Wspólny PIT. Czy rozliczenie małżonków się opłaca? Cztery ważne zmiany
Każda dodatkowa złotówka w domowym budżecie może okazać się na wagę złota. Szczególnie w okresie galopującej inflacji i niepewności ekonomicznej. Jednym ze sposobów może być odpowiednie rozliczenie deklaracji podatkowej. Sprawdzamy czy wspólne rozliczenie małżonków się opłaca.
Polskie prawo podatkowe daje małżonkom możliwość wspólnego rozliczenia deklaracji PIT za 2022 rok. Mimo wprowadzenia dużych zmian nazwanych zbiorczo Polski Ład (a następnie Polski Ład 2.0), złożenie deklaracji podatkowej wspólnie z małżonkiem nadal jest dopuszczalne, jednak należy pamiętać o czterech kluczowych zmianach w tym zakresie.
Pierwszą z nich jest możliwość rozliczenia PIT wspólnie z małżonkiem, nawet w sytuacji, gdy związek małżeński został zawarty w poprzednim roku. Do tej pory złożenie wspólnej deklaracji było możliwe jedynie za rok następujący po ślubie. Warunkiem rozliczenia z małżonkiem, który nie zmienił się poprzez wprowadzenie przepisów Nowego Ładu, jest konieczność posiadania wspólności majątkowej.
Drugi i trzeci przypadek wiąże się ze zmianami, które wpłynęły na wszystkich podatników. Chodzi o podwyższenie kwoty wolnej od podatku (z 8 000 zł do 30 000 zł) oraz zwiększenie progu podatkowego (I próg wzrósł z 85 528 zł do 120 000 zł). Obie zmiany znajdują zastosowanie także w sytuacji rozliczenia podatku wspólnie z małżonkiem.
Ostatnią z kluczowych zmian w kontekście wspólnego rozliczenia podatku z małżonkiem jest wprowadzenie złożenia jednego PITu nawet w sytuacji, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, która jest opodatkowana ryczałtem lub podatkiem liniowym. W tym przypadku należy jednak pamiętać o zapisie dodatkowym — warunkiem do takiego rozliczenia jest fakt, iż w 2022 roku nie mogli oni ponieść wydatków lub uzyskać kosztów wpływających na wysokość kosztów podatkowych. W tym miejscu należy jednak zauważyć, że związek małżeński lub stan wspólności majątkowej, muszą trwać do końca 2022 roku, w innym przypadku wspólne złożenie deklaracji PIT nie będzie możliwe.
Wspólne rozliczenie małżonków pozwala w niektórych przypadkach zachować w domowym budżecie nawet kilka tysięcy złotych. W ramach tego sposobu funkcjonuje mechanizm, który:
- Łączy dochody współmałżonków
- Uzyskany wynik dzieli na dwa
- Od powstałej kwoty oblicza podatek
- Podwaja wartość podatku
Szczególną opłacalność wspólnego rozliczania się przez małżonków widać w sytuacji, gdy jedno z nich nie uzyskało żadnego dochodu w 2022 roku bądź był on dużo niższy.
Zobacz także: Do kiedy złożyć PIT? W 2023 roku dwa dodatkowe dni dla każdego
Złożenie PITu wspólnie z małżonkiem nie sprawia, że podatnicy nie mogą skorzystać z ulg podatkowych. Polacy najczęściej korzystają z ulgi: na dziecko, na internet, termomodernizacyjnej oraz IKZE.
W pierwszej kolejności konieczne jest oddzielne wyliczenie straty, kosztów uzyskania przychodów, składki ZUS, składki zdrowotnej i ulg. Następnie należy połączyć czyste podstawy opodatkowania małżonków.
Powstałą kwotę dzielimy przez dwa, a od wyniku obliczamy właściwy dla ustalonej podstawy podatek i kwotę go zmniejszającą. Obliczony podatek należy pomnożyć przez dwa.
Ostatnim krokiem jest odliczenie od podatku ulg, które przysługują jednemu i drugiemu małżonkowi. Jeśli żaden z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej, wspólne rozliczenie składa się na druku PIT-37 dla osób fizycznych.
Jeśli jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, ryczałtem lub na zasadach ogólnych, obliczanie podatku odbywa się w taki sam sposób, jak przedstawiony powyżej, jednak formularzem, który należy złożyć do Urzędu Skarbowego, jest w tym przypadku PIT-36. Dotyczy to również osób, które uzyskały w 2022 roku dochody w ramach nierejestrowanej działalności gospodarczej.
Możliwe jest również złożenie wspólnej deklaracji podatkowej w sytuacji, gdy jedno z małżonków nie posiada dochodu. W takim przypadku również wykorzystujemy powyższy sposób, a dzięki brakowi dochodów jednego z małżonków, rzeczywista podstawa opodatkowania jest znacznie niższa, co przekłada się na kwotę podatku do zapłaty lub nadpłaty podatku. O wyborze formularza decyduje wtedy sposób uzyskania dochodu przez drugiego małżonka. Jeśli jest to działalność gospodarcza, składamy PIT-36, a w przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych — PIT-37.
Czytaj również:
Toksyczne płyny do spryskiwaczy i odmrażacze do szyb. Kaufland wycofuje je z półek
InPost zmienia cennik. Wysyłanie paczek będzie droższe
Nastroje konsumentów nadal nieciekawe. Jeszcze przez kilka miesięcy będziemy szukać oszczędności