zł brutto, wzrośnie o 195,37 zł brutto. Przy emeryturze wynoszącej 2000 złotych brutto wzrost wyniesie 246 złotych brutto. Czy wskaźnik waloryzacji może być niższy? Najnowsza projekcja Narodowego Banku Polskiego pokazała niższy, średnioroczny wskaźnik inflacji na ten rok (11,4 proc.). Ostateczną wartość poda jednak dopiero GUS na początku 2024 r. 

Jakie dokumenty są potrzebne do waloryzacji emerytury i renty?

Aby przyznawane świadczenie - renta lub emerytura - zostały zwaloryzowane, nie ma potrzeby składania żadnych wniosków czy innych dokumentów.

Waloryzacja świadczeń przeprowadzana jest systemowo, niezależnie od woli świadczeniobiorcy.

Należy podkreślić, że waloryzacja nigdy nie jest przeprowadzana “na minus", czyli na waloryzacji emeryt lub rencista mogą jedynie zyskać dodatkowe środki.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | waloryzacja emerytur
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »