Mieszkania z niższą ceną za metr znikają z rynku. Jak wygląda rynek w polskich metropoliach?

Średnia cena z metr kwadratowy w Warszawie zatrzymała się w czerwcu na poziomie z maja - wynika z najnowszych danych. Mieszkania jednak nadal drożeją w innych największych polskich miastach. W czterech z siedmiu polskich metropolii średnia cena metra nieruchomości poszła w ubiegłym miesiącu w górę. Polacy najczęściej poszukują mieszkań o powierzchni do 55 m kw. wycenionych na 300-500 zł.

Średnia cena metra kwadratowego mieszkań wzrosła w czerwcu w czterech z siedmiu największych metropolii Polski - wynika z danych platformy analitycznej BIG DATA RynekPierwotny.pl. Najmocniej mieszkania zdrożały w stolicy Wielkopolski.

Poznań drożeje, Warszawa stoi w miejscu

Ze wstępnych danych opublikowanych w poniedziałek przez BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście średnia cena metra kwadratowego mieszkań zatrzymała się na poziomie z maja. 

"Średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów przestaje rosnąć, gdy zaczynają oni wprowadzać na rynek więcej mieszkań z ceną poniżej średniej. Z drugiej strony w górę pcha ją zjawisko wyprzedaży najtańszych lokali, gdy kurczy się ich udział w ofercie" - komentuje Marek Wielgo, cytowany w raporcie ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Jego zdaniem właśnie z takim zjawiskiem mamy do czynienia w największych miastach.

Reklama

Czerwiec przyniósł z kolei podwyżkę średniej ceny metra kwadratowego w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Mieszkania w stolicy Wielkopolski zdrożały najbardziej, bo o 3 proc. Średnia cena za metr w czerwcu wynosiła w Poznaniu ponad 11 tys. złotych.

Zdaniem autorów raportu, w Poznaniu czerwcową zwyżkę cen można tłumaczyć wprowadzeniem do sprzedaży puli mieszkań ze średnią ceną metra kwadratowego powyżej 13,5 tys. zł. Z kolei w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, gdzie od grudnia do maja średnia "praktycznie" nie drgnęła, w czerwcu bardzo wyraźnie skurczył się w ofercie deweloperów udział lokali z ceną poniżej 9 tys. zł za m kwadratowy. Zwiększył się zaś odsetek droższych mieszkań. 

W pozostałych metropoliach podwyżki były w poprzednich miesiącach - wskazuje RynekPierwotny.pl. "W efekcie, od grudnia, nowe mieszkania w Warszawie, Krakowie i Trójmieście podrożały średnio na metrze aż o 9 proc., a w Łodzi i Poznaniu - o 5 proc. Stosunkowo niewiele, bo o 3 proc. wzrosła średnia cena metra kwadratowego we Wrocławiu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii" - poinformowali autorzy raportu.

Na wynajem czy na sprzedaż

W poniedziałek poznaliśmy także dane dotyczące tego, jakie mieszkania na rynku cieszą się największą popularnością. Z danych pochodzących z serwisów Morizon. pl i Gratka.pl wynika, że Polacy najczęściej poszukują na tych portalach mieszkań 2-pokojowych do 55 metrów kwadratowych w cenie od 300 do 500 tys. złotych.

"Użytkownicy najczęściej poszukują mieszkań do 55 m kw. Zauważamy też, że największa liczba zapytań ofertowych dotyczy lokali o niskich kondygnacjach, maksymalnie do 2. piętra. Wśród najczęściej poszukiwanych udogodnień znajdują się miejsca postojowe i piwnice" - mówi, cytowany w komunikacie, Michał Jaskólski, wiceprezes Morizon-Gratka.

Jak poinformowano, w ciągu ostatnich 30 dni, w strukturze popytu na rynku sprzedaży nieruchomości, zdecydowanie dominowały mieszkania, które były przedmiotem zainteresowania prawie dwóch trzecich (62 proc.) klientów. Niemal co piąty poszukujący nieruchomości rozglądał się za domem jednorodzinnym. Reszta nabywców poszukiwała działek albo lokali komercyjnych. 

Z danych z serwisów wynika, że 79 proc. użytkowników poszukuje nieruchomości mieszkalnych w celu zakupu. 14 proc. Polaków z tą myślą koncentruje się na lokalach do 300 tys. zł. Droższe, w przedziale 300 - 500 tys. zł wybiera mniej więcej co trzecia osoba (36 proc.), a od 500 do 700 tys. zł - co czwarta (26 proc.). 

Nieruchomościami w przedziale cenowym 700 - 900 tys. zł jest zainteresowanych 12 proc. osób, a tymi za 900 tys. zł do 1,5 mln zł - 5 proc. Jeszcze droższych mieszkań i domów poszukuje zaledwie 4 proc. Polaków. 

Pozostałe 21 proc. użytkowników szukających mieszkań to osoby zainteresowane wyłącznie najmem.

Kredyt na 2 proc. wpłynie na rynek?

Na rynek nieruchomości może w najbliższym czasie wpłynąć startujący właśnie program Bezpieczny Kredyt 2 procent. Tak uważa cytowany w raporcie RynekPierwotny.pl Marek Wielgo. 

Ekspert wskazuje, że program skłoni deweloperów do wprowadzania na rynek większej liczby mieszkań dedykowanych do nabywców kredytowych. Zwiększona podaż mieszkań w segmencie popularnym ustabilizowałaby zaś średnią cenę metra kwadratowego mieszkań. 

Marek Wielgo spodziewa się, że oferta najtańszych mieszkań najpewniej wciąż będzie się kurczyła, a dolna granica cen - przesuwała w górę. Np. z oferty warszawskich i krakowskich deweloperów najpewniej znikną do końca roku mieszkania z cenami poniżej 9 tys. zł za metr. Dodatkowo, chociaż wolniej niż w zeszłym roku, nadal rosną koszty budowy ponoszone przez deweloperów.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »