Koszt sprawy u notariusza. Ile kosztuje darowizna, testament, sprawa spadkowa?

Ile kosztuje notariusz? Cennik opłat notarialnych zależy od tematyki sprawy załatwianej przez notariusza, liczby dokumentów i poświęconego czasu. Kwota, którą dostaje notariusz, to taksa notarialna. Jej maksymalna wysokość jest zapisana w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości. Nie powinno więc nas dziwić, że w każdej kancelarii kwoty te mogą ię różnić. Dlatego zanim załatwisz jakąś sprawę, warto porównać opłaty u okolicznych notariuszy.

Kim jest notariusz i czym się zajmuje?

Notariusz jest prawnikiem, który zajmuje się tworzeniem aktów prawnych. Jest on mianowany przez Ministra Sprawiedliwości i jest zawodem zaufania publicznego. 

Do jego obowiązków należy tworzenie dokumentów prawnych. Mają być one klarowne i zgodne z decyzją wszystkich stron składających wniosek. 

Wszelkie dokumenty sporządzone przez notariusza uważane są za dokument urzędowy. Wszystkie czynności notariusza wymienione zostały w ustawie Prawo o notariacie.

Ile kosztuje notariusz przy kupnie domu lub mieszkania?

Kupując nieruchomość konieczne jest zawarcie umowy deweloperskiej. Jest to dokument w formie aktu notarialnego.

Reklama

Znajdują się w nim informacje o lokalizacji budynku, jego metrażu czy układzie pomieszczeń. Bez tego dokumentu prawnie nie jesteśmy właścicielami danego domu czy mieszkania. Ile więc będziemy musieli zapłacić u notariusza na umowę deweloperską?

Opłata za notariusza zależna jest od ogólnej wartości nieruchomości. Dlatego też:

 • Od 3000 zł do 10 000 zł taksa wyniesie 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł,
 • 10 000 zł - 30 000 zł - taksa w wysokości 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł,
 • Od 30 000 zł do 60 000 zł - 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł,
 • 60 000 zł - 100 000 zł - taksa w wysokości 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł,
 • Od 100 000 zł do 200 000 zł - 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 100 000 zł,
 • Powyżej 200 000 zł - 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 200 000 zł (nie większej niż 10 000 zł).

Dodatkowo istnieje opcja stworzenia wypisu w umowie deweloperskiej. Zwykle kosztują one w granicach od 150 do 300 zł. Oprócz tego w przypadku nieruchomości tworzy się wpis w księdze wieczystej. Ten wpis niezależnie od wartości nieruchomości kosztuje zawsze 150 zł. Wynika z tego, że umowa deweloperska kosztuje od 490,03 zł do 7272,50 zł. 

Należy pamiętać o tym, że zapłacimy wyłącznie połowę całej kwoty. Wszystko przez ustalenia prawne dotyczące umowy deweloperskiej. Zgodnie z nią opłata za nieruchomość pokrywana jest przez obie strony wniosku.

Ile kosztuje spisanie testamentu u notariusza?

Według Kodeksu Cywilnego testament jest jedyną możliwością na rozdzielenie własnego majątku na wypadek zgonu. Mimo wszystko sam dokument nie jest wystarczający. Po śmierci członka rodziny rozpoczyna się postępowanie spadkowe. Testament jest na tyle ważny, że reguluje kolejność i zasady dziedziczenia majątku po spadkodawcy. Opłaty związane z testamentem zależne są od taksy notarialnej, podatku VAT oraz ceny za wpis.

Wszystkie dokładne opłaty zostały przedstawione w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w 2004 roku. Samo spisanie testamentu wynosi w okolicach 50 zł. To do tej kwoty dolicza się odpisy, podatki oraz inne czynności związane z postępowaniem spadkowym. Dokładny cennik wygląda następująco:

 • Testament z zapisem zwykłym, polecający lub pozbawiający prawa spadowego - 150 zł,
 • Testament z zapisem windykacyjnym - 200 zł,
 • Sporządzenie testamentu poza kancelarią w godzinach 8:00-20:00 - dodatkowe 50 zł,
 • Sporządzenie testamentu poza kancelarią w godzinach nocnych i dniach wolnych od pracy - dodatkowe 100 zł,
 • Odwołanie testamentu - 30 zł,
 • Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku - 50 zł,
 • Protokół otwarcia oraz ogłoszenia testamentu - do 50 zł,
 • Potwierdzenie powołania wykonawcy testamentu - 30 zł.

Podane kwoty są wyłącznie szacunkowe. Jedyną pewną stawką jest maksymalna wysokość taksy notarialnej. Może więc zdarzyć się, że cennik w kancelarii będzie kilkukrotnie wyższy.

Ile kosztuje sprawa spadkowa u notariusza?

Jak sytuacja ma się w przypadku sprawy spadkowej u notariusza? Sprawa spadkowa u notariusza rozwiązywana jest szybciej niż w sądzie. Dużym minusem natomiast jest kwestia opłat. Notarialne uznanie spadku jest droższe niż załatwienie tego drogą sądową. Notarialna forma rozwiązania spraw spadkowych dostępna jest w naszym kraju od marca 2009 roku. Ile kosztować nas może wyjaśnienie praw do spadku?

Z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości wiemy, że protokół dziedziczenia nie może kosztować więcej niż 100 zł. Z tego samego dokumentu wiadomo również, że akt dziedziczenia wynosi 150 zł. Notariusz może jeszcze doliczyć wynagrodzenie za przeprowadzenie dodatkowych działań na drodze sprawy spadkowej. Wśród takich działań wymienić można otwarcie i ogłoszenie testamentu czy wypis aktu notarialnego.

Ile kosztuje darowizna u notariusza?

Umowa darowizny zawsze powinna być załatwiana przez notariusza. Dzięki niej możemy nieodpłatnie przekazać pewną korzyść majątkową innej osobie. Darowizna dotyczy głównie nieruchomości - domów, mieszkań oraz lokali. Przepisanie również wiążę się z wydatkami. W kosztach uwzględnia się taksę notarialną ustalaną zgodnie z wartością mieszkania. Dodatkowo należy doliczyć do kosztów podatek od spadków, opłatę sądową, a także opłatę za wypisy aktów. Taksa za akta notarialne wynosi 6 zł netto za każdą stronę.

Ile kosztuje założenie księgi wieczystej u notariusza?

Księga wieczysta jest rejestrem, który przedstawia stan prawny danej nieruchomości. Dokonanie takiego wpisu leży w obowiązkach właściciela lokalu. Spis taki możliwy jest do zrealizowania w sądzie rejonowym lub u notariusza. Mimo wszystko, jak przy każdej sprawie notarialnej, powinniśmy liczyć się z opłatami. Samo założenie księgi wieczystej kosztuje 100 zł. Wysokość tej opłaty jest niezależna od innych wydatków w sprawie notarialnej.

Kolejna opłata, również w wysokości 100 zł dotyczy wniosków modyfikujących dane o nieruchomości. Wśród nich wymienić należy:

 • Ujawnienie podziału działki na podstawie wypisu z rejestru gruntów,
 • Zmianę nazwy i numeracji ulicy,
 • Zmianie sposobu korzystania z nieruchomości,
 • Ujawnienie budynku na podstawie wypisu z rejestru gruntów,
 • Wpisanie kilku nieruchomości w jednej księdze wieczystej,
 • Rozdzielenie nieruchomości lub jej części na osobne księgi wieczyste.

Opłata podstawowa za wpis własności wynosi 200 zł. Istnieje możliwość zapłacenia o 50 zł mniej w przypadku:

 • Prawa własności do mieszkania spółdzielczego,
 • Własności nieruchomości rolnej powyżej 5 hektarów.

Dodatkowe zmiany w księdze wieczystej kosztować będą kolejne 100 zł od modyfikacji. Oprócz tego, jeśli posiadamy hipotekę, wpis na podstawie zaświadczenia banku kosztować nas będzie 200 zł. Zmiana hipoteki lub wpis roszczeń wierzyciela to dodatkowe 150 zł. Przeniesienie hipoteki lub zmiana wierzyciela przy wpisie w księgę wieczystą wynosi 100 zł. Na sam koniec są kwoty odpisu księgi wieczystej. Wynoszą one od 20 do 60 zł.

Ile kosztuje nadanie pełnomocnictwa u notariusza?

Przy nadawaniu pełnomocnictwa możemy być pewni, że stawka nie ulegnie zmianie. Dlatego też za pełnomocnictwo w przypadku jednej czynności zapłacimy 30 zł. Przy większej liczbie uprawnień zapłacimy za to już 100 zł. Oprócz tego należy doliczyć opłaty dodatkowe, jak np. wypis aktu notarialnego.

Ile zapłacimy za poradę u notariusza?

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o notariacie, wszelkie porady u notariusza są bezpłatne. Zanim jednak udamy się po poradę do notariusza, musimy pamiętać, że nie będzie ona w pełni konsultacją prawną. Notariusz może nakierować nas na konkretne czynności, które są w ramach jego kompetencji. Nie uzyskamy konsultacji prawnej, jeśli problem nie dotyczy wpisu notarialnego. W takich przypadkach najlepiej zgłosić się bezpośrednio do radcy prawnego.  

***

Czytaj także:

Bieda w Polsce. Coraz więcej osób żyje poniżej progu ubóstwa

Inflacja. W maju średni wzrost cen w sklepach wyniósł blisko 17 proc.

Dochody Polaków w 2021 roku pod presją inflacji

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »