Nie wszyscy emeryci są zwolnieni z abonamentu RTV. Sprawdź, czy musisz płacić za telewizor lub radio

W Polsce obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego (RTV) dotyczy wszystkich, którzy posiadają zarejestrowane odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne. Jednakże, istnieją pewne wyjątki, czyli grupy osób zakwalifikowane do zwolnienia z opłat. Wynika to głównie z ich sytuacji materialnej, wieku czy zasług dla kraju. Co z emerytami? Czy muszą płacić abonament RTV? Sprawdziliśmy bezpośrednio u źródła.

Obowiązek płacenia abonamentu RTV

Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel odbiornika radiowego lub telewizyjnego jest zobowiązany do jego rejestracji oraz do regularnego opłacania abonamentu RTV. Opłata ta jest naliczana niezależnie od tego, jak często odbiornik jest używany i czy w ogóle jest włączany. Obowiązek ten ma na celu finansowanie publicznych mediów, które oferują szeroką gamę programów informacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych.

Reklama
  • Opłata za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).
  • Opłata za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Za regularne płacenie abonamentu RTV przewidziane są ulgi i zniżki. Za zaległości - odsetki. Możesz je sprawdzić i samodzielnie obliczyć, korzystając z kalkulatora Poczty Polskiej. Chociaż opłaty pozornie nie wydają się wysokie, dla wielu emerytów są ogromnym obciążeniem w budżecie. Niektórzy z nich mają prawo do skorzystania ze zwolnienia. Pod warunkiem że spełniają konkretne warunki.

Zwolnienia z opłat abonamentowych

Niektóre osoby mogą ubiegać się o zwolnienie z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Kryteria zwolnienia są jasno określone w art. 4 ust. 1 ustawy abonamentowej. Do grup uprawnionych do zwolnienia należą m.in.:

  • osoby, które ukończyły 75 lat - są one automatycznie zwolnione z obowiązku opłacania abonamentu, o ile posiadają zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny,
  • osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia,
  • osoby, które mają przyznane świadczenie przedemerytalne,
  • osoby bezrobotne,
  • osoby korzystające ze świadczeń takich jak zasiłki pielęgnacyjne, stałe, okresowe, zasiłki dla rodzin zastępczych itd.

Nie każdy emeryt jest automatycznie zwolniony z opłat za abonament RTV. Dopiero po osiągnięciu 75. roku życia taki przywilej należy się bez konieczności spełniania dodatkowych warunków (choć i tak trzeba złożyć stosowny wniosek). Natomiast wcześniej, po przejściu na emeryturę nie jest to takie oczywiste, że emeryt będzie zwolniony z płacenia abonamentu. Jeśli jednak ma niskie dochody, jest bardzo chory albo jest kombatantem wojennym, taki przywilej należy mu się bez względu na wiek. Pełną listę osób uprawnionych znajdziesz na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Procedura rejestracji odbiornika i zgłoszenia zwolnienia

Aby skorzystać ze zwolnienia z opłat abonamentowych, konieczne jest zarejestrowanie odbiornika w placówce pocztowej oraz zgłoszenie odpowiednich dokumentów potwierdzających uprawnienia do zwolnienia

  1. Rejestracja odbiornika radiowego lub telewizyjnego w placówce pocztowej. Rejestracji tej można dokonać osobiście w najbliższej placówce Poczty Polskiej.
  2. Zgłoszenie uprawnień do zwolnienia - Po zarejestrowaniu odbiornika, osoba uprawniona do zwolnienia musi złożyć w placówce pocztowej odpowiednie dokumenty, np. dowód ukończenia 75 lat, orzeczenie o niepełnosprawności lub inne zaświadczenia określone w rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
  3. Złożenie oświadczenia - oprócz dokumentów, konieczne jest również złożenie oświadczenia i wniosku o zwolnienie z opłat za abonament RTV. Oświadczenie to musi być zgodne z treścią rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Terminy i obowiązki związane ze zwolnieniem

Zwolnienie z opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono odpowiednie oświadczenie oraz przedstawiono wymagane dokumenty. Oznacza to, że osoba ubiegająca się o zwolnienie nie będzie musiała płacić abonamentu już od następnego miesiąca po dopełnieniu formalności.

Warto jednak pamiętać, że osoby korzystające ze zwolnień na czas określony, np. na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności, są zobowiązane do zgłoszenia w placówce pocztowej wszelkich zmian stanu prawnego lub faktycznego, które mogą wpływać na uzyskane zwolnienie. Zgłoszenia takiego należy dokonać w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Co się dzieje, jeśli emeryt nie zgłosi zmiany statusu?

Niezgłoszenie zmian mających wpływ na prawo do zwolnienia z opłat abonamentowych może skutkować koniecznością zapłaty zaległego abonamentu wraz z odsetkami. W przypadku stwierdzenia, że osoba korzystająca ze zwolnienia nie spełnia już warunków do jego otrzymywania, Poczta Polska ma prawo żądać uregulowania należnych opłat. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do postępowania windykacyjnego.

Przeczytaj także:

Wiek emerytalny w Polsce nie do ruszenia? "Przestańmy się oszukiwać"

Poszukają gazu i ropy na dnie morza. Polacy jeżdżą tam na wakacje

Na zakupach znowu drożej. Najniższe ceny w jednym sklepie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »