1445,48 zł do ręki nie dla wszystkich emerytów. ZUS już zaczął przelewy i podał harmonogram

Trzynasta emerytura 2023 stała się już faktem - jak przyznała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), prof. Gertruda Uścińska, już 1 mln seniorów otrzymało swoje dodatkowe świadczenie. Wypłata trzynastej emerytury wynosi dokładnie równowartość minimalnego świadczenia emerytalnego. W 2023 roku jest to 1588,44 zł brutto, co oznacza, że seniorzy mogą liczyć na wypłatę 1445 zł netto, choć nie wszyscy taką dostaną.

Trzynasta emerytura trafiła już na pierwsze konta emerytów. Jak przekazała stojąca na czele ZUS prof. Gertruda Uścińska, w pierwszej transzy wypłat trzynastkę dostało 1 mln seniorów spośród ponad około 9 mln emerytów i rencistów uprawnionych do świadczenia. Tym samym do ich standardowego świadczenia emerytalnego lub rentowego dorzucona została trzynasta emerytura. W ten sam sposób dodatek dostanie reszta uprawnionych.

Reklama

Trzynasta emerytura trafiła na pierwsze konta. Dodatek dostaną wszyscy seniorzy

Wypłata trzynastych emerytur zaczęła się właśnie w piątek wraz z wypłatą emerytur i rent za kwiecień. Termin wypłat trzynastek wypadł wyjątkowo w marcu, a to za sprawą tego, że 1 kwietnia to sobota, więc wypłaty przesunięte zostały o dzień wcześniej. Prędzej czy później trzynastka trafi na konta wszystkich seniorów uprawnionych do pobierania renty lub emerytury.

Przypomnijmy, że do pobierania trzynastej emerytury nie trzeba składać żadnych specjalnych wniosków i nie obowiązują żadne ograniczenia w wypłacaniu pieniędzy seniorom - nie ma progów dochodowych, ani limitów. Każdy senior bez względu na to, czy jest emerytem pobierającym minimalną emeryturę, czy też dostaje pięciocyfrowe świadczenie emerytalne, dostanie dodatek w postaci trzynastej emerytury.

Kiedy wypłata trzynastej emerytury? Prezes ZUS podała harmonogram wypłat

Według słów prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej jest siedem terminów, kiedy wypłacone zostaną trzynaste emerytury. Pierwszym terminem jest 1 kwietnia, ale z powodu przesunięcia wypłat, pieniądze przelano dzień wcześniej. Ostatnim terminem jest natomiast 25 kwietnia. Pełne zestawienie terminów prezentuje się następująco:

  • 1 kwietnia (sobota),
  • 5 kwietnia (środa),
  • 6 kwietnia (czwartek),
  • 10 kwietnia (poniedziałek),
  • 15 kwietnia (sobota),
  • 20 kwietnia (czwartek),
  • 25 kwietnia (wtorek).

Harmonogram harmonogramem, ale okazuje się, że nie we wszystkie wskazane wyżej terminy w praktyce się sprawdzą. 10 kwietnia przypada bowiem poniedziałek wielkanocny, a 15 kwietnia to sobota. Co wówczas? Jak wskazuje prezes ZUS, możemy spodziewać się podobnej sytuacji jak w wypadku terminu 1 kwietnia - wypłaty będą po prostu dzień wcześniej.

- Jeśli termin płatności emerytury wypada 10 kwietnia, to emeryt otrzyma swoje świadczenie wraz z trzynastką jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi - wytłumaczyła prezes ZUS w rozmowie z PAP.

Nie 1588,44 zł, ani nawet 1445,48 zł trzynastej emerytury. Ile dostaną seniorzy?

Niektórych zastanawiać może, dlaczego trzynastka wypłacana nie jest w kwocie 1588,44 zł, skoro wszędzie można dowiedzieć się, że to nowa kwota minimalnej emerytury. Sprawa wciąż wzbudza kontrowersje, ponieważ chodzi o opodatkowanie emerytur. W tym roku resort rodziny i polityki społecznej nie zdecydował się zwolnić trzynastych emerytur z opodatkowania, co oznacza, że wysokość trzynastej emerytury nie będzie taka sama dla wszystkich seniorów. De facto większość seniorów otrzyma kwotę nawet niższą od minimalnej emerytury netto, czyli mniej od 1445,48 zł.

Wśród emerytów, ale nie tylko, nie brak głosów pełnych oburzenia, które wskazują, że opodatkowanie emerytury to de facto podwójne opodatkowanie pieniędzy zarobionych wcześniej w pracy. Już wypłata przecież była opodatkowana, a część z niej odciągnięto na poczet emerytury.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie świadczenia podlegają opodatkowaniu - osoby, które pobierają emerytury i renty w wysokości do 2500 zł miesięcznie nie odprowadzają podatku dochodowego. Jednak i tak trzynastka, jako dodatek, obwarowana jest podatkiem dochodowym i odciągana z kwoty jest składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 13. emerytura | Trzynastka | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »