Szykuje się duża waloryzacja rent i emerytur w 2024 roku. Ile wyniesie 13. i 14. emerytura?

W 2024 roku spodziewana jest waloryzacja rent i emerytur - zapowiedziało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). Dodatkowo planowana jest wypłata 13. i 14. emerytur. Ile wyniesie waloryzacja emerytur i jaka będzie wysokość dodatkowych świadczeń dla seniorów?

Waloryzacja emerytur w 2024 roku została zaplanowana w budżecie na przyszły rok - szczegółowe wyliczenia dotyczące wysokości waloryzacji kwot emerytur i dodatków zostały ujęte w rządowym projekcie rozporządzenia, ale nie jest jeszcze pewne, czy zostaną one zaakceptowane.

  

W budżecie mają być środki na dodatkowe świadczenia i waloryzację tych obowiązujących - zapewnia aktualny rząd.

Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur w 2024 roku?

W przyszłym roku emeryci mogą liczyć na podniesienie kwoty wypłacanych rent i emerytur - zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg z PiS.

Reklama

Podwyżka emerytur tłumaczona jest utrzymującą się na wysokim poziomie inflacją, która dokucza szczególnie starszym. We wrześniu po raz pierwszy od lutego 2022 roku inflacja spadła poniżej bariery 10 proc. i wyniosła 8,2 proc., a w przyszłym roku planowane są dalsze spadki. Emeryci wciąż jednak przeznaczają wiele pieniędzy z codziennego budżetu nie tylko na jedzenie i rachunki, ale także leki czy opiekę zdrowotną.  

Wartość świadczeń emerytalnych w przyszłym roku ma wzrosnąć o co najmniej 12,3 proc. Jeżeliby do tego by doszło, to minimalna emerytura w 2024 r. wyniosłaby ok. 1782 zł brutto, natomiast przeciętna emerytura (3,5 tys. zł brutto) byłaby wyższa o ponad 430 zł brutto - podaje "Gazeta Wyborcza".

Wpływ na taką podwyżkę świadczenia będzie miał średnioroczny wskaźnik inflacji konsumenckiej, który Główny Urząd Statystyczny przedstawi w lutym przyszłego roku. Omawiany wskaźnik jest o tyle istotny, że waloryzacja emerytur nie może być niższa od tempa wzrostu cen za cały miniony rok. Według ostatniej ankiety Narodowego Banku Polskiego, inflacja w 2023 r. powinna zmieścić się w przedziale od 11,6 a 13,3 proc.

Czy w 2024 roku będzie 13. i 14. emerytura?

Na przyszły rok przewidziano również wypłatę dodatkowych świadczeń - 13. i 14. emerytury

13. emeryturę otrzymuje każdy emeryt, niezależnie od wysokości przyznawanego mu świadczenia. Jej wysokość to równowartość minimalnej emerytury obowiązującej od 1 marca 2023 roku - wynosi ona 1588,44 zł brutto. Przyszłoroczna trzynastka ma zostać wypłacona w kwietniu 2024 roku. 

14. emerytura to świadczenie gwarantowane co roku przez ustawę i jest wypłacane tym emerytom, którzy pobierają emerytury zasadnicze do wysokości 2900 zł brutto - później obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Czternastki są wypłacane w tych samych terminach, co renty i emerytury - dodatkowe pieniądze, podobnie jak w tym roku, w przyszłym również miałyby być wypłacone w październiku. Aby je otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków. 

Świadczenie po raz pierwszy wypłacono w 2021 roku. 

W tym roku czternastka wyniosła 2650 zł brutto, czyli około 2200 zł "na rękę". Według wyliczeń, z 9 mld pobierających czternastki, aż 6,8 mld seniorów otrzyma ją w pełnej kwocie. W ustawie przewidziano jednak możliwość określenia wyższej kwoty czternastej emerytury. Rada Ministrów, nie później niż do 31 października roku, musi określić jej wysokość w drodze rozporządzenia.

Jak wyliczył pod koniec lipca ZUS, w przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4438,44 zł czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

- Koszt waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur, łącznie z waloryzacją 13. i 14. emerytury, wyniesie 43 mld zł - podała minister Maląg.

Należy przy tym pamiętać, że w omawianym projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok założono, że wypłaty na oba świadczenia pochłoną ok. 30 mld zł, czyli mniej niż wyniosło to w 2023 r. Na "trzynastkę" oraz podwyższoną "czternastkę" wydano w tym roku 35 mld zł.

Dodatkowo pewną niewiadomą pozostają zamiary nowego rządu względem obu świadczeń. W jesiennych wyborach do parlamentu większość mandatów w Sejmie uzyskały partie wchodzące w skład dotychczasowej opozycji, czyli KO, Trzecia Droga oraz Lewica. Jeżeli to z tych ugrupowań zostanie wyłoniony premier oraz Rada Ministrów, 13. i 14. emerytury mogą czekać zmiany.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »