Czas na obowiązkową wymianę dachu powoli mija. Wciąż wypłacają dofinansowanie

Azbest z budynków musi zniknąć do końca 2033 roku, dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na wymianę dachu na swoim domu czy budynku gospodarczym. Wymiana dachu jest kosztowna, ale istnieją programy, które wspierają obywateli w kosztach pozbycia się azbestu znad swoich głów. Do kogo są skierowane, kto może z nich skorzystać i ile wynosi dofinansowanie? Możliwe jest nawet 20 tys. zł dofinansowania do wymiany dachu.

Nawet 20 tysięcy złotych dofinansowania - tyle dotacji można otrzymać na pozbycie się azbestu i wymianę dachu. Na dofinansowanie mogą liczyć rolnicy (np. do wymiany pokrycia dachowego na budynkach gospodarczych), ale również dla właścicieli domów jednorodzinnych przewidziane są dodatkowe pieniądze. 

Skąd dofinansowanie do wymiany dachu?

Azbest z polskich domów musi zniknąć do końca 2033 roku, dlatego uruchomiono specjalny program, który ma wspomóc finansowo w tej inwestycji.

Reklama

"Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest" prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Kto jest jego beneficjentem?  

  • Gminy,
  • związki międzygminne,
  • powiaty działające na rzecz właścicieli lub posiadaczy domów na ich terenie. 

W naborze na 2023 roku przewidziano łączną kwotę dofinansowania sięgającą 100 mln zł - środki są oferowane w formie bezzwrotnych dotacji. 

Miasta oraz gminy uzyskują dofinansowania z NFOŚiGW za pośrednictwem wojewódzkich oddziałów. W każdej też gminie przewidziane są inne programy wspierające przedsięwzięcie wymiany dachu oraz wywiezienie, odbiór i utylizację płyt eternitu. 

Dla kogo dofinansowanie do wymiany dachu?

Dofinansowanie do wymiany dachów przysługuje rolnikom - w ostatnim czasie mogli oni liczyć na szczególnie hojne dofinansowanie - właścicielom domów jednorodzinnych, a także mieszkańcom gmin, którym programy są oferowane przez gminy miejskie i wiejskie.

Dofinansowanie dla rolników

Na duże dofinansowanie mogą liczyć przede wszystkim rolnicy. Co prawda termin składania wniosków minął 15 listopada 2022 roku, ale wsparcie finansowe rozłożono na kilka lat i zakończy się ono w 2025 roku. Dofinansowanie do wymiany dachu można przyjąć w formie zaliczki - jest ona później wypłacana w wysokości do 50 proc. przyznanej dotacji.

Rolnicy muszą jednak spełnić kilka formalności: 

  • uzyskać zgodę na ustanowienie zabezpieczenia w postaci weksla in blanco,
  • a także złożyć deklarację wekslową sporządzoną na formularzu udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Dofinansowanie dla domów jednorodzinnych

Obecnie nie ma oddzielnego dofinansowania do wymiany dachów dla domów jednorodzinnych. Trzeba to zrobić na własny koszt, ale gminy mają obowiązek odebrać i zutylizować azbest i produkty azbestopodobne - mieszkanie nie ponosi za to żadnych kosztów. 

Dofinansowanie z ulgi termomodernizacyjnej

Dofinansowanie na wymianę dachu dla budynku jednorodzinnego można za to uzyskać z ulgi termomodernizacyjnej. Skorzystanie z takiej możliwości pozwala zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, a więc jest się o co starać.

 

Jest jednak jeden warunek. O dotację z ulgi można się starać, jeżeli wraz z wymianą dachu zmniejszą się koszty za ogrzewania. Oznacza to, że wymiana dachu musi oznaczać ocieplenie wymienianego porycia. Poniesione na termomodernizację wydatki należy wykazać w formularzu PIT/O, załączanym do zeznania rocznego PIT-37, PIT-36, PIT 36L lub PIT-28.

Koszty mogą obejmować zarówno ułożenie nowego dachu, jak i zakupione materiały. Rodzaje materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją termomodernizacji muszą być jednak ujęte w przepisach - wynika z rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 roku. 

Dofinansowanie z programów lokalnych

Pieniądze na wymianę dachu można otrzymać także z programów lokalnych i samorządowych - należy o nie pytać w urzędach, tam również powinny zostać podane wszystkie terminy. 

 

Gminy mają obowiązek odbioru i utylizacji niebezpiecznego azbestu na koszt prowadzonych programów. Jednostka podpisuje umowę z NFOŚiGW i z pozyskanych środków finansuje operację. 

Płyty azbestu ułożone w stos i szczelnie zapakowane wystarczy złożyć przed posesją, a po pewnym czasie zostaną one odebrane - czasem może to być nawet kilka miesięcy. W różnych gminach terminy odbioru są inne. Zazwyczaj ma to miejsce dwa razy w roku. 

W akcji mogą uczestniczyć zarówno rolnicy, jak i osoby nieprowadzące takiej działalności. Niektóre gminy odbierają azbest także od lokalnych firm. 

Ile dofinansowania na wymianę dachu?

Maksymalna kwota dofinansowania do wymiany dachu to nawet 20 tys. zł - nawet tyle może wynieść dodatek.

Najwięcej mogą otrzymać rolnicy. W ramach Krajowego Planu Odbudowy rolnicy mogą wymienić 500 metrów kwadratowych powierzchni dachu - każdy wymieniony metr kwadratowy to 40 zł dotacji. Dofinansowanie będzie wypłacane po wykonaniu przedsięwzięcia w ramach płatności końcowej.

 

Natomiast kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć 53 tys. zł i wliczane są w to wszystkie przedsięwzięcia podatnika włącznie ze wszystkimi budynkami, których jest właścicielem. 

W Polsce działa Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032. Ma on na celu, jak najszybsze usunięcie azbestu z polskich dachów oraz minimalizację negatywnych skutków zdrowotnych i środowiskowych. W naszym kraju walczymy z nim już od dwunastu lat, a wciąż nie usunięto nawet 1/5 dachów zawierających szkodliwy azbest.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dofinansowanie | azbest | eternit | dotacja | NFOŚiGW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »