12 proc. mniej za prąd w 2023 r. Jak skorzystać? Nawet o 120 zł niższy rachunek

12 proc. mniej za prąd - od wtorku 19 września w życie weszły nowe zasady rozliczeń rachunków za energię elektryczną. Niższe rachunki za prąd mają być odpowiedzią na kryzys energetyczny wywołany m.in. wojną w Ukrainie. Wsteczna obniżka rachunków może wynieść nawet 120 zł, nie wszyscy jednak mogą liczyć na ulgę - trzeba będzie spełnić określone w rozporządzeniu warunki.

We wtorek 19 września zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące obliczania taryf i rachunków za prąd. 

W połowie przyszłego tygodnia sprzedawcy prądu na swoich stronach internetowych poinformują klientów o tym, w jaki sposób skorzystać z 12-proc. obniżek cen za prąd - wynika z opublikowanego rozporządzenia w tej sprawie. Klienci będą mieć minimum trzy tygodnie na wyrażenie zgody na otrzymywanie elektronicznych faktur.

Nowe przepisy dotyczące uwzględnienia w rachunkach 12-proc. obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych nie będą przyznawane automatycznie - co trzeba zrobić, żeby załapać się na niższe rachunki za energię? 

Reklama

Niższe rachunki za prąd. Rząd wyda 100 mld w odpowiedzi na wojnę

Niższe rachunki za prąd mają być odpowiedzią rządu na kryzys energetyczny wywołany atakiem Rosji na Ukrainę oraz jego skutkami, które Polacy cały czas odczuwają - zwłaszcza w postaci wysokich cen ernerii.

Rząd na wsparcie obywateli w walce z rosnącymi rachunkami za prąd zamierza wydać z budżetu państwa blisko 100 miliardów złotych. Wchodzące w życie przepisy obligują sprzedawców energii elektrycznej do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń. 

Nowe zasady dotyczące obliczania taryf i rachunków za prąd zaczęły obowiązywać we wtorek. 

12-proc. obniżka cen prądu. Ile można zaoszczędzić?

Zmiany mają zachęcać odbiorców prądu do oszczędzania energii, a niższe rachunki mają być nagrodą za rozwiązania prośrodowiskowe.

12-proc. obniżka cen energii oznacza, że odbiorca prądu będzie mógł zaoszczędzić około 120 zł. - Jest to roczna kwota oszczędności dla odbiorcy w gospodarstwie domowym - dodaje Moskwa. 

Aby wartość rachunku za prąd gospodarstwa domowego mogła być niższa, będą musiały zostać spełnione określone warunki - co trzeba zrobić? Ściśle reguluje to opublikowane rozporządzenie. 

12 proc. mniej za prąd i 120 zł w kieszeni. Nowe przepisy z całą listą warunków

12-proc. obniżka za prąd obarczona będzie całą listą warunków - nie wszyscy będą mogli skorzystać z ulgi. 

Aby otrzymać 12-proc. obniżkę za prąd, trzeba będzie: 

  • zmniejszyć o pięć procent zużycie energii w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.,
  • potwierdzić poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy energii elektrycznej,
  • wyrazić zgodę na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT, drogą elektroniczną,
  • wyrazić zgodę na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach przez niego świadczonych,
  • być prosumentem lub złożyć oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia. 

Jeżeli odbiorca nie spełnia żadnego z wymienionych warunków, obniżka naliczona w 2023 roku zostanie skorygowana w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., nie później jednak niż do 31 grudnia 2024 r. 

Kiedy 12 proc. obniżki za prąd? 7 dni na informacje

12-proc. ulga na prąd powinna być naliczona bez zbędnej zwłoki - najpóźniej na ostatniej fakturze za 2023 rok. Tak wygląda cały harmonogram:

  1. Przepisy dot. nowelizacji rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną weszły w życie we wtorek 17 września.
  2. Sprzedawcy prądu najpóźniej w połowie przyszłego tygodnia będą musieli poinformować klientów na swoich stronach internetowych, w jaki sposób skorzystać z 12-proc. obniżki na prąd - wynika z opublikowanego rozporządzenia.
  3. Następnie w ciągu minimum 3 tygodni klienci będą mogli np. wyrazić zgodę na otrzymywanie elektronicznych faktur i zaakceptowanie wszystkich zgód (spełnienie warunków). 

Wysokie ceny energii. Obniżka cen prądu również w 2024 roku?

Skutki wysokich cen energii od czasu wybuchu wojny w Ukrainie odczuwamy nieustannie.

Minister Anna Moskwa zapewnia, że resort klimatu i środowiska ma już opracowane mechanizmy wsparcia odbiorców zarówno energii elektrycznej, gazu, jak i ciepła na 2024 rok

Jeżeli będzie decyzja o ich wprowadzeniu, ministerstwo ma poinformować o nich w IV kwartale tego roku.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »