Czy PIT-37 rozliczy Urząd Skarbowy, czy trzeba to zrobić samemu?
Wypełnienie rocznego zeznania podatkowego jest skomplikowane, dlatego nic dziwnego, że szukamy odpowiedzi na pytanie, czy PIT-37 rozliczy Urząd Skarbowy, czy trzeba to zrobić samemu. Dzięki możliwości złożenia PIT przez internet ta procedura stała się niezwykle prosta. Jak rozliczyć PIT-37 online krok po kroku?
PIT-37 to rodzaj uproszczonego formularza deklaracji podatkowej. To zeznanie składają podatnicy, którzy deklarują wynagrodzenia i zarobki rozliczane za pośrednictwem płatników. Przeznaczony jest również dla tych, którzy uzyskali PIT-11 od innych podmiotów, a które nie są płatnikami i wypłacali w 2022 r. wynagrodzenia tym podatnikom.
Już od 2019 roku podatnik sam podejmuje decyzje, czy przygotowuje PIT-37 samodzielnie. To ogromne uproszczenie. Oczywiście, można scedować ten obowiązek na Urząd Skarbowy. W takiej sytuacji deklaracja jest przygotowywana przez Ministerstwo Finansów. Podatnikowi pozostaje tylko kontrola treści PIT-37.
Podatnik może też nie robić nic. W przypadku PIT-37 i korzystaniu z usługi Twój e-PIT nie trzeba nawet kontrolować treści zeznania rocznego. Deklaracja PIT-37, która nie została odrzucona w systemie, jest uznawana za złożoną ostatniego dnia rozliczenia podatkowego (2 maja 2023 roku).
Rozliczenie przygotowywane jest w oparciu o dokumenty PIT-11, 40A/11A i PIT-8C, dostarczonych wcześniej do urzędu skarbowego.
To pytanie pada najczęściej w perspektywie zwrotu podatku. Trudno się temu dziwić. Według szacunków Ministerstwa Finansów łączna kwota zwrotów wyniesie nawet 7 mld zł. To ogromna suma. Kiedy urząd skarbowy rozliczy PIT-37?
Standardowo Urząd Skarbowy ma trzy miesiące na rozliczenie podatku. Tu jednak należy zaznaczyć, że jest to termin określający czas tradycyjnych form rozliczenia.
Wysyłając PIT-37 przez internet można zyskać sporo czasu. Urząd Skarbowy na rozliczenie ma wtedy 45 dni.
Chcąc rozliczyć PIT-37 przez internet, należy zalogować się do systemu Twój e-PIT. Do serwerów stworzonych przez Ministerstwo Finansów można dostać się przez login.gov.pl, czyli profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Można też skorzystać z aplikacji mObywatel.
Można się zalogować także danymi podatkowymi, podając PESEL (albo NIP i datę urodzenia) i kwotę przychodu z rozliczenia za poprzedni rok. Jak rozliczyć PIT-37 przez internet krok po kroku? Po zalogowaniu usługa pozwala na dokonanie kilku prostych kroków. Jeżeli wszystko się zgadza, możesz zaakceptować przygotowane zeznanie. Możesz także:
- zmienić sposób rozliczenia w PIT-37 na wspólne z małżonkiem, jako osoba samotnie wychowująca dzieci, zmienić lub dodać ulgę na dzieci;
- wskazać organizację pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1,5% podatku;
- dodać dane takie jak ulga termomodernizacyjna, odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa, wydatki na cele rehabilitacyjne czy z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto czy zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub coś się nie zgadza, możesz odrzucić przygotowany PIT-37. Można też wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT lub rozliczyć się samodzielnie w innej formie.
CZYTAJ TAKŻE:
Ulga na dziecko najpopularniejsza. Co roku Polacy odliczają dzięki niej miliardy złotych
Rozliczenie PIT za 2022 rok. Soboń: Mniej podatników będzie musiało dokonać dopłaty
Oddaną krew odliczysz od dochodu. O uldze dla krwiodawców nie każdy ma pojęcie