KE: Będą nowe sankcje na Rosję

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła wczoraj ósmy pakiet sankcji przeciwko Rosji, ograniczający jeszcze bardziej handel z tym krajem i wprowadzający ograniczenia przeciwko konkretnym osobom. Pakiet obejmuje także więcej zakazów eksportu kluczowych technologii wykorzystywanych w wojsku, takich jak: artykuły lotnicze, komponenty elektroniczne i określone chemikalia substancji.

Ósmy pakiet sankcji przeciwko Rosji

 W ubiegłym tygodniu Rosja dokonała eskalacji inwazji na Ukrainę. Fikcyjne referenda zorganizowane na terytoriach okupowanych są nielegalną próbą (...) siłowej zmiany granic państw. Mobilizacja i groźba Putina użycia broni jądrowej są dalszymi krokami na ścieżce eskalacji. (...) Jesteśmy zdeterminowani, by Kreml zapłacił za dalszą eskalację. Dlatego proponujemy dziś kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji" - oświadczyła von der Leyen.

Z przedstawionych przez nią szacunków wynika, że nowe ograniczenia handlowe pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów. Oprócz tego, ósmy pakiet wprowadzi podstawę prawną umożliwiającą nałożenie limitów cenowych na surowce.

Reklama

Pakiet obejmuje także więcej zakazów eksportu kluczowych technologii wykorzystywanych w wojsku, takich jak: artykuły lotnicze, komponenty elektroniczne i określone chemikalia substancji. 

Limity cenowe na ropę

Pakiet sankcji będzie stanowił podstawę prawną na ograniczenie umożliwiającą nałożenie limitów cenowych na ropę. Zabroni też obywatelom UE zasiadania we władzach rosyjskich przedsiębiorstw państwowych.

Jak przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, zostanie rozszerzona lista osób i podmiotów objętych sankcjami indywidulanymi.

- Poprzez nielegalne referenda Kreml realizuje ten sam scenariusz, który widzieliśmy już w Gruzji w 2008 roku i na Krymie w 2014 roku - powiedział Borrell.

ROPA CRUDE

69,75 -0,33 -0,47% akt.: 18.12.2024, 06:25
  • Max 69,90
  • Min 69,62
  • Stopa zwrotu - 1T 1,96%
  • Stopa zwrotu - 1M 4,24%
  • Stopa zwrotu - 3M -0,21%
  • Stopa zwrotu - 6M -12,70%
  • Stopa zwrotu - 1R -2,76%
  • Stopa zwrotu - 2R -6,31%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

15 państw chce limitu cenowego na gaz

15 państw Unii Europejskiej, w tym Polska, wysłało we wtorek wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym domagają się wprowadzenia w UE limitu cenowego na hurtowe transakcje dotyczące gazu. "To jedyny środek, który pomoże każdemu państwu członkowskiemu złagodzić presję inflacyjną" - przekonują.

W liście, który widziała PAP, ministrowie ds. energii 15 krajów UE podkreślają, że kryzys energetyczny, który rozpoczął się jesienią ubiegłego roku, pogłębił się i obecnie powoduje niemożliwą do utrzymania presję inflacyjną, która mocno uderza w gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

 "Doceniamy wysiłki Komisji i środki, które zaproponowała, aby stawić czoło kryzysowi. Ale musimy jeszcze zająć się najpoważniejszym problemem ze wszystkich: hurtową ceną gazu ziemnego. Limit cenowy, którego domagała się od początku coraz większa liczba państw członkowskich, jest jedynym środkiem, który pomoże każdemu państwu członkowskiemu złagodzić presję inflacyjną, zarządzać oczekiwaniami i zapewnić ramy na wypadek potencjalnych zakłóceń podaży oraz ograniczyć dodatkowe zyski w sektorze" - wskazują.

 Ich zdaniem limit powinien być stosowany wobec wszystkich transakcji hurtowych dotyczących gazu ziemnego, zamiast ograniczać się do importu.

 "Można go zaprojektować w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i swobodny przepływ gazu w Europie, jednocześnie realizując nasz wspólny cel, jakim jest zmniejszenie zapotrzebowania na gaz. Limit ten jest priorytetem i może być uzupełniony propozycjami wzmocnienia nadzoru finansowego nad rynkiem gazu i opracowania alternatywnych wskaźników cenowych dla cen gazu w Europie" - czytam w liście.

 Ministrowie wezwali KE do przedstawienia propozycji i przedyskutowania jej na nadzwyczajnej Radzie ds. Energii 30 września, a następnie do jak najszybszego przedstawienia projektu legislacyjnego.

 Pod listem, oprócz Polski, podpisały się: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania.

GAZ ZIEMNY

3,35 -0,02 -0,68% akt.: 18.12.2024, 06:25
  • Max 3,39
  • Min 3,34
  • Stopa zwrotu - 1T 5,64%
  • Stopa zwrotu - 1M 19,08%
  • Stopa zwrotu - 3M 45,89%
  • Stopa zwrotu - 6M 20,79%
  • Stopa zwrotu - 1R 36,44%
  • Stopa zwrotu - 2R -49,02%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
Polsatnews.pl/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »