Kto jest najlepszym inwestorem wszech czasów? Sztuczna inteligencja odpowiada

Analitycy banku JP Morgan ponad połowę zysków wypracowanych w tym roku przez indeks giełdowy S&P 500 przypisują zwiększonemu zainteresowaniu inwestorów sztuczną inteligencją. Jak twierdzą, na Wall Street występuje niewidziane od lat 90. “wąskie przywództwo”. W przeszłości niemal każde bezgraniczne zawierzenie przez inwestujących jednej kategorii aktywów źle się kończyło.

  • Trend zapoczątkowany przez wprowadzenie na rynek ChatGPT bardzo dobrze wpłynął na notowania spółek będących na czele innowacji w zakresie AI, w tym na Microsoft, Google, Amazon, Meta, Nvidia i Salesforce
  • Wiara w siłę sztucznej inteligencji jest mocna także wśród polskich inwestorów giełdowych obecnych na Wall Street. Co ciekawe, najbardziej zainteresowane akcjami spod znaku AI są osoby w wieku przedemerytalnym
  • JP Morgan opracował narzędzie AI, które wykorzystuje ChatGPT firmy OpenAI do badania przemówień i deklaracji przedstawicieli Rezerwy Federalnej
  • Ostatnio ChatGPT uznał, że najlepszym inwestorem wszech czasów jest Warren Buffett. Sztuczna inteligencja wyróżniła również George’a Sorosa, Benjamina Grahama, Petera Lyncha i Johna Templetona

Reklama

Od początku tego roku na giełdzie w Nowym Jorku indeks S&P500 wzrósł o ponad 8 proc., a technologiczny Nasdaq o prawie 17 proc. Ekonomiści JP Morgan uważają, że autorstwo trwającego na Wall Street rajdu giełdowego należy do ChatGPT firmy OpenAI. Analitycy banku ponad połowę zysków wypracowanych przez S&P500 w tym roku przypisują zwiększonemu zainteresowaniu sztuczną inteligencją.

Wiara w siłę sztucznej inteligencji

Z raportu JP Morgan wynika, że na Wall Street mamy do czynienia z “wąskim przywództwem" akcji, niewidzianym od lat 90. Analitycy podkreślają, że sytuacja w której kilka spółek napędza wzrosty głównego amerykańskiego indeksu nie jest pozytywna i świadczy raczej o słabości rynku. Trend zapoczątkowany przez wprowadzenie na rynek ChatGPT dotyczy w szczególności przedsiębiorstw będących na czele innowacji w zakresie AI, w tym Microsoft, Google, Amazon, Meta, Nvidia i Salesforce.

Inwestorzy zdają się wierzyć, że zastosowanie sztucznej inteligencji pozwoli spółkom zoptymalizować koszty i wprowadzić wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na ich zyski. Jednak podobnie wyglądało to ponad 20 lat temu w szczycie bańki “dot-com", kiedy wszystkie firmy powiązane z internetem rosły w oszałamiającym tempie, często bezpodstawnie.

Wiara w siłę sztucznej inteligencji jest mocna także wśród polskich inwestorów giełdowych obecnych na Wall Street. Informuje o tym firma eToro. Co ciekawe, najbardziej zainteresowane akcjami spod znaku AI są osoby w wieku przedemerytalnym.

"Inwestorzy indywidualni w wieku 55 lat lub więcej przyjmują rewolucję AI z otwartymi ramionami. Dane eToro pokazują, że od uruchomienia narzędzia ChatGPT pod koniec listopada 2022 roku nastąpił znaczny wzrost aktywności handlowej dla popularnych akcji AI wśród starszych inwestorów. W pierwszym kwartale 2023 roku zanotowano 60-procentowy skok w otwieraniu pozycji dla jednej z tych akcji przez osoby powyżej 55 roku życia w porównaniu z czwartym kwartałem 2022 roku. W przypadku użytkowników w wieku od 18 do 34 lat wzrost ten wyniósł 41 proc., a w przypadku użytkowników w wieku od 35 do 44 lat - 54 proc." - czytamy w raporcie firmy. Największe skoki liczby otwartych pozycji w ujęciu kwartalnym wśród polskich inwestorów powyżej 55 roku życia notują akcje spółki C3. ai, następnie Intela, a w dalszej kolejności Nvidia i SenintelOne.

ChatGPT wie najlepiej?

Dane z globalnej ankiety przeprowadzonej przez eToro wśród 10 tysięcy inwestorów indywidualnych w 13 krajach potwierdzają trend zaobserwowany w Polsce. Znaczna liczba osób powyżej 55 roku życia jest gotowa włączyć AI i machine learning do swojego podejścia inwestycyjnego.

