Wypłata czternastej emerytury i renty już w tym roku. Minister Maląg podała termin

Czternasta emerytura i renta pojawiły się w wypowiedzi minister Marleny Maląg, która zapowiedziała termin wypłat tych świadczeń. Jak wynika z wypowiedzi szefowej resortu rodziny, czternasta emerytura zostanie wypłacona najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września, podobnie jak w ubiegłym rok. Dodała, że decyzję co do terminu wypłaty świadczenia podejmie rząd. W środę Sejm zajmie się m.in. projektem o wprowadzeniu na stałe czternastej emerytury i renty.

Czternasta emerytura i renta mają być już na stałe w harmonogramie wypłat świadczeń z ZUS. Szefowa MRiPS zaznaczyła w PR24, że do tej pory decyzje o wypłacie czternastej emerytury były podejmowane rokrocznie. Teraz Sejm podejmie decyzję o wprowadzeniu tego świadczenie na stałe.

Kiedy wypłata czternastej emerytury i renty? Minister Marlena Maląg powiedziała o terminie

Jak podkreśliła, resort przewiduje, iż świadczenie będzie wypłacane w drugiej połowie roku. Dokładnego terminu wypłat czternastej emerytury mamy spodziewać się w najbliższym czasie, a ujawni go rząd. - Rada Ministrów będzie podejmowała uchwałę, która będzie to dokładnie, precyzyjnie mówiła - zastrzegła.

Reklama

Zdaniem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg najprawdopodobniej świadczenie zostanie wypłacone pod koniec sierpnia i na początku września. Podobnie miało to miejsce w ubiegłym roku. - Decyzję podejmie Rada Ministrów, dopiero jak ustawa zostanie przegłosowana przez parlament i podpisana przez prezydenta. Wtedy te szczegóły co do terminu wypłaty Rada Ministrów będzie mogła podjąć - stwierdziła szefowa MRiPS.

Czternasta emerytura i renta z zasadą "złotówka za złotówkę". O co chodzi?

Wyjaśniła, że świadczenie to obecnie jest celowane dla emerytów i rencistów mających najniższe świadczenia. - Pozostawiamy kryterium dochodowe na poziomie ubiegłego roku - jest to kwota 2900 zł - powiedziała.

Zaznaczyła, że w przypadku osób pobierających wyższą emeryturę działać będzie zasada "złotówka za złotówkę". Co to oznacza? Zastosowanie tej zasady sprawi, że czternasta emerytura zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto, przy czym kwota czternastki wyniesie co najmniej 50 zł.

Czternastą emeryturę i rentę otrzyma ok. 8,3 mln emerytów i rencistów, w tym ponad 5,8 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ponad 1,3 mln osób w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie. Od 2019 r. emerytom i rencistom wypłacana jest także trzynasta emerytura.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | czternasta pensja | 14. emerytura | Marlena Maląg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »