32. Finał WOŚP za nami. Darczyńcy mogą odliczyć wsparcie od podatku

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywający się pod hasłem "Tu wszystko gra! OK! Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych" za nami. Głównym celem było wsparcie dla osób dotkniętych skutkami pandemii. Polacy znowu tłumnie wsparli akcje, głównie poprzez wrzucanie pieniędzy do papierowych puszek wolontariuszy orkiestry spotkanych na ulicach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wspierając WOŚP możliwe jest odpisanie pieniędzy, które przekazujemy na ten cel. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza że nie jest to możliwe we wszystkich przypadkach.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) znowu zagrała, a tysiące wolontariuszy zbierało pieniądze na ulicach polskich miast. Podobnie jak w latach ubiegłych, najpopularniejsze formy zbiórki to: tekturowe puszki, przelewy internetowe, wirtualne skarbonki, a także aukcje internetowe. W których przypadkach, pieniądze przeznaczone na tegoroczną WOŚP można odliczyć od podatku? 

Darowizny na WOŚP. Czy można odliczyć od podatku?

Podstawowym elementem, żeby móc odliczyć darowiznę na WOŚP od podatku jest udokumentowanie wpłaty - w takim przypadku konieczne jest posiadanie potwierdzenia dokonania przelewu na rachunek płatniczych. W przypadku, kiedy na aukcję przekazywane są konkretne rzeczy (darowizna niepieniężna) w celu potwierdzenia, potrzebne jest okazanie dowodu identyfikującego darczyńcę oraz oświadczenie obdarowanego potwierdzające przyjęcie.

Reklama

Trzeba pamiętać o limicie odliczenia - wartość przekazanej kwoty lub przedmiotów nie może przekraczać 6 proc. dochodu lub przychodu podatnika.

Aukcje internetowe

W przypadku aukcji internetowych wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z zapłatą czy darowizną.  

Z zapłatą mamy do czynienia w przypadku, kiedy osoba przekazała przedmiot na aukcję i w zamian za to otrzymała pieniądze na swoją rzecz. W takiej sytuacji nie można traktować świadczenia osoby fizycznej lub firmy na rzecz WOŚP jako darowiznę. Z darowizną mamy do czynienia, w sytuacji, kiedy właścicielem przedmiotu pozostaje osoba, która wystawiła go na aukcję. Wtedy osoba, która wylicytowała przedmiot, dokonuje wpłaty na rachunek WOŚP, co pozwala na odliczenia kwoty darowizny

Co w przypadku aukcji na platformie Allegro? Kupujący nie ma możliwości odliczenia darowizny od swojego dochodu. Wszystko przez to, że kupujące de facto nabywa licytowany przedmiot, a więc staje się jego właścicielem i ma z tego korzyść majątkową.  

Wpłaty do e-skarbonek

Inną formą wsparcia WOŚP, która kwalifikuje się jako darowizna i można ją odliczyć od podatku, to e-skarbonka. Trzeba jednak dokonać rozróżnienia. 

Osoby, które założyły e-skarbonkę pośredniczą w zbiórce, a więc nie są właścicielami zebranych pieniędzy, a tylko pomagają w ich zbieraniu. W związku z tym nie mają możliwości odliczenia w podatkach dochodowych.

Inaczej ma się kwestia w przypadku osób, które dokonały wpłaty i mają prawo odliczenia. Wtedy stosuje się te same zasady, jak dla przelewów internetowych - konieczne jest posiadanie dowodu wpłaty. 

Co z wpłatami do puszek?

Osoby, które podczas tegorocznego finału WOŚP dokonały wpłaty do tradycyjnej papierowej puszki, nie mają możliwości odliczenia podatku. Osoba, która wsparła WOŚP na ulicy, jest anonimowa, a przekazanie pieniędzy nastąpiło w gotówce, a nie na rachunek bankowy.  

Wrzucone pieniądze traktowane są zatem tak samo, jak wpłaty na internetową e-skarbonkę.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: WOŚP | odliczenie od podatku | Darowizna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »