Ubezpieczenie grupowe. Czym różni się od ubezpieczenia w ZUS?

W większości firm, oprócz ubezpieczenia społecznego, pracodawcy zapewniają pracownikom możliwość przystąpienia do ubezpieczenia grupowego. Tego typu ubezpieczenie jest znacznie tańsze od ubezpieczenia indywidualnego i wyróżnia się szeregiem korzyści. Jakie są różnice między ubezpieczeniem grupowym a ubezpieczeniem w ramach składek ZUS?

Co obejmuje ubezpieczenie grupowe?

Ubezpieczenie grupowe to rodzaj ubezpieczenia oferowanego przez pracodawcę jako dodatkowy benefit dla pracowników. Zazwyczaj pracodawcy pokrywają całość lub część kosztów ubezpieczenia, wówczas w drugim przypadku pozostałą część pokrywa pracownik.

Zakres ochrony w ramach ubezpieczenia grupowego w pracy może być bardzo szeroki i to, co będzie wchodzić w jego skład, ostatecznie zależne jest od pracodawcy. Ubezpieczenia grupowe w pracy najczęściej obejmują m.in.:

  • prywatną opiekę medyczną, refundację kosztów leczenia specjalistycznego,
  • ubezpieczenie na życie,
  • wsparcie finansowe w przypadku urodzenia dziecka, śmierci bliskiej choroby lub poważnej choroby,
  • ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania,
  • pomoc psychologiczną.

Ubezpieczenia grupowe nie są jednak obowiązkowe, ani dla pracodawcy, ani dla pracownika. Ich wprowadzenie zależne jest wyłącznie od decyzji pracodawcy. Ponadto pracownik nie ma obowiązku dołączać do takiego ubezpieczenia, a więc decyzja również pozostaje po jego stronie.

Reklama

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia w ZUS?

Ubezpieczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest natomiast obowiązkowe i obejmuje przede wszystkim pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W tym przypadku składki odprowadzane są przez pracodawcę oraz przez pracownika. Zakres świadczeń w ramach ubezpieczenia ZUS obejmuje:

  • ubezpieczenie zdrowotne - zapewnia prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia, m.in. podstawową opiekę zdrowotną, leczenie szpitalne, stomatologiczne, opiekę psychiatryczną, rehabilitację, leczenie uzdrowiskowe itd.,
  • ubezpieczenie emerytalne - składki emerytalne pozwalają na uzyskanie świadczenia emerytalnego po spełnieniu warunków do otrzymania emerytury,
  • ubezpieczenie rentowe - zapewnia wsparcie finansowe w przypadku niezdolności do pracy, trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • ubezpieczenie chorobowe - zapewnia wsparcie finansowe w sytuacji czasowej niezdolności do pracy. W jego ramach wypłacane są również zasiłki chorobowe i macierzyńskie,
  • ubezpieczenie wypadkowe - obejmuje m.in. jednorazowe odszkodowania w sytuacji, gdy niezdolność do pracy nastąpiła na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Ubezpieczenie w ZUS-ie zapewnia również pomoc finansową w momencie śmierci osoby ubezpieczonej, pod postacią zasiłku pogrzebowego oraz renty rodzinnej.

Ubezpieczenie grupowe a ubezpieczenie w ZUS - jakie są różnice?

Główną różnicą między ubezpieczeniem grupowym w pracy a ubezpieczeniem w ZUS jest kwestia obowiązkowości. Ubezpieczenie grupowe jest dobrowolne dla pracodawcy oraz dla pracownika, zaś ubezpieczenie w ZUS zgodnie z przepisami jest obowiązkowe dla obu stron.

Kolejną istotną różnicą jest zakres świadczeń. Ubezpieczenie w ZUS obejmuje wiele świadczeń nie tylko zdrowotnych, ale i społecznych, takich jak emerytura, renta, zasiłki itd. Wobec tego ubezpieczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest niejako długoterminowym zabezpieczeniem, które gwarantuje stabilne świadczenia na przyszłość.

Zakres ochrony w ramach ubezpieczenia grupowego z kolei uzależniony jest od decyzji pracodawcy, niemniej jednak najczęściej firmy oferują prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie za życie oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Oba ubezpieczenia pełnią ważną rolę i mogą być dla siebie dobrym uzupełnieniem. Główną zaletą ubezpieczenia grupowego będzie jednak z całą pewnością znacznie szybsza możliwość otrzymania wsparcia, jak i odszkodowania. Mianowicie w przypadku ubezpieczeń grupowych nie tylko możemy szybciej skorzystać z wizyty lekarskiej, ale i świadczenia oraz odszkodowania zazwyczaj wypłacane są o wiele szybciej niż z ZUS-u.

WB

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »