ZUS wypłaca seniorom po 5540 zł. Nawet nie musisz mieć emerytury, by dostać dodatek

Emerytura honorowa wypłacana przez ZUS zwiększyła się od 1 marca 2023 roku o 595,46 zł. Jej wysokość w momencie przyznania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) obowiązuje przez cały okres pobierania świadczenia. Emeryturę honorową można otrzymać jako dodatek do emerytury zasadniczej, ale nie jest konieczne posiadanie do niej prawa. Przyznawana jest bowiem wyłącznie w oparciu o kryterium wiekowe.

  • Emerytura honorowa podlega waloryzacji co roku. Obecnie wysokość świadczenia to 5540,25 zł.
  • Jedynym kryterium, jakie trzeba spełnić w celu otrzymania dodatku jest osiągnięcie wieku 100 lat.
  • Wypłaty emerytury honorowej prowadzone są z automatu, ale ci, którzy nie posiadają prawa do emerytury zasadniczej, muszą złożyć wniosek.

Emerytura honorowa jeszcze na początku 2023 roku wynosiła 4944,79 zł. Świadczenie to podlega jednak corocznej waloryzacji i w ten sposób ci, którzy 100. urodziny świętowali po 1 marca 2023 roku, otrzymali świadczenie wyższe o 595,46 zł względem emerytury honorowej ustalonej w 2022 roku. Przyznana im emerytura honorowa wyniosła zatem już 5540,25 zł.

Reklama

Co to emerytura honorowa? Ilu Polaków pobiera świadczenie?

Danych przedstawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazują, że w Polsce żyje około 2850 osób, które świętowały już swoje 100. urodziny. Każda osoba, która dożyła tego sędziwego wieku, może liczyć na dodatek do emerytury wypłacany zwykle obok standardowego świadczenia emerytalnego, które emeryt dotąd pobierał. Co ciekawe, w ramach puli 100-latków, którzy są beneficjentami emerytury honorowej, zdecydowaną większość stanowią kobiety. Zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dodatek do emerytury otrzymuje:

  • 430 mężczyzn,
  • 2420 kobiet.

Emerytura honorowa to świadczenie wypłacane tylko na podstawie osiągnięcia przez beneficjenta wieku 100 lat. Emerytura honorowa wypłacana jest bez względu na wysokość dotychczas otrzymywanego świadczenia oraz wszelkich innych dodatków otrzymywanych do emerytury.

Jednak pobieranie emerytury zasadniczej nie jest warunkiem otrzymania dodatku w postaci emerytury honorowej. ZUS prowadzi wypłaty emerytury honorowej nawet w wypadku, gdy dany 100-latek nie wypracował żadnej emerytury i nie posiada do niej prawa. Liczy się tylko to, że ma 100 lat.

100-latkowie w 2023 roku mogą dostać aż 5540,25 zł świadczenia

Sposób wypłacania emerytury honorowej sprawia, że 100-latków, którzy ten sędziwy wiek osiągnęli po 1 marca 2023 roku, czekało 5540,25 zł dodatku. Dostali więc 5540,25 zł obok pieniędzy, które ZUS już im wysyłał. I tyle dostaną także kolejni stulatkowie, aż 1 marca 2024 roku wysokość emerytury honorowej znów zostanie przeniesiona na wyższy pułap.

- Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - mówi rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Wypłata emerytury honorowej bez wniosku. Ci bez emerytury muszą jednak złożyć papiery

Do otrzymania emerytury honorowej nie potrzeba składać wniosków. Wypłata następuje z klucza, wystarczy, że senior przekroczy wiek 100 lat. Wypłatę dodatku prowadzi nie tylko ZUS, ale także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli KRUS.

Istnieje jednak wyjątek od tego braku wymogu składania wniosków. W przypadku 100-latków, którzy z ZUS ani KRUS nie pobierają żadnej renty czy emerytury i nie są zarejestrowani w żadnym z systemów, konieczny jest wniosek o wypłatę emerytury honorowej. 

Dopiero po złożeniu odpowiedniego pisma możemy liczyć na wypłaty. Wszystko dlatego, że dopóki taki senior nie figuruje w ZUS czy KRUS, to nawet po przekroczeniu przez niego wieku 100 lat żadna z tych instytucji, nie posiadając o nim danych, nie wypłaci mu emerytury honorowej.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | emerytura honorowa | ZUS | dodatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »