Raport Banku Światowego: Całkowita stopa podatkowa w Polsce rośnie

Jak wynika z najnowszego raportu Banku Światowego i firmy doradczej PwC "Paying Taxes 2015" - badającego stopień skomplikowania systemu podatkowego - Polska zajmuje 87. miejsce, w porównaniu do zeszłorocznej 113 pozycji.

Wyniki raportu wskazują, że przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje obecnie 18 rocznych płatności podatku, poświęcając na to 286 godzin rocznie, podobnie jak miało to miejsce w dwóch poprzednich latach. Całkowita stopa podatkowa wynosi w tym roku dla Polski 38,7 proc. (w ubiegłym roku - 41,6 proc., jednak uwzględniając zmiany metodologiczne ubiegłoroczna całkowita stopa podatkowa wyniosła 38,5 proc.).

- W tegorocznych wynikach obserwujemy względną stabilność polskiego systemu podatkowego. W ostatnim czasie wiele zmian zostało już w Polsce wprowadzonych, jak np. przejście na elektroniczny sposób składania deklaracji CIT i z pewnością znajdą one odzwierciedlenie w kolejnej edycji raportu. Jednocześnie jednak widać konieczność dalszych prac nad rozwiązaniami, które sprawią że system prawny, oraz idąca za nim praktyka działania, będą jeszcze bardziej przyjazne dla przedsiębiorców - mówi Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym w PwC. - Kwestią, która wciąż wymaga zmian jest praktyka stosowania przepisów o zatorach płatniczych czy tak oczywista - zdawałoby się sprawa - jak ujednolicenie wzoru deklaracji podatku od nieruchomości może być doskonałym przykładem. Warto jednak podjąć wysiłek wprowadzania dalszych zmian, gdyż efektem będzie nie tylko awans w rankingu Paying Taxes, ale przede wszystkim stymulacja przedsiębiorczości w naszym kraju - wyjaśnia.

Awans Polski ze 113 na 87 pozycję wynika zarówno z korzystnych zmian w polskim systemie podatkowym, jak i w dużym stopniu z modyfikacji metodologii badania, przyjętej przez Bank (m.in. w postaci uaktualnienia danych o PKB przyjętych dla rozliczeń podatkowych spółki). Nie zmieniły się natomiast podstawowe wskaźniki badane w raporcie - zarówno ilość czasu poświęconego na rozliczenia podatkowe oraz liczba dokonywanych płatności. Polska notuje zatem lekki wzrost efektywnej stopy podatkowej, co jest spowodowane wzrostami w podatkach i opłatach lokalnych. Warto także pamiętać, że bieżący raport odzwierciedla stan prawny obowiązujący w 2013 r, a zatem nie uwzględnia części przeprowadzonych od tego czasu w prawie podatkowym zmian.

Reklama

Polska na tle Europy Środkowo - Wschodniej

Na tle regionu Europy Środkowo - Wschodniej, Polska cechuje się obecnie niższą od średniej efektywną stopą podatkową (38,7 proc. versus 41 proc.) ale dłużej zajmuje nam płacenie podatków (średnia 176 godzin wobec 286 w Polsce). Na firmę modelową w Polsce przypada także więcej płatności, gdyż średnia dla naszego regionu wynosi tylko 12,3. Biorąc pod uwagę, że w 2011 Polska zajmowała 127. miejsce w rankingu (z 29 płatnościami, zaangażowaniem czasowym równym 296 godzin i efektywnej stawce podatkowej 43,6 %) polski system podatkowy wykazuje tendencję do usuwania barier administracyjnych.

- Ostatnie dwa lata przyniosły szereg zmian uproszczających i usprawniających przepływy pieniężne, których celem było ułatwienie prowadzenia działalności. Jako przykład można podać przepisy mające na celu likwidację tzw. zatorów płatniczych, które wciąż jednak wymagają dalszych prac nad ich stosowaniem - mówi Katarzyna Czarnecka-Żochowska, partner w PwC. - Warto również wspomnieć zmiany w VAT mające na celu uproszczenie korzystania z ulgi na złe długi, a także częściowe zmiany momentu powstania obowiązku podatkowego w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Dokonano również istotnych modyfikacji w fakturowaniu, a także wprowadzono możliwość wystawiania faktur uproszczonych oraz zliberalizowano przepisy dotyczące e-faktur w zakresie akceptacji ich przesyłania w tej formie przez nabywcę - dodaje.

Informacje o spółce modelowej Dla celów raportu stworzono konstrukcję spółki modelowej - jest to polska spółka z o.o., która zaczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 r. i prowadzi ją w Warszawie. Spółka posiada w 100% kapitał polski, jest własnością 5 osób fizycznych. Produkuje doniczki do kwiatów i sprzedaje kontrahentom. detalicznym. Dokonuje wyłącznie transakcji krajowych. Posiada 60 pracowników, polskich rezydentów podatkowych. Posiada majątek w postaci dwóch działek, 1 budynku, maszyn, sprzętu biurowego, komputerów i 2 ciężarówek (jedna w ramach leasingu). Spółka modelowa korzysta wyłącznie z takich przywilejów podatkowych, na które wpływ ma jej rozmiar lub okres prowadzenia działalności. Obrót wnosi1,050 x PKB (według danych z 2012 r.). W pierwszym roku działalności spółka wykazała stratę. W drugim roku sprzedała jedną z posiadanych działek.

Raport "Paying taxes 2015" ("Płacenie podatków 2015")

mierzy wszystkie obowiązkowe podatki i składki, które średnie firmy muszą płacić w danym roku. Mierzone podatki i składki obejmują podatki od zysku lub podatki dochodowe od osób prawnych, składki na ubezpieczenie społeczne oraz podatki od dochodów z pracy płacone przez pracodawcę, podatki od nieruchomości, podatki od przeniesienia własności nieruchomości, podatek od dywidendy, podatek z zysków kapitałowych, podatek od transakcji finansowych, podatek od wywozu śmieci, podatki od pojazdów oraz podatki drogowe, oraz inne drobne podatki i opłaty.

Informacje o Grupie Banku Światowego

Grupa Banku Światowego jest jednym z największych na świecie źródeł finansowania i wiedzy dla krajów rozwijających się. W jej skład wchodzi pięć ściśle powiązanych ze sobą instytucji: Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD), Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA), Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Wielostronna Agencja Gwarancji Inwestycyjnych (MIGA) oraz Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID). Każda z tych instytucji odgrywa inną rolę w misji, jaką jest walka z ubóstwem i poprawa standardu życia mieszkańców krajów rozwijających się. Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.worldbank.org, www.miga.org i www.ifc.org.

Informacje o PwC

PwC współtworzy ze swoimi klientami poszukiwaną przez nich wartość biznesową. Jesteśmy siecią firm działającą w 157 krajach. Zatrudniamy blisko 195 tysięcy osób dostarczających naszym klientom najwyższą jakość w zakresie audytu, doradztwa biznesowego oraz doradztwa podatkowego i prawnego.

Nazwa PwC odnosi się do sieci firm PwC i/albo jednej lub kilku firm członkowskich, z których każda jest odrębną i niezależną osobą prawną.

Dowiedz się więcej na temat: pracodawca | CIT | dzień wolności podatkowej | PwC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »