Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą prawo spadkowe. Oni już nie będą dziedziczyć
Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą w życie nowe prawo spadkowe. Po zmianach zatwierdzonych podpisem prezydenta, doszło do sporych zmian w dziedziczeniu. Od teraz część osób została wyłączona z dziedziczenia. Celem tego ograniczenia było zmniejszenie liczby spraw spadkowych prowadzonych dotąd przez sądy. Natomiast przyszłe sprawy dotyczące spadku prowadzone mają być krócej.
- Prawo spadkowe do zmiany - Andrzej Duda podpisał się pod nowelizacją, która wejdzie w życie do końca roku.
- Zmiany dotyczą odrzucania spadku za dzieci, składania oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, czy też ograniczenia grona osób z trzeciej grupy spadkowej w dziedziczeniu ustawowym.
- Dodane został także dwie przesłanki do uznania spadkobierców za niegodnych dziedziczenia spadku.
Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu cywilnego, która wprowadza zmiany w prawie spadkowym. Na mocy nowych przepisów ograniczona zostanie grupa osób powołanych do dziedziczenia, ale nie tylko. Zmiany zakładają także możliwość odrzucenia spadku za dzieci bez zgody sądu oraz uznania wybranych osób za niegodne dziedziczenia spadku.
Nowelizacja prawa spadkowego podpisana przez Andrzeja Dudę została jeszcze przed weekendem. Jak podała bowiem Kancelaria Prezydenta RP, 4 sierpnia Andrzej Duda podpisał sześć ustaw, w tym ustawę uchwaloną przez Sejm 28 lipca, czyli prawo nowelizujące Kodeks cywilny oraz niektóre inne ustawy.
W materii prawa spadkowego po podpisie Andrzeja Dudy zmiany zaszły w kilku sprawach:
- odrzucaniu spadku za dzieci,
- ograniczeniu trzeciej grupy spadkowej,
- uznawaniu za niegodnych dziedziczenia spadku,
- złożeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Nowelizacja prawa spadkowego zatwierdzona podpisem Andrzeja Dudy pozwala rodzicom odrzucać spadek za swoje dzieci bez zgody sądu. Dotąd rodzice musieli ją odzyskiwać, ale po zmianach w Kodeksie cywilnym nie będzie to już konieczne.
Szczególne zmiany zaszły także w wypadku trzeciej grupy spadkowej występującej w dziedziczeniu ustawowym. Zmiany podpisane przez Andrzeja Dudę ograniczają tę grupę wyłącznie do dziadków oraz ich zstępnych pod postacią ich dzieci oraz dzieci tych dzieci, czyli wnuków. Nie będzie możliwe już dziedziczenie spadku przez innych zstępnych dziadków, jak na przykład cioteczne czy stryjeczne wnuki oraz dalsze pokolenia zstępnych.
Zmiany w prawie spadkowym dodają także nowe dwie przesłanki do wykluczenia osób z kręgu spadkobierców. Andrzej Duda przypieczętował bowiem los osób niegodnych dziedziczenia, wobec których sąd orzeknie, że prawa do spadku nie mają. Nowelizacja prawa spadkowego wprowadziła dwie takie przesłanki, które zostaną zastosowane wobec osób, które
- uporczywie nie wykonywały obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy,
- uporczywie uchylały się od obowiązku sprawowania pieczy nad spadkodawcą, a w szczególności takiej wynikającej z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy lub też z obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka.
Wprowadzenie tej zmiany to ukłon wobec tych, którzy zachowywali się uczciwie wobec spadkodawcy w sytuacji, gdy ktoś z grupy spadkobierców przedstawiał zachowanie niegodne. Nowelizacja wyłącza taką osobę z prawa do dziedziczenia, niezależnie od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą.
Obowiązujące obecnie prawo spadkowe przewiduje, że spadkobierca na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku ma 6 miesięcy od dnia, kiedy dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Podpisane przez Andrzeja Dudę zmiany wprowadzają zawieszenie tego terminu w sytuacji, gdy złożenie takiego oświadczenia będzie wymagało interwencji sądu opiekuńczego.
Co więcej, zgodnie z zapisami nowelizacji do zachowania terminu złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wystarczyć będzie złożenie samego wniosku do sądu o odebranie tego oświadczenia przed upływem wyznaczonego czasu. Ta zmiana może pomóc dotrzymać terminy spadkobiercom, dla których pół roku może okazać się okresem niewystarczającym na zamknięcie formalności dotyczących spadku.
Do końca roku prawo spadkowe zmieni się w opisany powyżej sposób. Jak ogłoszono w nowelizacji, sygnowane przez prezydenta Andrzeja Dudę zmiany w Kodeksie cywilnym wejdą w życie trzy miesiące od ich ogłoszenia.
Przemysław Terlecki