Co to jest dywidenda? Zarobić można nie tylko na sprzedaży akcji

Dywidenda jest bezpośrednio związana z zyskami kapitałowymi. Jest to wynagrodzenie za udzielenie kapitału. Może na nią liczyć właściciel, wspólnik lub akcjonariusz spółki kapitałowej, która przewiduje dzielenie się swoim zyskiem z udziałowcami. Wyjaśniamy, czym jest dywidenda, komu przysługuje, jaką może mieć formę i ile wynosi podatek.

Definicja dywidendy - co to jest?  

Dywidenda jest częścią zysku netto wypracowanego w ciągu roku przez spółkę, który wypłacany jest akcjonariuszom. O jej wysokości decyduje walne zgromadzenie. Jest to najważniejsze prawo majątkowe akcjonariusza, który posiada choćby jedną akcję spółki. Reguluje to Kodeks Spółek Handlowych ustawą z dnia 15 września 2000 roku. Z definicji, aby otrzymać wypłatę, akcjonariusze muszą posiadać akcje danej spółki zakupione najpóźniej w dniu przyjętym jako dzień ustalenia prawa do dywidendy. Oznacza to dzień, w którym walne zgromadzenie zwyczajne ustala listę osób uprawnionych do otrzymania dywidendy. 

Reklama

Dzień dywidendy musi być wyznaczony w terminie dwóch miesięcy licząc od dnia podjęcia uchwały o podziale zysku. Nawet jeśli posiadacz akcji sprzeda je następnego dnia, dywidenda zostanie mu wypłacona. Co więcej, dzieje się to automatycznie, inwestor nie musi wykonywać żadnych działań.   

Od czego zależy kwota dywidendy?  

O kwocie dywidendy decyduje walne zgromadzenie danej spółki. Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych, suma wszystkich wypłat dla udziałowców ma pewne ograniczenia. Mówi o tym artykuł 348, paragraf 1 tego dokumentu:  

Chodzi o to, żeby wypłata wszystkich dywidend nie spowodowała braku możliwości funkcjonowania spółki. Kwota dywidendy wypłacanej poszczególnym akcjonariuszom zależy od wysokości udziałów, jakie mają w spółce

 

Kiedy następuje wypłata dywidendy?  

Termin wypłaty dywidendy ustala również walne zgromadzenie spółki. Jeśli zgromadzenie nie podejmie takiej uchwały, ustali to rada nadzorcza. To jednak również jest uwarunkowane przepisami prawnymi. Wypłata dywidendy musi nastąpić w ciągu trzech miesięcy od dnia dywidendy, czyli ustalenia listy uprawnionych wspólników. Prawo przewidziało również sytuację, w której ani walne zgromadzenie, ani rada nadzorcza nie wyznaczą dnia wypłaty zysków dla akcjonariuszy. Wypłata następuje wtedy niezwłocznie po dniu dywidendy.  

Czy dywidenda jest opodatkowana?  

Dywidenda, jak każdy zysk kapitałowy, jest opodatkowana. Prawo traktuje ją jako przychód z kapitałów pieniężnych. Podatek od dywidendy wynosi 19 proc. - od wypłacanej, a nie należnej kwoty. Jest on potrącany przez spółkę, która wypłaca dywidendę. Udziałowiec otrzymuje więc na konto kwotę pomniejszoną o podatek. 

Miesiąc, w którym kwota wpłynęła na jego konto, jest miesiącem opodatkowania jego dywidendy. W warunkach polskich dywidenda najczęściej jest wypłacana raz w roku. Warto wiedzieć, że można zostać zwolnionym z podatku od dywidendy, ale jest na to szansa tylko pod pewnymi warunkami:  

  1. spółka wypłacająca przychody z udziału w zyskach osób prawnych musi mieć siedzibę lub zarząd w Polsce, 
  2. spółka uzyskująca przychody z udziału w zyskach osób prawnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania w Polsce, w kraju UE lub EOG, 
  3. spółka, o której mowa w pkt 2 posiada nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1, 
  4. spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.  

Warunkiem koniecznym jest posiadanie przez udziałowca akcji spółki kapitałowej nieprzerwanie od dwóch lat. Osoby, które pobierają dywidendę nie muszą jej ujmować w zeznaniu rocznym. Leży to po stronie spółki, która w tym wypadku jest płatnikiem.  

Czytaj też: 

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy 2024. Kiedy pracodawca musi wypłacić?

Zwrot składki zdrowotnej. Jak wygląda procedura?

Skarbówka sprawdzi twój samochód. Plaga donosów od życzliwych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dywidenda | Wypłata | Akcje | Spółka kapitałowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »