Dodatki do emerytury, które zwiększą twoje świadczenie. To dużo więcej niż trzynasta emerytura

Dodatki do emerytury kojarzą się przede wszystkim z trzynastą emeryturą i jej kolejną wersją - czternastką. Jednak w 2023 r. emeryci mają szanse na wyższy budżet nie tylko dzięki tym świadczeniom. Oprócz waloryzacji emerytur czekają wypłacona została już trzynasta emerytura, zwrot podatku za 2022, a czeka ich jeszcze czternasta emerytura i możliwość pobrania szerokiego wachlarza innych dodatków. W zależności od spełnienia wymagań finanse seniora mogą dodatkowo zasilić 500 plus, 300 plus lub 200 plus.

Pierwszą niespodzianką była waloryzacja. Z powodu wyższej inflacji, w tym roku renty i emerytury zostały zwaloryzowane systemem kwotowo-procentowym. Gwarantował on najniżej uposażonym emerytom minimalną podwyżkę w wysokości 250 zł brutto, tj. 227,50 zł netto. Z gwarantowanej podwyżki nie skorzystały jedynie osoby, które nie wypracowały emerytury minimalnej.

Zwrot podatku dochodowego emerytom. Tylko dla seniorów dostających powyżej 2500 zł brutto

W tym roku emeryci mogą liczyć na zwrot podatku dochodowego za 2022 r. Od lipca 2022 r. obowiązuje zmiana stawek podatku dochodowego od osób fizycznych (tzw. PIT). Ich wysokość obniżono z 17 do 12 proc. Dzięki temu emeryci i renciści, którzy płacili podatek dochodowy od swojej emerytury lub renty, pobierają wyższe świadczenia. Niższa stawka PIT obowiązuje wstecz – od 1 stycznia 2022 r. Stąd nadpłata podatku dochodowego za miesiące od stycznia do czerwca 2022 r. włącznie. “Zwrot podatku dotyczy tylko tych seniorów, którzy otrzymują emeryturę wyższą niż 2500 zł brutto” - przypomina dziennik Super Express. Emeryci, którzy pobierają niższe świadczenie, są zwolnieni z obowiązku płacenia podatku dochodowego, ze względu na podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł.

Reklama

Trzynasta emerytura i czternasta emerytura, czyli bonusowa najniższa emerytura dla emerytów

Trzynasta emerytura, w przeciwieństwie do czternastej emerytury, nie jest uzależniona od wysokości podstawowego świadczenia i ZUS wypłaca ją w kwocie równej najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. Zwaloryzowaną trzynastą emeryturę w wysokości 1588,44 zł brutto wypłacono w kwietniu. 

Kolejnym świadczeniem jest czternasta emerytura, która będzie wypłacana przez ZUS z urzędu. Wyniesie 1588,44 zł brutto, czyli tyle ile wynosi obecnie minimalna emerytura. Czternastka jest wolna od potrąceń, nie jest również wliczana do dochodu przy ubieganiu o pomoc społeczną, alimenty, czy 500 plus dla seniorów. Emeryci otrzymają ją w sierpniu i wrześniu. Ale nie wszyscy - tu zastosowano kryterium dochodowe. Powyżej 2900 zł brutto obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. 

Emerytura honorowa. Kilka tysięcy złotych dla tych, którzy ukończyli 100 lat

Każdy, kto ukończy sto lat otrzymuje dodatkowo specjalne świadczenie i to bez względu na wielkość innych świadczeń emerytalnych. Wysokość dodatkowej, honorowej emerytury zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ukończenia 100 lat. “Kwota bazowa, która jest podstawą wyliczenia emerytury honorowej, stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne” - tłumaczy Super Express. Od 1 marca 2023 emerytura dla stulatka wynosi 5540,25 zł brutto.

Nagroda za macierzyństwo

Kolejnym dodatkiem jest Mama 4 plus - świadczenie uzupełniające dla rodzica, zarówno matek, jak i ojców, za wychowanie co najmniej czwórki dzieci. Dodatek przyznawany jest na wniosek, a jego maksymalna wysokość równa się najniższej emeryturze. Od 1 marca 2023 r. świadczenie wynosi więc 1588,44 zł brutto. Co ważne - ci, którzy otrzymują emeryturę niższą od minimalnej, a kwalifikują się do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, dostaną wyrównanie do kwoty emerytury minimalnej, a nie pełną kwotę minimalnego świadczenia.

500 plus dla seniora. Pieniądze dostać mogą seniorzy z niepełnosprawnością

Emeryci mogą też ubiegać się o 500 plus dla seniora. Świadczenie przysługuje niepełnosprawnym emerytom oraz tym, którzy są chorzy i którym choroba uniemożliwia zadbanie o siebie. Warunkiem jest nieposiadanie praw do emerytury ani renty, innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, np. zasiłku stałego albo zasiłku okresowego. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek w ZUS. Wysokość 500 plus dla seniora to maksymalnie kwota 2157,80 zł brutto. Jeśli jednak pobierana emerytura nie przekracza 1657,80 zł brutto, emerytowi przysługuje dodatek do emerytury wynoszący 500 zł. 

Sołtysowe, czyli 300 zł dla emerytów, którzy byli sołtysami

Od 1 lipca obowiązywać będzie tzw. sołtysowe. Pieniądze otrzymają go sołtysi, którzy pełnili swoja funkcję prze okres dwóch kadencji, czyli 8 lat, oraz osiągnęli powszechny wiek emerytalny 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Sołtysowe wypłacać będą Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), ze środków budżetu państwa.

200 plus dla emerytów. Pieniądze tylko dla dwóch zawodów

Świadczenie 200 plus to dodatek do emerytury dla seniora - strażaka-ochotnika lub ratownika górskiego. "Dodatek jest dożywotni, przyznawany bez względu na wysokość otrzymywanej emerytury i podlega waloryzacji co trzy lata. Wniosek o jego wypłatę należy złożyć do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej właściwego dla siedziby odpowiedniej jednostki OSP" - dowiadujemy się z dziennika. Wypłatę tego świadczenia w wysokości 200 zł realizuje Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Ryczałt energetyczny dla represjonowanych. To niemal 260 zł co miesiąc

Ryczałt energetyczny to świadczenie dla kombatantów, żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych np. w kopalniach węgla lub kamieniołomach, wdów i wdowców mających emeryturę lub rentę po kombatantach, emerytek lub rencistek będących wdowami po żołnierzach zatrudnianych przymusowo. Wynosi 255,17 zł., które wypłacane jest co miesiąc. “Należy złożyć wniosek w ZUS, dołączając do niego decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub zaświadczenie WKU, a wdowy zaświadczenie właściwego organu wojskowego” - informuje gazeta.

Dodatek do emerytury za tajne nauczanie. Niemal 300 zł więcej do świadczenia

Co miesiąc ZUS wypłaca też dodatki dla dotkniętych przez wojnę. Przysługują za tajne nauczanie (294,39 zł), jako dodatek do renty inwalidy wojennego (1127,12 zł) i dodatek kombatancki (294,39 zł). Żołnierzom górnikom oraz osobom deportowanym przyznaje się dodatek w wysokości 294,39 zł. “Świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, w zależności od czasu trwania pracy, wynosi od 14,76 zł do 294,39 zł” - czytamy w Super Expressie.

Dodatek i zasiłek pielęgnacyjny. Po 75. roku życia nie trzeba wnioskować o ponad 411 zł

Rencistom, którzy ukończyli 75 lat lub są całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek pielęgnacyjny. Świadczenie wynosi 294,39 zł miesięcznie, a dla inwalidy wojennego, uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji, to 441,59 zł. Osoby, które ukończyły 75 lat, nie muszą składać wniosku – ZUS (lub KRUS) sam rozpoczyna wypłatę dodatku. Z kolei osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji otrzymają świadczenie na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUSCo warto podkreślić, dodatek pielęgnacyjny dla seniora wypłacany jest przez ZUS, podczas gdy zasiłek pielęgnacyjny wypłaca gmina. 

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS | świadczenie | Dodatek do emerytury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »