Inflacja zmienia podejście do oszczędności w 2022 r. ?

Wysoka inflacja wpływa na budżet gospodarstw domowych, ograniczając siłę nabywczą dochodów. Wpływa również na postawy wobec oszczędzania, szczególnie w warunkach niskich nominalnych stóp procentowych. Ujemne realne stopy procentowe oznaczają, że część oszczędności ulokowana w formie bezpiecznych aktywów, charakteryzujących się niskim oprocentowaniem, realnie kurczy się. Dla wielu oszczędzających i inwestorów to nowa sytuacja, ponieważ aktualna inflacja jest najwyższa od 20 lat i zapewne utrzyma się na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas - uważa Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

W naturalny sposób skłania to do zmiany nawyków oszczędnościowych i inwestycyjnych, a także zachęca do poszukiwania alternatyw, przynoszących wyższą stopę zwrotu. Depozyty bankowe pozostają dominującą formą lokowania oszczędności, choć w okresie ostatnich 12 miesięcy (październik ubiegłego roku - wrzesień tego roku) do funduszy inwestycyjnych napłynęły środki o wartości 28 mld złotych (dla porównania w 2019 widoczny był odpływ z funduszy w kwocie 0,6 mld PLN).

Reklama

Na popularności zyskały w ostatnim roku także obligacje skarbowe. Wartość sprzedanych detalicznych obligacji Skarbu Państwa w analogicznym okresie wyniosła blisko 40 mld złotych wobec 17,5 mld złotych w roku 2019. Alternatyw jest wiele i spośród nich wymienić można akcje, surowce, kryptowaluty, nieruchomości, sztuka, itp. Część z nich może stanowić zabezpieczenie przed wysoką inflacją.

Należy jednak mieć świadomość, że wyższa stopa zwrotu wiąże się najczęściej z wyższym ryzykiem inwestycyjnym, w tym również ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanego kapitału. To ryzyko jest szczególnie wysokie w krótkim horyzoncie czasu, ponieważ rynki finansowe są bardzo zmiennie.

Szczególnie widoczne było to w ostatnich dwóch latach, kiedy otoczenie ekonomiczne było bardzo niestabilne. Warto pamiętać, że w czasach dekoniunktury inwestowanie na rynkach finansowych może przynieść ujemne stopy zwrotu w krótkim terminie. Dlatego inwestor przed podjęciem decyzji powinien określić, jaki jest jego horyzont inwestycyjny i czy jest gotów wytrwać w swoich postanowieniach, widząc tak znaczące wahania.

Szczególnie ważne jest oszczędzanie długoterminowe, mające na celu zabezpieczenie emerytalne. Jest to tym bardziej istotne, jeśli uwzględnimy spodziewany spadek stopy zastąpienia, czyli relacji emerytury do ostatnio wypłaconego wynagrodzenia. Obecnie relacja ta wynosi ok. 55 proc., natomiast w perspektywie 20 lat może obniżyć się do ok. 30 proc..

Tymczasem według badań Szkoły Głównej Handlowej z ubiegłego roku, tylko 9,5 proc. gospodarstw domowych zadeklarowało, że oszczędza na emeryturę. Również w tym miejscu należy przypomnieć aspekt inflacji, która utrzymując się na wysokim poziomie, zjada zgromadzony w bezpiecznych aktywach majątek. Dlatego tak ważna jest zmiana postawy wobec oszczędzania, aby chronić realną wartość oszczędności.

Wrzesien w TFI

We wrześniu pogłębiły się m/m odpływy z polskich funduszy akcyjnych (-120 mln PLN vs. -42 mln PLN w sierpniu), ale sentyment w pozostałych wyżej-marżowych kategoriach funduszy utrzymuje się pozytywny. Prym niezmiennie wiodą fundusze akcji zagranicznych i stabilnego wzrostu, ale największa poprawa m/m wystąpiła w funduszach zrównoważonych.

- Przyspieszył odpływ środków z funduszy bezpiecznych do -1,26 mld PLN i nie licząc pandemicznych miesięcy (marzec/kwiecien ’20) jest to najgorszy odczyt od października 2008. Łączne napływy do funduszy rynku kapitałowego spadły m/m o ponad 1mld PLN do 243 mln PLN.

- Na podstawie przepływów netto do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych szacujemy, że instytucje te kupiły we wrześniu akcje na GPW za ok. 335mln PLN.

-  We wrześniu pieniądze nie płynęły już tak szeroko niemal do wszystkich TFI. Najlepiej nadal wypada PKO TFI (361mln PLN), ale odpływy przekraczające 100mln PLN wystąpiły już w czterech TFI (PZU, Noble, Opera i Investors).

Maciej Marcinkowski DM Trigon

Ucieczka od funduszy dłużnych!

Po krótkiej przerwie w sierpniu, kiedy klienci nieco odpuścili funduszom dłużnym, we wrześniu wrócili do wyrzucania ich z portfeli. Bilans sprzedaży zbliżył się do -1,2 mld zł, co jest wynikiem najgorszym od masowego odpływu środków na przełomie marca i kwietnia zeszłego roku.

Od kilku miesięcy największe odpływy notują fundusze obligacji długoterminowych, czyli te o wyższym ryzyku stopy procentowej. I tak też było we wrześniu, w którym klienci wypłacili z nich ponad 0,8 mld zł (netto), przy czym ponownie najwięcej z PKO Obligacji Długoterminowych (-284 mln zł).

Od czerwca trwa także odpływ z funduszy dłużnych krótkoterminowych (dawnych gotówkowych), który we wrześniu wręcz przybrał na sile. Klienci wypłacili z nich prawie 0,8 mld zł, w porównaniu do 0,4-0,5 mld zł w poprzednich miesiącach. Jednocześnie obniżył się napływ do funduszy dłużnych pozostałych (głównie obligacji samorządowych) do 76 mln zł oraz do funduszy dłużnych zagranicznych (te pozyskały jedynie 44 mln zł). Jedynie fundusze obligacji korporacyjnych utrzymują zainteresowanie klientów, którzy wpłacili do nich ponad 290 mln zł, w tym najwięcej do Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach najwięcej nowego kapitału trafiło do funduszy mieszanych - tym razem ponad 0,9 mld zł. Niewiele się tu zmieniło. Nowe środki trafiają do funduszy tego typu z oferty większości TFI, przy czym ponownie najwięcej do produktów z PKO TFI. Pogorszyła się natomiast sprzedaż funduszy mieszanych w Investors TFI, we wrześniu z Investor Zabezpieczenia Emerytalnego klienci wypłacili ponad 40 mln zł netto.

Na drugim miejscu znalazły się fundusze PPK, które z racji swojej konstrukcji cieszą się systematycznym napływem składek od pracowników i pracodawców. Saldo wpłat i wypłat wyniosło 0,31 mld zł.

Nieznacznie mniej kapitału pozyskały fundusze akcyjne (nieco ponad 300 zł). To najsłabszy ich wynik w tym roku. Z jednej strony nieco osłabły napływy do funduszy akcji zagranicznych - we wrześniu pozyskały niecałe 0,4 mld zł, podczas gdy w poprzednich miesiącach trafiało do nich średnio ponad 0,5 mld zł. Pogorszyły się także napływy do funduszy akcji polskich - te o uniwersalnej strategii straciły ponad 100 mln zł, a fundusze akcji małych i średnich spółek pozyskały jedynie 26 mln zł. Wśród najpopularniejszych funduszy w całym segmencie akcyjnym znajdziemy te inwestujące w nowe technologie, jak największy fundusz akcyjny detaliczny - PKO Technologii i Innowacji Globalny z ponad 100 mln zł czy fundusze inwestujące w zgodzie z ESG.

Anna Zalewska Analizy.plInformacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »