Chcą zmian w e-receptach. Pacjenci tylko na to czekają

Zmiany w e-receptach zbliżają się wielkimi krokami. Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Cyfryzacji otrzymało interpelacje dotyczącą zasad realizowania recept rocznych. W resorcie kierowanym przez Izabelę Leszczynę ruszyły już prace. Kluczowym elementem określanym jako problem jest fakt konieczności realizacji recepty przepisanej przez lekarza w jednej aptece.

W 2025 r. dojdzie do istotnej zmiany w kwestii realizacji e-recept w aptekach w całym kraju? Wszystko na to wskazuje, gdyż problem zarysowany przez część posłów nie tylko trafił na stół w Ministerstwie Zdrowia, ale określony został jako "temat ważny społecznie". O co dokładnie chodzi? 

Chcą zmian w e-receptach

Do Ministerstwa Zdrowia oraz do Ministerstwa Cyfryzacji trafiła poselska interpelacja dotycząca e-recept. Posłowie zwrócili uwagę na problemy, jakie dotykają Polaków, którzy muszą realizować recepty tylko w jednej aptece w momencie, gdy rozpoczną tam zakupy.  

W dokumencie wysłanym do resortów wskazano, iż obecne rozwiązania prawne "wymuszają" na pacjentach niekorzystne, a czasem zwyczajnie problematyczne korzystanie z usług tylko jednej apteki. Posłowie dodali, że obecny system nie tylko stwarza niedogodności dla pacjentów, ale również obciąża system opieki zdrowotnej. 

Reklama

"Pacjent, który rozpoczął realizację recepty w jednej aptece, w sytuacji, gdy dany lek przestaje być w niej dostępny, jest zmuszony oczekiwać na jego dostarczenie, zamiast móc go zakupić w innej aptece. Obecny system nie przewiduje sytuacji, w której jedną receptę np. na kilkanaście opakowań leku można zrealizować w różnych aptekach. Prowadzi to do konieczności powrotu pacjenta do lekarza w celu znalezienia innego rozwiązania, a to wiąże się z niepotrzebną stratą czasu zarówno pacjenta, jak i lekarza, który zamiast skupić się na leczeniu, musi wykonywać zbędne czynności administracyjne" - czytamy w interpelacji poselskiej na temat e-recept. 

Ministerstwo Zdrowia potraktowało sprawę priorytetowo

Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, Ministerstwo Zdrowia nie zbagatelizowało wskazanych przez posłów problemów dotyczących realizacji e-recept w aptekach. Wiceminister Wojciech Konieczny poinformował, że działania mające zmienić ten stan rzeczy już się zaczęły. 

Minister Izabela Leszczyna zleciła rozpoczęcie prac dotyczących wprowadzenia możliwości realizacji e-recepty w różnych aptekach. Wojciech Konieczny dodał, iż szefowa MZ chce, by nowe rozwiązania zostały wdrożone już w 2025 r. 

Problemów z e-receptami jest kilka, a rozwiązania nie będą proste

W poselskiej interpelacji dotyczącej problemów pacjentów w związku z obecnym systemem realizacji e-recept wskazano, iż Polacy spotykają się ze ścianą biurokracji administracyjnej już w momencie, gdy w danej aptece brakuje przepisanego przez lekarza leku. Innymi trudnościami jest likwidacja apteki, czy zwyczajna przeprowadzka i konieczność korzystania z usług innego punktu z racji zamieszkania. 

Trzeba pamiętać o ograniczeniach systemowych oraz o dobrze samego pacjenta. Wojciech Konieczny, cytowany przez portal rynekzdrowia.pl, przypominał o ryzyku związanym z możliwością popełnienia błędu przez farmaceutę w przypadku wydawania leku przez różne apteki. Powodem jest możliwość wydawania zamienników leków, czy "innych opakowań danego leku". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: e-recepta | Apteka | Ministerstwo Zdrowia | pacjent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »