Oświadczeniem zwiększysz limit zamrożonej ceny prądu. Uprawnione nie tylko duże rodziny

Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu może znacznie przyczynić się do zaoszczędzenia pieniędzy w kolejnym roku szalejącej inflacji, jednak nie wszyscy są uprawnieni do jego złożenia. Każdy, kto się na to zdecyduje, powinien pamiętać, że liczy się czas.

Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu, a właściwie oświadczenie odbiorcy uprawnionego, może pomóc chociaż częściowo zabezpieczyć nasz domowy budżet. Pozwala ono bowiem na utrzymanie cen energii z poprzedniego roku, jednak tylko do pewnych poziomów zużycia. To właśnie te limity zwiększa się wraz z oświadczeniem.

Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu zwiększy limity dla uprawnionych

Wśród ogółu gospodarstw domowych ceny prądu zostaną zamrożone na zeszłorocznych stawkach do limitu 2 MWh. To standardowy poziom wynikający z zastosowania przepisów Rządowej Tarczy Solidarnościowej. Jednak ci, którym podwyższone limity przysługują, muszą wystąpić o ich zwiększenie.

Reklama

Uprawnione gospodarstwa domowe, dzięki złożeniu odpowiedniego dokumentu, mają prawo do korzystania z podwyższonych limitów - 2,6 MWh lub 3 MWh. Na pierwszy z nich kwalifikują się gospodarstwa domowe, w których żyje osoba z niepełnosprawnością, natomiast drugi udzielany jest rolnikom oraz gospodarstwom domowym z Kartą Dużej Rodziny (rodzinom z co najmniej trójką dzieci - red.).  

Może być pewnym zaskoczeniem dla wnioskujących, że oświadczenia o zamrożeniu cen prądu nie składa się w żadnym z urzędów, a bezpośrednio w firmie, z którą mamy podpisaną umowę na dostawy prądu. 

Maksymalna cena prądu. Tutaj oświadczenia składać nie musi nikt

Należy podkreślić, że w wypadku maksymalnej ceny prądu, która wynosi 69 groszy za 1 kWh, nikt nie musi składać oświadczenia. Cena ta jest zastosowana wobec wszystkich odbiorców, a dostawca sam dokona rozliczenia po tej kwocie.

Także te gospodarstwa domowe, które złożyły oświadczenie, mają gwarancję ceny. Po przekroczeniu limitu wyznaczonego przez ustawodawcę na poziomie 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobą z niepełnosprawnością oraz 3 MWh dla gospodarstw domowych rolników oraz z Kartą Dużej Rodziny, nie zapłacą one za prąd więcej niż 69 groszy za kWh.

Zamrożenie cen prądu. Do kiedy i jak złożyć oświadczenie?

Czas na złożenie oświadczenia o zamrożeniu cen prądu jeszcze jest. W wypadku gospodarstw domowych mowa bowiem o terminie upływającym 30 czerwca 2023 roku. Jak złożyć stosowny dokument do dostawcy prądu?

Są dwie drogi - złożenie oświadczenia na papierze w siedzibie firmy albo przesłanie go przez internet. Swoją tożsamość możemy potwierdzić - w zależności od dostawcy - za pośrednictwem skanu odręcznie podpisanego dokumentu, podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego

Oczywiście do sporządzenia oświadczenia potrzebne będą dane osobowe. W wypadku uprawnionych gospodarstw domowych będą to m.in. PESEL wnioskodawcy, numer telefonu, e-mail, kod pocztowy, numer lokalu oraz numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE).

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: ceny prądu | oświadczenie | zamrożenie cen prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »