ZUS wydał komunikat ws. 800 plus. Termin jest kluczowy, inaczej pieniądze przepadną
Ważny komunikat ZUS w sprawie świadczenia 800 plus. Spora część rodziców i opiekunów uprawnionych do dodatkowych pieniędzy na dziecko nie czekała i od razu zajęła się kwestią dostarczenia niezbędnego wniosku. Urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymali już ponad 1,1 mln zgłoszeń. ZUS przypomina jednak o kluczowym terminie. Od niego zależna jest ciągłość wypłaty świadczenia.
Wnioski o wypłatę 800 plus w nowym okresie rozliczeniowym można składać od 1 lutego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił, ile dokumentów trafiło już do urzędników. Liczba robi wrażenie, ale nie wszyscy dopełnili formalności. Chociaż czasu jest sporo, to ZUS przypomina, że ciągłość wypłaty świadczeń zależna jest od terminu i nie będzie w tej kwestii żadnych zmian.
Pieniądze z 800 plus należą się rodzicom lub opiekunom dzieci, które nie skończyły 18. roku życia. Co ważne, świadczenie to nie jest zależne od dochodów rodziny, gdyż nie jest objęte programami finansowymi przeliczanymi na ilość członków danej rodziny.
W związku z rozpoczęciem przyjmowania wniosków o wypłatę 800 plus w nowym okresie rozliczeniowym ZUS wydał ważny komunikat. Chociaż system rozpoczął cały proces dopiero kilka dni temu, to rodzice postanowili odpowiedzieć na apele i ruszyli ze składaniem wniosków.
"Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Do ZUS wypłynęło już przeszło 1,1 mln takich wniosków na ponad 1,7 mln dzieci" - czytamy w specjalnym komunikacie ZUS. Niemniej urzędnicy mimo dużego zainteresowania postanowili zwrócić się do grupy, która odkłada formalności na później. Termin złożenia wniosku jest kluczowy w przypadku chęci utrzymania ciągłości wypłaty świadczenia.
ZUS w komunikacie dotyczącym 800 plus przypomina, że to od daty złożenia wniosku o wypłatę świadczenia na dzieci zależy termin ustalenia prawa i wypłaty należnych pieniędzy. "Jeśli rodzic złoży poprawnie wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2025 r., wypłacimy świadczenie do 30 czerwca 2025 r. Oznacza to, że rodzic zachowa ciągłość wypłaty świadczenia" - zastrzegają urzędnicy.
W przypadku, gdy wniosek o wypłatę 800 plus trafi do ZUS do końca czerwca 2025 r., wówczas należy oczekiwać wypłaty pieniędzy później, ale z wyrównaniem od 1 czerwca 2025 r. Natomiast w przypadku osób chcących otrzymać 800 plus na dziecko, które złożą wniosek po 30 czerwca 2025 r., to wówczas stracą część należnych pieniędzy. Przepisy stanowią, że w takich okolicznościach ZUS wypłaca 800 plus od miesiąca złożenia wniosku. Nie ma możliwości, aby w przypadku złożenia wniosku po 30 czerwca 2025 r. ubiegać się o wypłacenie wyrównania, a więc oznacza to, że w tej opcji część pieniędzy zwyczajnie przepada jako niewykorzystane.
Nie ma możliwości złożenia wniosku o 800 plus w formie papierowej w urzędzie lub poprzez wysłanie dokumentu listem Poczty Polskiej. Od pewnego czasu dokumenty dotyczące chęci otrzymania pieniędzy w ramach tego świadczenia dla niepełnoletnich dzieci można składać tylko i wyłącznie w formie elektronicznej.
ZUS przypomina, że chociaż wnioski można składać tylko elektronicznie, to nadal możliwe jest kilka ścieżek do wyboru. Rodzice i opiekunowie mogą dostarczyć dokumenty poprzez:
- profil na PUE/eZUS,
- profil na portalu Emp@tia,
- bankowość elektroniczną,
- aplikację mZUS.
"To niejedyne udogodnienie. Jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, w kreatorze wniosku można pobrać ich dane automatycznie. Dzięki temu nie trzeba ich wpisywać ręcznie" - dodaje w komunikacie ZUS. Należy pamiętać, że decyzje dotyczące 800 plus są także przekazywane wnioskującym w formie elektronicznej.
Agata Jaroszewska