Mniej więcej jeden na sześciu najstarszych inwestorów twierdzi, że planuje zwiększyć zaangażowanie w branże, które mogą skorzystać z AI, podczas gdy zaledwie 5 proc. twierdzi, że zmniejsza alokację w tych sektorach. Co więcej, prawie połowa osób (46 proc.) z tej grupy wiekowej skorzystałaby z AI lub machine learning do zarządzania swoim portfelem i tym samym zrezygnowałaby z tradycyjnego zarządcy funduszu.

Symptomatyczne jest to, że gigant bankowości inwestycyjnej JP Morgan, choć ostrzega przed "wąskim przywództwem" AI na giełdach, to sam coraz częściej korzysta z technologii sztucznej inteligencji, by wzmocnić swoje strategie handlowe i utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku. Bank opracował narzędzie AI, które wykorzystuje ChatGPT firmy OpenAI do badania przemówień i deklaracji przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Narzędzie ma pomóc analitykom wykryć zmiany w polityce Fed. Model JP Morgan potrafi przeanalizować oświadczenia bankierów z ostatnich 25 lat.

Jak donosi Bloomberg, korzystając z AI, JP Morgan próbuje prognozować zmiany w polityce pieniężnej banków centralnych i przewidywać wpływ oświadczeń reprezentantów Fed na rentowność obligacji rządowych. Model miał wykazać, że pomimo wahań, obecny sentyment Fed pozostaje przeważnie jastrzębi. W rezultacie oczekuje się, że Rezerwa Federalna wkrótce podniesie swoją benchmarkową stopę procentową. W ostatnim liście do akcjonariuszy, prezes JP Morgan Jamie Dimon ujawnił, że bank w tej chwili wykorzystuje AI w ponad 300 przypadkach.

ChatGPT o najlepszych inwestorach świata

Ostanio ChatGPT uznał, że najlepszym inwestorem wszech czasów jest Warren Buffett. Sztuczna inteligencja wyróżniła również George’a Sorosa, Benjamina Grahama, Petera Lyncha i Johna Templetona.

Nie tylko dla ChatGPT, ale także dla bardzo wielu ludzi inwestorem, który wzbudza największy podziw jest sędziwy, ponad 90-letni Warren Buffett, prezes i dyrektor generalny Berkshire Hathaway. Przez dziesięciolecia bardzo dużo zarobił na zaangażowaniu pieniędzy między innymi w: Apple, Coca-Colę i Kraft Heinz, a ostatnio także Chevron i Occidental Petroleum. Przez wiele lat osiągał średnioroczne stopy zwrotu wynoszące ponad 20 proc.

Strategia inwestycyjna Wyroczni z Omaha w dużym stopniu opiera się na poszukiwaniu niedowartościowanych przedsiębiorstw z mocnymi fundamentami, a następnie inwestowaniu w nie w długim okresie. Buffett jest znany z wykorzystywania okazji do nabycia akcji w firmach w momencie, gdy ich wartość jest niska, a następnie cierpliwie czeka na wzrost wartości.

W tej chwili w zestawieniu Bloomberg Billionaires Index majątek osobisty Warrena Buffetta szacowany jest na 115 miliardów dolarów, co daje potentatowi piąte miejsce na liście najbogatszych ludzi świata. Od początku tego roku stan posiadania Buffetta wzrósł o prawie 8 miliardów dolarów.

Z grupy pięciu inwestorów wskazanych przez ChatGPT na liście Bloomberga jest jeszcze George Soros, który zajmuje 249. miejsce z majątkiem rzędu 8,5 miliarda dolarów. Jest on znanym filantropem, założycielem między innymi Fundacji im. Stefana Batorego.

Dwaj inwestorzy wyróżnieni przez AI już nie żyją. Benjamin Graham zmarł prawie 50 lat temu, a największe sukcesy na Wall Street odnosił przed II wojną światową. Natomiast John Tempelton zmarł w 2008 roku i przeszedł do historii jako twórca potęgi Tempelton Growth Fund i Tempelton World Fund.

Peter Lynch to były zarządzający funduszem Fidelity Magellan. Dzięki swojemu unikalnemu stylowi inwestycyjnemu Lynch z powodzeniem kierował funduszem przez ponad 13 lat. Zwiększył wartość jego aktywów z 20 milionów dolarów w 1977 roku do 14 miliardów w 1990 roku.

Jacek Brzeski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spółka giełda | ChatGPT | Warren Bufett | inwestorzy giełdowi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »