List polecony z urzędu odbierzesz bez wychodzenia z domu. Trzeba złożyć wniosek

e-Doręczenia staną się faktem już za kilka tygodni, ale nie wszyscy są na to przygotowani. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało apel, gdzie wyjaśnia, jak założyć skrzynkę do e-Doręczeń. Jest to o tyle ważne, iż konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Bez niego odbieranie listów poleconych z urzędu przez internet będzie niemożliwe. Wyjaśniamy szczegóły.

Od 1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie szereg zmian, które realnie zmienią to, jak wygląda życie Polaków. Wśród nich znajduje się kwestia e-Doręczeń. Za kilka tygodni odbieranie listu poleconego z urzędu będzie możliwe bez wychodzenia z domu, a osoby korzystające z nowego rozwiązania nie będą musiały martwić się o to, że listonosz zapuka do ich drzwi w momencie, gdy są one w pracy. Ministerstwo Cyfryzacji wydało specjalny komunikat, gdzie wyjaśnia, jak założyć skrzynkę do e-Doręczeń. 

Reklama

List polecony odbierzesz przez internet, powodem e-Doręczenia

e-Doręczenia realnie wpłyną na komfort życia Polaków i jakość kontaktu z urzędami decydujących w ich sprawach. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że od 1 stycznia list polecony z urzędu będzie można odebrać przez internet. Elektroniczne doręczenia staną się obowiązkową formą komunikacji w większości instytucji publicznych. 

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, że dzięki e-doręczeniom "wymiana pism urzędowych będzie szybsza, tańsza i łatwiejsza, a list polecony za potwierdzeniem odbioru zyska swój cyfrowy odpowiednik". 

"Wprowadzany system doręczeń elektronicznych to przede wszystkim ogromny krok w usprawnieniu korespondencji urzędowej. Cyfrowy odpowiednik listów poleconych za potwierdzeniem odbioru będzie sporym ułatwieniem zarówno dla instytucji publicznych, ale też dla obywateli, w tym osób często wyjeżdżających czy zmieniających miejsce zamieszkania" - przekazał Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji. 

Lepiej założyć specjalną skrzynkę już wcześniej

Ministerstwo Cyfryzacji wydało komunikat na temat e-Doręczeń, które wejdą w życie wraz z Nowym Rokiem, aby podkreślić, że to rozwiązanie nie będzie automatyczne i obligatoryjnie wdrożone dla całego kraju. Osoby, które chcą korzystać z łatwiejszego i szybszego odbierania urzędowych listów poleconych, muszą posiadać specjalną skrzynkę do e-Doręczeń

Założenie takiej skrzynki nie jest wyjątkowo trudne, jednak kluczowe jest złożenie specjalnego wniosku o adres i skrzynkę do e-Doręczeń. Można to zrobić poprzez mObywatela albo przez stronę edoreczenia.gov.pl. Ministerstwo Cyfryzacji dodaje, iż po uzupełnieniu wymaganych danych wniosek musi być podpisany elektronicznie (profilem zaufanym, e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym). Kluczowa jest informacja, że potwierdzenie złożenia wniosku trafi na podany adres mailowy tylko w momencie, gdy dokument zostanie złożony prawidłowy. 

"Po uzyskaniu adresu doręczeń elektronicznych, czyli ADE, czas na aktywację skrzynki. Po zalogowaniu się do serwisu oraz otwarciu zakładki Twoje skrzynki w menu bocznym trzeba kliknąć przycisk Aktywuj skrzynkę przy skrzynce, która ma być aktywowana. W następnym kroku należy podać adres e-mail, na który będą wysyłane powiadomienia. Ostatnim etapem procesu jest finalna aktywacja skrzynki przyciskiem Aktywuj. Zaraz potem na adres mailowy podany do powiadomień przychodzi informacja, że skrzynka jest aktywna i można z niej korzystać" - wyjaśnia w specjalnym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. 

Osoby chcące skorzystać z systemu e-Doręczeń będą mogły sprawdzać również to, jaki status ma wysłane przez nich pismo. Ma to nie tylko ułatwić samo monitorowanie sprawy, ale doprowadzić do usprawnienia kontaktu obywateli z urzędami i na odwrót. Skrzynki do e-Doręczeń można zakładać już teraz, czyli jeszcze przed oficjalnym startem działania nowego rozwiązania.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: e-Doręczenie | Ministerstwo Cyfryzacji | list polecony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »