Ile dni wolnych od pracy będzie w 2025 roku? Tak ułoży się kalendarz

W 2025 roku będzie aż 115 dni wolnych od pracy - to święta kościelne, państwowe i weekendy. Jeśli dołożymy do tego urlop wypoczynkowy, do którego mają prawo pracownicy, okaże się, że w przyszłym roku będzie można porządnie wypocząć. Przybliżamy kalendarz na nadchodzący rok w kontekście tego, jak planować urlopy, aby pojawiać się w pracy jak najrzadziej.

Święta kościelne i państwowe - dni wolne w 2025 roku

W 2025 roku pracownicy otrzymają całkiem pokaźną pulę dni wolnych, które są związane bezpośrednio ze świętami religijnymi oraz państwowymi. Fakt, że część z nich przypada blisko weekendów można wykorzystać do wzięcia dodatkowego dnia urlopu, aby cieszyć się długim weekendem w domu lub na zorganizowanym wyjeździe.

Nowy Rok, obchodzony 1 stycznia, przypada na środę, natomiast Święto Trzech Króli, 6 stycznia, wypada w poniedziałek. To okazja do przedłużenia sobie wolnego, albo rozpoczęcia roku od tygodniowego urlopu. To okres przed feriami, a więc dobry moment na to, by pojeździć na nartach bez tłumów na stokach albo udać się na niedrogie wczasy zagraniczne w ciepłym Egipcie czy na Maderze.

Reklama

Kolejne wolne dni przypadną z końcem kwietnia i początkiem maja - Poniedziałek Wielkanocny będziemy obchodzić 21 kwietnia, a niedługo później będziemy przygotowywać się do majówki. Rozpocznie ją Święto Pracy, obchodzone 1 maja, które szczęśliwym trafem przypada na czwartek, a Święto Konstytucji 3 Maja, czyli 3 maja, wypada w sobotę. Ten dzień pracodawcy będą musieli oddać pracownikom, co jest szansą na dłuższy wypoczynek jeszcze zanim nadejdą wyczekiwane wakacje. 

Jeśli mowa o letnich wakacjach to przypadną one niedługo po Bożym Ciele, które w 2025 roku będzie 19 czerwca (czwartek). Weź wolny piątek, aby mieć cztery dni wolnego. W sierpniu z kolei przypada inne święto religijne, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (piątek 15 sierpnia) - to kolejny trzydniowy weekend. 

Dalej pozostanie już tylko czekać na listopad i dwa ustawowo wolne dni - Wszystkich Świętych, które przypada na 1 listopada (w sobotę) oraz Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada (wtorek). Rok zakończymy świętowaniem Bożego Narodzenia przypadające na 25 i 26 grudnia - to odpowiednio czwartek i piątek.

Już na pierwszy rzut oka widać, że niektóre z tych dni wypadają w strategicznych momentach tygodnia, co daje nam szansę na wydłużenie weekendów przy minimalnym wykorzystaniu dni urlopowych.

Święta wypadające w sobotę - czy pracownik na nich skorzysta?

W 2025 roku dwa dni ustawowo wolne od pracy - Święto Konstytucji 3 Maja oraz Wszystkich Świętych - wypadają w sobotę. Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracownikom przysługuje za te dni dodatkowy dzień wolny w innym terminie. W zależności od polityki firmy, może on zostać przyznany indywidualnie lub na zasadach ogólnych dla wszystkich pracowników. To doskonała okazja, aby przedłużyć sobie weekend w dogodnym terminie, szczególnie w okresach, które sprzyjają dłuższemu odpoczynkowi.

Dni wolne dla uczniów - ważne informacje dla pracujących rodziców

Dla pracowników, którzy są jednocześnie rodzicami, planowanie wolnych dni w 2025 roku nie ogranicza się wyłącznie do świąt. Biorą oni pod uwagę także harmonogramy nauki swoich pociech, a zwłaszcza przerwy w tej edukacji, wymagające zorganizowania opieki lub atrakcji dzieciom. W 2025 roku będą się one uczyć dłużej niż w 2024 roku, bo do 27 czerwca. Oprócz tradycyjnych dni wolnych związanych z Bożym Narodzeniem, feriami zimowymi i letnimi wakacjami, warto pamiętać o tzw. dniach dyrektorskich, które w niektórych szkołach przypadają np. na Dzień Edukacji Narodowej w październiku, egzaminy maturalne lub egzaminy ósmoklasisty. 

Ferie zimowe w 2025 roku są podzielone na kilka okresów w zależności od województwa:

  • Kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie: od 20 stycznia do 2 lutego,
  • Podlaskie, warmińsko-mazurskie: od 27 stycznia do 9 lutego,
  • Dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie: od 3 lutego do 16 lutego,
  • Lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie: od 17 lutego do 2 marca.

W 2025 roku łączna liczba dni wolnych, w tym świąt i weekendów, wynosi 115 dni. To 13 dni świątecznych, które są odgórnie wolne oraz dziewięć dni przypadających na dni powszednie. Te święta, które obchodzimy w niedzielę, nie dają pracownikom prawa do dodatkowego dnia wolnego, w przeciwieństwie do świąt sobotnich (za te pracodawca oferuje dzień wolny w innym terminie). Biorąc to pod uwagę, do przepracowania zostanie 250 dni roboczych.

Przeczytaj także:

Rolnik zabrudził jezdnię, teraz słono zapłaci. Chodzi o zwrot 20 tys. euro

Pół miliarda złotych dla młodych Polaków. Minister o szczegółach wsparcia

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Szefowa MKiŚ: Dodatkowe źródła finansowania na horyzoncie

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »