Darmowa komunikacja miejska w dobie galopującej inflacji i wszechobecnej drożyzny byłaby niemałą ulgą dla niejednego pasażera. Na taki prezent mogą liczyć polscy emeryci, a wystarczy, że spełnią tylko jeden warunek. Kto spośród nich będzie mógł już niebawem jeździć komunikacją za darmo, a kto już jeździ? Wyjaśniamy.

Warunkiem uprawniającym do darmowego poruszania się komunikacją miejską jest ukończenie 70. roku życia

Z uzyskania przywileju, jakim są darmowe przejazdy pojazdami komunikacji miejskiej, cieszyć się może już część seniorów, a pozostali, aby nabyć to prawo, muszą spełnić jeden prosty warunek.

gospodarka

Kiedy nowy taryfikator biletów PKP? Premier wskazuje termin

Darmowa komunikacja miejska. Wystarczy ukończyć 70 lat

Aby uzyskać prawo do darmowej komunikacji miejskiej, należy ukończyć 70 lat. Wiek cezurą uprawniającą do nieodpłatnego korzystania z autobusów, tramwajów i innych środków komunikacji miejskiej. W wypadku kontroli biletów seniorzy, którzy osiągnęli wymagany wiek, muszą okazać legitymację emeryta lub dowód osobisty.

Należy podkreślić, że jeszcze przed 70. urodzinami emeryci mogą starać się o tańsze przejazdy komunikacją miejską. Warunki ich przyznania, jak i wymiar ulg, są jednak różne w zależności od miasta. Na przykład w Szczecinie z 50-procentowym upustem mogą poruszać się komunikacją miejską 55-letnie panie i 60-letni panowie, zaś w Warszawie osoby, które ukończyły 65. rok życia, mogą wykupić roczny "bilet seniora", który kosztuje 50 zł.

emerytury

"Trzynastka" w całości, a "czternastka"? Część osób dostanie ułamek świadczenia

W dwóch miastach darmowa komunikacja miejska już dla 65-latków

Seniorzy z Wrocławia i Lublina mają jednak zdecydowanie najlepiej. Wedle regulacji obowiązujących w tych miastach, za darmo komunikacją miejską mogą jeździć już 65-letni emeryci. Oznacza to, że mężczyźni, którzy przekroczą 65 lat, osiągną nie tylko powszechny wiek emerytalny, ale także zyskają darmową komunikację miejską.

Na takie udogodnienie muszą jednak poczekać panie, których powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat. Jednak, zgodnie z prawem, mogą one wystąpić o 50 proc. zniżki na przejazdy komunikacją z tytułu bycia emerytem i jeździć na tańszych biletach do osiągnięcia wieku uprawniającego do całkowicie bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej.

Przemysław Terlecki

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Przyszłe emerytury będą bardzo niskie, trzeba odkładać – nawet jeśli PPK mają wady