Kiedy podwyżka emerytur? Od kiedy waloryzacja emerytur?

Emerytury co rok ulegają waloryzacji. Podwyżki emerytury są zależne od wyników gospodarczych w kraju. Kiedy zatem emeryci mogą spodziewać się podwyższenia tego świadczenia? Co z minimalną emeryturą, trzynastkami i czternastkami? Jakie obietnice przedstawił rząd? Odpowiadamy.

Waloryzacja emerytur polega na zwiększeniu wartości pieniężnej tego świadczenia, aby utrzymać jego realną wartość na tym samym poziomie. Nominalna wysokość emerytury zostaje zwiększona ze względu na utratę realnej wartości, która wynika głównie z inflacji. O podwyżce emerytur decyduje realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia, a także wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacja)

Dwucyfrowa waloryzacja w 2024 roku

W 2023 roku wskaźnik waloryzacji wynosił 14,8 proc. W 2024 roku budżet państwa zakłada, że będzie niższy, ale nadal dwucyfrowy, a więc wyniesie 12,3 proc. Taki wskaźnik waloryzacji wynika z wysokiej inflacji, która w ostatnich miesiącach maleje. Średniorocznie wciąż będzie jednak dwucyfrowa.

Reklama

Średnioroczny poziom inflacji za 2023 rok prawdopodobnie poznamy w lutym 2024. Wtedy też zostanie ogłoszony ostateczny wskaźnik waloryzacji, od którego będzie zależna podwyżka emerytur, a także tzw. trzynastek. Czternastki i ich wysokość co roku mają być ustalane przez rząd.  

Podwyżka emerytur od 1 marca 2024

Od lutego 2023 roku emerytura wynosi 1588,44 zł brutto. Podwyżka emerytur nastąpi od 1 marca 2024 roku i wyniesie 1783,82 zł brutto przy wskaźniku waloryzacji 12,3 proc. 

W związku z tym emeryci z minimalnym świadczeniem będą otrzymywać od marca 2024 roku emeryturę podwyższoną o ok. 180 zł. Z kolei emeryci ze średnią emeryturą wynoszącą 3,5 tys. brutto otrzymają wyższe świadczenie o ponad 430 zł brutto. Wraz z waloryzacją emerytur nastąpi także podwyżka dodatków, które przysługują emerytom.

Większa podwyżka minimalnych emerytur

Podwyżka emerytur może być jeszcze większa, jeśli rząd zdecyduje się na waloryzację kwotowo - procentową. Polega ona na podwyższeniu najniższych świadczeń, w tym minimalnej emerytury. Z kolei wyższe świadczenia ulegają procentowemu wzrostowi. 

W 2023 roku podwyżka minimalnych emerytur wyniosła 250 zł brutto. Jeśli rząd zdecydowałby się na waloryzację kwotowo - procentową w tej samej wysokości, to w 2024 roku emeryci z najniższą emeryturą otrzymaliby świadczenie większe o tę samą kwotę, w związku z tym minimalna emerytura wynosiłaby 1838,44 brutto

Podwyżka 13. i 14. emerytury

13. i 14. emerytury są w systemie świadczeń i wypłaca się je corocznie. Trzynastkę otrzymuje każdy emeryt, bez względu na wysokość otrzymywanych świadczeń. W 2024 roku wyniesie ona - według obecnych założeń - co najmniej 1783,82 zł. Co z "czternastką"?

Czternastka nie jest zależna od wysokości podwyżki minimalnej emerytury. Możliwe jest określenie wyższej kwoty. Poza tym 14. emeryturę w pełnej wysokości nie otrzymuje każdy emeryt, a jedynie ten pobierający świadczenie niższe niż 2900 zł brutto. Wyższe świadczenia powodują, że "czternastka" jest zmniejszana według zasady złotówka za złotówkę, a najniższe wypłacane świadczenie to 50 zł.

Czy w 2024 roku będzie dwukrotna waloryzacja emerytur?

KO i Lewica zapowiadają dwukrotną waloryzację emerytur. Pierwszy termin nastąpi w marcu 2024, natomiast drugi przypadłby na wrzesień, ponieważ to właśnie w tym miesiącu dowiemy się, ile wynoszą dane wzrostu cen za pierwszą połowę roku.  

Druga podwyżka emerytur będzie możliwa, jeśli inflacja za pierwszą połowę roku przekroczy 5 proc. Według prognoz od stycznia do czerwca 2024 inflacja wyniesie 7 proc., a w kolejnych miesiącach 2 proc. 

CZYTAJ TAKŻE:

Dodatek 1000 zł do emerytury. Jest decyzja, pierwsi już dostali - Biznes w INTERIA.PL

Emerytura dla urodzonych między 1949 a 1968. Bez tego dokumentu nie wypłacą

KO chce zmian w podatku Belki. Ile zyskają oszczędzający?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »