Kredytobiorcy złapią oddech? RPP zdecydowała o stopach procentowych
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała podczas lipcowego posiedzenia pozostawić stopy procentowe w Polsce na niezmienionym poziomie, co oznacza że główna stopa Narodowego Banku Polskiego (referencyjna) wynosi dalej 6,75 proc. Taka decyzja była zgodna z przewidywaniami ekonomistów. Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce we wrześniu 2022 r. Pomimo tego, że RPP nie dokonuje korekty, to WIBOR 6M w ostatnich dniach i tak spadł. Rynek coraz częściej wycenia już obniżki stóp procentowych nad Wisłą.
- RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
- Główna stopa NBP wynosi obecnie 6,75 proc.
- Rada podniosła stopy o 665 pkt. bazowych na przestrzeni października 2021 r. i września 2022 r.
- Był to najostrzejszy cykl zacieśniania polityki monetarnej w historii.
- Od października 2022 r. RPP utrzymuje strategię "wait and see".
Po lipcowej decyzji RPP stopy procentowe w Polsce nadal wynoszą:
- stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.
Ekonomiści byli zgodni co do braku podwyżek podczas lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Inflacja w Polsce hamuje - w czerwcu ze wstępnych danych Głównego Urzędy Statystycznego wynika, że wyniosła 11,5 proc. w relacji rocznej wobec 13 proc. z maja. Jednak te odczyty są nadal dużo wyższe niż średnioroczny cel NBP, który wynosi 2,5 proc. z możliwym odchyłem o 1 pkt. proc. w górę lub w dół.
"Stopy procentowe bez zmian na lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Po wakacjach - to co innego, wtedy w polskiej polityce pieniężnej zaczną się zmiany. Czekamy na komunikat (ale tylko ze względu na projekcję) i jutrzejszą konferencję Prezesa NBP" - skomentowali na Twitterze analitycy z Pekao.