Fałszywe informacje o "ogromnych podwyżkach cen energii". Ministerstwo apeluje o ostrożność

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed oszustwami i próbami wyłudzenia danych pojawiającymi się w przestrzeni publicznej. Chodzi o grafiki i linki, rzekomo z poradami "jak uniknąć ogromnych podwyżek cen energii". Klikanie w te odnośniki może narobić nam sporo kłopotów - przestrzega resort.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ostrzega przed klikaniem w linki dołączone do fałszywych informacji o "ogromnych podwyżkach cen energii". Poprzez zamieszczanie w mediach społecznościowych grafik i postów z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek energii", oszuści chcą wyłudzić m.in. dane osobowe od nieświadomych niczego osób, które obawiają się drożyzny. 

Jednocześnie resort klimatu przypomina, że już od początku przyszłego miesiąca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Reklama

Fałszywe informacje o podwyżkach cen gazu. Nie daj się nabrać, to oszuści

MKiŚ udostępniło na swojej stronie internetowej i na profilu w mediach społecznościowych informację o pojawiających się grafikach i postach z wzbudzającym zaufanie z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek energii". Resort ostrzega, że to mogą być to próby wyłudzenia danych.

Jak wskazuje resort, chodzi o strony internetowe, wiadomości sms oraz zdjęcia wykorzystujące wizerunki znanych osób. Wszystkie te komunikaty mogą zawierająć linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek energii" pojawiają się w mediach społecznościowych.  

- Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki - wyjaśnia resort klimatu. 

Bon energetyczny w 2024 r. Takie będą zasady wypłacania dodatku

Od 1 lipca 2024 roku będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Jak przypomina MKiŚ, bon energetyczny to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach, przy którego wypłacie obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę.

Osoby zainteresowane bonem energetycznym będą mogły złożyć wniosek od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej. Wypłata pieniędzy powinna być zrealizowana jesienią 2024 roku lub na początku 2025 roku.

Szczegóły rozwiązań dotyczących cen energii od lipca opisywaliśmy między innymi w tym artykule.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »