500 plus bez ciągłości wypłat. Jeśli złożysz po tym terminie, ZUS nie wypłaci na czas

Wniosek o 500 plus najlepiej złożyć jak najszybciej. Przypomnijmy, że od 1 lutego trwa nabór wniosków o 500 plus na okres rozliczeniowy od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024. Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że lwia część uprawnionych już złożyła odpowiednie wnioski. ZUS przypomina jednak tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, że wpłynięcie wniosku o 500 plus po wskazanym terminie, grozi przerwaniem ciągłości wypłat.

Wniosek o 500 plus spływa do ZUS za wnioskiem. Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze w ubiegłym tygodniu, już ponad 2 mln wniosków o wypłatę środków na ponad 3 mln dzieci, wpłynęło do systemu. Rodzice, którzy postarali się o prędkie przesłanie dokumentów, zabezpieczyli na przyszłość ciągłość wypłat dla swoich pociech. W gorszej sytuacji są jednak ci, którzy do ZUS wniosku o 500 plus jeszcze nie przesłali.

Reklama

Wniosek o 500 plus na czas. ZUS pieniądze już przyznał, ale wypłaci w czerwcu

Dane ZUS nie tylko wskazują, że w ciągu 2 tygodni pojawiło się ponad 2 mln wniosków o wypłatę 500 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje także kolejną liczbę - to ponad 82 proc., która to liczba dotyczy liczby rozpatrzonych pozytywnie już wniosków. Wnioskodawcy, którzy stoją za ich złożeniem, mogą być pewni wypłat w czerwcu.

- Pozytywnie rozpatrzonych zostało już ponad 82 procent z nich, czyli pieniądze zostały rodzinom przyznane. Wypłatę rozpoczniemy od czerwca natomiast już teraz większość złożonych wniosków jest załatwiona - mówi Iwona Kowalska-Matis, dolnośląska rzeczniczka ZUS.

Świadczenie na dzieci w aplikacji mZUS. Ze starym wnioskiem o 500 plus łatwiej wypełnisz nowy

W lepszej sytuacji, od tych którzy jeszcze o 500 plus nie wnioskowali, są ci, którzy 500 plus już pobierają. W ich wypadku bowiem w aplikacji mZUS czekają funkcje, które przyspieszają wnioskowanie o świadczenie. Jeśli składali już wniosek o 500 plus w przeszłości, w aplikacji mZUS czeka na nich możliwość utworzenia nowego wniosku w oparciu o poprzedni.

Dane w takim wypadku w większości uzupełnią się automatycznie, ale wnioskodawca bez problemu może sam zmienić je przed wysłaniem. Aplikacja mZUS pozwala także monitorować status wnioskowania. Jeśli nasz wniosek o 500 plus został już pozytywnie rozpatrzony, informację znajdziemy właśnie w aplikacji.

ZUS narzucił termin na wnioskodawców. Najlepiej złożyć najpóźniej w kwietniu

I choć wielu wnioskodawców już zgłosiło się po ZUS w sprawie wypłat świadczenia, wciąż pozostaje spora grupa osób, które jeszcze tego nie zrobiły, a mają prawo do otrzymywania 500 plus na dziecko. W ich wypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnym terminie.

Nikt z wnioskodawców nie powinien czekać do końca kwietnia ze złożeniem wniosku, jeśli chce zachować ciągłość wypłat z tytułu programu Rodzina 500 plus. Wniosek, który wpłynie do 30 kwietnia, to ostatnia możliwość zapewnienia sobie ciągłości wypłat, czyli gwarant tego, że 500 zł na dziecko dostaniemy w czerwcu. Jeśli jednak wniosek wpłynie już w maju, w czerwcu pieniędzy nie będzie, ale w lipcu pierwsza wypłata w nowym okresie rozliczeniowym pojawi się z wyrównaniem za czerwiec.

Wniosek złożony w czerwcu to pieniądze wypłacane od sierpnia z wyrównaniem za poprzednie miesiące. Ci, którzy zgłoszą się po świadczenie w lipcu, dostaną pieniądze od września, ale z wyrównaniem już od lipca. Natomiast ci, których wniosek o 500 plus do ZUS wpłynie w sierpniu, otrzymać mają pieniądze w październiku, ale z wyrównaniem od sierpnia.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | ZUS | wniosek o 500 plus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »