Bezrobocie w Polsce znów wzrosło. GUS potwierdził dane
Stopa bezrobocia w styczniu 2024 r. w Polsce wzrosła, osiągając 5,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Tym samym potwierdził się wstępny szacunek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z początku lutego. Przypomnijmy, że w grudniu 2023 r. bezrobocie też wzrosło, i to po raz pierwszy od wielu miesięcy - wyniosło wówczas 5,1 proc. w porównaniu z 5,0 proc. w listopadzie.
Przed publikacją danych GUS ekonomiści zakładali, że szacunek MRPiPS się potwierdzi i stopa bezrobocia wyniesie 5,4 proc. Jak jednak uspokajali w porannym raporcie analitycy Banku Millennium, ten wzrost wynika z "czynników sezonowych" i nie jest sygnałem pogorszenia sytuacji na rynku pracy.
Eksperci podkreślają, że zazwyczaj w miesiącach zimowych - m.in. ze względu na koniec prac sezonowych - obserwowany jest nieznaczny wzrost bezrobocia. Jest to zatem zjawisko cykliczne.
Ministerstwo Rodzin, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczyło w komunikacie z początku lutego, powodem tego wzrostu jest ograniczenie aktywności zawodowej w branżach, w których na tę aktywność wpływają warunki pogodowe. Można tutaj wymienić branżę rolniczą, sadowniczą, budowlaną czy turystyczną.
"W tych segmentach gospodarki niemożliwym jest utrzymanie pełnego zatrudnienia przez cały rok, pracownicy podejmujący tu pracę w miesiącach cieplejszych, kiedy miejsca pracy są dostępne, mają świadomość, iż może być tak, że zabraknie zleceń zimą, a pojawią się dopiero na wiosnę" - pisał resort na swojej stronie internetowej. "Jak co roku spodziewane jest ożywienie na rynku pracy na wiosnę, wtedy zaczynają być poszukiwani pracownicy sezonowi".
Polska wciąż jest państwem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej - przypomniało jednocześnie ministerstwo kierowane przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, powołując się na dane Eurostatu.
"Nasz kraj zajmuje pod tym względem drugie miejsce wśród krajów UE (po Malcie). Według danych opublikowanych 1 lutego 2024 r. stopa bezrobocia, liczona zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat, wyniosła w grudniu 2023 r. 2,7 proc. w Polsce, wobec 5,9 proc. w Unii Europejskiej i 6,4 proc. w strefie EURO" - zauważył resort.
GUS w piątek opublikował także dane dotyczące stopy bezrobocia liczonej wg. Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). W IV kw. 2023 roku wyniosła 3,1 proc., wobec 2,7 proc. w III kw. 2023 roku.
W IV kw. 2023 r. osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,9 proc. ludności w wieku 15-89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kw. 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak w IV. kw. 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66 proc., a wśród kobiet 52,3 proc.
W IV kw. 2023 r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 15-89 lat wyniosła 17 mln 870 tys. osób, z tego: 17 mln 323 tys. stanowili pracujący, natomiast 547 tys. - bezrobotni. Populacja biernych zawodowo w tej grupie wieku liczyła 12 mln 492 tys. osób.
Zbiorowość aktywnych zawodowo zwiększyła się zarówno w porównaniu z III kw. 2023 r. o 103 tys., tj. o 0,6 proc., jak i z IV kwartałem 2022 r. o 51 tys., tj. o 0,3 proc.