Czy wiesz, gdzie trafiają pieniądze z twoich składek emerytalnych? ZUS czy OFE?

W Polsce system emerytalny opiera się na trzech filarach, a pieniądze ze składek mogą trafiać do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), na subkonto w ZUS i OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne) oraz na inne instrumenty, takie jak Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) czy Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). Wielu Polaków zastanawia się, w jaki sposób mogą sprawdzić, czy ich składki emerytalne trafiają do OFE, czy do ZUS – zwłaszcza, że na przestrzeni ostatnich lat następowały w tych obszarach zmiany. Wskazówki znajdziesz poniżej.

System emerytalny w Polsce: skąd wzięło się OFE?

System emerytalny w Polsce przeszedł wiele zmian na przestrzeni lat. W 1999 roku wprowadzono reformę, która stworzyła drugi filar emerytalny w postaci OFE, działających obok ZUS. Uczestnictwo w OFE było obowiązkowe dla osób urodzonych po 1968 r. Urodzeni między 1949 a 1968 r. o członkostwie mogły zadecydować dobrowolnie.

W 2014 roku nastąpiła kolejna znacząca zmiana. Ustawodawcy umożliwili obywatelom dokonanie wyboru, czy chcą przenieść swoje składki z OFE do ZUS, czy też pozostać w OFE. Jeśli nie jesteś pewien, co wówczas postanowiłeś i gdzie trafiają twoje składki emerytalne, możesz to łatwo sprawdzić.

Reklama

Jak sprawdzić, czy jestem w OFE?

Aby sprawdzić, czy twoje składki trafiają do OFE, możesz skorzystać z kilku metod, a najpopularniejszą i najwygodniejszą jest zalogowanie się do PUE ZUS. Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS sprawdzisz, czy jesteś w OFE. Zaloguj się i wybierz zakładkę "Ubezpieczony". W panelu po lewej stronie sprawdzisz informacje np. o posiadanym i opłacanym ubezpieczeniu, o podstawach i składkach, subkoncie, stanie konta emerytalnego czy właśnie OFE.

Jeśli nie masz jeszcze konta na PUE ZUS, musisz się zarejestrować. Rejestracja wymaga podania numeru PESEL, danych osobowych oraz potwierdzenia tożsamości. Możesz to zrobić online, korzystając z profilu zaufanego, lub osobiście w placówce ZUS. W tym też miejscu uzyskasz bezpośrednie informacje o tym, z jakich filarów ubezpieczenia korzystasz. Dowiesz się tego także po kontakcie z OFE lub z listu rocznego, jaki wysyła ZUS ubezpieczonym.

Co zrobić, jeśli chcę zmienić OFE na ZUS lub odwrotnie?

Jeśli zdecydujesz się na przeniesienie swoich składek z OFE do ZUS lub odwrotnie, musisz poczekać na okno transferowe. Okno transferowe to okres, w którym można dokonać zmiany, zwykle otwierane co cztery lata. W tym roku okno transferowe właśnie trwa - zaczęło się 1 kwietnia i obowiązuje do 31 lipca 2024 roku. Na dedykowanej oknie transferowemu stronie ZUS sprawdzisz, jak dzieli się składka emerytalna.

Wniosek o zmianę OFE na ZUS złożysz na druku ZUS-US-OFE-03. Wyślij go do ZUS elektronicznie lub pocztą albo złóż w oddziale osobiście. Oświadczenia nie składają osoby, które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej:

Wybór między OFE a ZUS to decyzja, która powinna być dobrze przemyślana, ponieważ ma długoterminowe konsekwencje dla twojej emerytury. 

Przeczytaj także:

Emeryt musi pokazać ten dokument. Inaczej nie dostanie 14. emerytury

ZUS ujawnił, ile wynosi średnia emerytura. Dostajesz tyle?

Gen. Szymczyk nie zawojuje świata futbolu. Policjant odchodzi z Piasta Gliwice

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | OFE | Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »