Jest plan na paliwo przyszłości. Powstała Wodorowa Mapa Polski

Jest plan na wodór. Gaz-System przeanalizował 178 wodorowych projektów. Operator zaznacza, że pod analizę poddany jest scenariusz, iż nie trzeba będzie budować całkowicie nowej sieci, gdyż przesył wodoru możliwy jest zarówno nową, jak i już częściowo istniejącą siecią. Z analiz wynika, że produkcja wodoru zacznie znacząco rosnąć po 2029 r., a już od 2030 r. odnotowany zostanie wzrost popytu na ten gaz.

Wodór już niedługo stanie się przyszłością? Szacunki dotyczące projektów wodorowych wskazują, że produkcja wodoru zacznie znacząco rosnąć po 2029 r., a już od 2030 r. odnotowany zostanie wzrost popytu na ten gaz. Co to oznacza dla Polski z punktu widzenia przystosowania do nowych potrzeb? 

Powstała Wodorowa Mapa Polski

Gaz-System opracował Wodorową Mapę Polski. Celem było nakreślenie tego, gdzie znajdują się potencjalne miejsca produkcji oraz samej konsumpcji wodoru. Po przeanalizowaniu 178 projektów wodorowych operator wskazał, że potrzeba specjalnej infrastruktury dostosowanej do potrzeby przesyłu wodoru pojawi się w latach 2030-2035.  

Niemniej nie wszędzie będzie konieczne zainwestowanie pieniędzy w nową sieć. Powodem jest przeprowadzona analiza, która wskazała, że na mapie Polski są miejsce, gdzie z racji braków konsumpcji lub planowanej produkcji wodoru dostosowywanie sieci jest bezcelowe. “Dodatkowo, przy dostosowaniu każdorazowo wymagane będzie potwierdzenie, że parametry techniczne na to pozwalają. To może być trudne z uwagi na wiek sieci i materiałów wykorzystanych do jej budowy" - zaznaczył Gaz-System w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej. 

Reklama

Wodór popłynie też w starej sieci

Wszystko wskazuje na to, że dostosowanie potrzeb do rozwijającego się sektora wodorowego nie wszędzie będzie wymagało budowania sieci przesyłowej od zera. Gaz-System wskazał, że na stole znajduje się scenariuszy wykorzystania już istniejących systemów. 

Operator zaznaczył jednak, że warunkiem skorzystania z istniejącej sieci jest to, by nie była ona wykorzystywania do przesyłu gazu. Mowa o sytuacji, gdy nowo powstała sieć pozwala na przełączenie odbiorców końcowych do innych gazociągów. 

To, gdzie powstanie nowa infrastruktura, a także to, jaką będzie ona miała ostateczną wielkość, zależne jest od faktycznych potrzeb danego regionu zidentyfikowanego w ramach Wodorowej Mapy Polski. Innym źródłem informacji na temat tego, jak duże obciążenie wodorowe będzie w danym punkcie, będą podmioty planujące konsumpcję oraz produkcję. Dostosowanie istniejącej już sieci do przesyłu wodoru będzie analizowane i w przypadku zaistnienia zasadności co do takiej decyzji sieć zostanie zmodyfikowana i dostosowana do przesyłu tego gazu. 

Gaz-System, czyli Operator Gazociągów Przesyłowych należących w 100 proc. do Skarbu Państwa, odpowiedzialny jest za przesył gazu ziemnego, zarządzaniem najważniejszymi gazociągami w Polsce, a na mocy ustawy to właśnie Gaz-System będzie operatorem systemu przesyłowego wodoru.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wodór | Gaz-System S.A | infrastruktura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »