Spadek po nieznanym krewnym. Jak sprawdzić, czy był zadłużony?

Dziedziczenie ustawowe lub na mocy testamentu może być źródłem wielu niespodzianek. Nierzadko zdarza się, że ktoś otrzymuje informację o udziale w spadku po nieznanym krewnym. Czasami można się wzbogacić, jednak bardzo często okazuje się, że spadkodawca miał długi, które również są częścią spadku. Jak to sprawdzić i czy można odrzucić taki spadek? Wyjaśniamy.

Kiedy można otrzymać spadek po krewnym?

Dziedziczenie spadku może przebiegać na dwa sposoby. Jeżeli jest sporządzony testament, to spadkodawca sam określa, komu pozostawia udziały w spadku. Natomiast w przypadku braku testamentu lub stwierdzenia jego nieważności, podział majątku po zmarłym odbywa się na drodze dziedziczenia ustawowego, którego kolejność określają przepisy prawa spadkowego.  

Co ciekawe, dziedziczenie może przebiegać z wykorzystaniem i testamentu i dziedziczenia ustawowego. Zdarza się to w sytuacji, gdy testamentem nie objęto całej masy spadkowej. Wobec tego pozostała część spadku podlega dziedziczeniu ustawowemu.

Reklama

Jak sprawdzić, czy w skład spadku wchodzi zadłużenie?

Często zdarza się, że spadkodawca pozostawia po sobie długi, które wchodzą w skład spadku. Po śmierci wszelkie jego zobowiązania, takie jak kredyty, pożyczki czy niezapłacone rachunki, przechodzą na jego spadkobierców. Czy da się jakoś uchronić przed przyjęciem niekorzystnego spadku? Jak sprawdzić, czy spadkodawca pozostawił po sobie zadłużenie?

Okazuje się, że rozwiązaniem tej kwestii może być spis inwentarza po osobie zmarłej. Jest to szczegółowy dokument określający wartość majątku i długów spadkodawcy. Jego wykonaniem zajmuje się komornik, który po sporządzeniu spisu wysyła go do sądu, w którym prowadzone jest postępowanie spadkowe. Warto zaznaczyć, że spis inwentarza należy wykonać maksymalnie 6 miesięcy po śmierci spadkodawcy.

Kto może odrzucić spadek i jak to zrobić?

W sytuacji, gdy jest się spadkobiercą po nieznanym krewnym, który zostawił po sobie długi, to wówczas istnieje możliwość odrzucenia spadku. Można to zrobić, gdy jest się uwzględnionym w dziedziczeniu ustawowym lub testamencie. Wówczas, zgodnie z przepisami, odrzucenie spadku oznacza wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia identycznie, jak gdyby nie dożył on otwarcia spadku. 

Warto jednak pamiętać, że wtedy rzeczona część spadku przypada dalszym osobom (np. jego dzieciom), zgodnie z kolejnością dziedziczenia wymienioną w prawie spadkowym. Aby nie otrzymały długów w spadku, one również muszą go odrzucić.

Osoba chcąca odrzucić spadek ma na to 6 miesięcy licząc od momentu, w którym dowiedziała się o swoim udziale w dziedziczeniu. W niektórych przypadkach można tego dokonać również po wymaganym terminie. Dzieje się tak między innymi wówczas, gdy spadkobierca nie wiedział o swoim udziale w spadku.  

Jak odrzucić zadłużony spadek? Należy złożyć stosowne oświadczenie u notariusza lub w sądzie. Powinno ono zawierać dane spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci, tytuł powołania do spadku, a także treść oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Przeczytaj też:

Czy można dziedziczyć po byłym małżonku? Przepisy są jasne

Prawo spadkowe. Kto po kim dziedziczy długi?

Ile wynosi zachowek po rodzicach? Masz pięć lat na wniosek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spadek | dziedziczenie | odrzucenie spadku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »