Nadchodzą istotne zmiany w podatkach. Lista jest długa

Szykują się spore zmiany w podatkach. Dotkną m.in. opłaty w podatku rolnym, leśnym oraz podatkach i opłatach lokalnych. Ministerstwo Finansów chce uporządkować aktualnie obowiązujące przepisy, co ma przełożyć się na ich prawidłowe stosowanie. Jedną z rewolucyjnych zmian będzie ujednolicenie stawki podatku od miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym z podatkiem od samego mieszkania. Zmiany obejmą również opłatę uzdrowiskową i skarbową.

Ministerstwo Finansów planuje gruntowną reformę podatku od nieruchomości. Zmiany w podatkach uregulują m.in. definicję budowli w kontekście choćby garaży wielostanowiskowych - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna". Przełoży się to na zmianę stawki podatku, z którego duże zyski czerpią gminy. Czy to oznacza, że zapłacimy więcej? 

Zmiany w podatkach. Podatek od nieruchomości i opodatkowanie garaży wolnostojących

Zmiany w podatkach będą dosyć szerokie - obejmą m.in. podatek od nieruchomości. To danina, którą płacą osoby będące właścicielami, użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami samoistnymi nieruchomości czy obiektów budowlanych.

Reklama

Doprecyzowane zostaną pojęcia "budowli" i "budynku", po to, żeby wyeliminować ryzyko nieścisłości. Zmiana obejmie garaże wielostanowiskowe w budynkach mieszkalnych, które są odrębnymi nieruchomościami (mają własną księgę wieczystą), przez co ich właściciele (na podstawie stawki od budynków "pozostałych") opłacają wyższy podatek od nieruchomości niż osoby, których miejsca są uwzględnione jako część lokalu mieszkalnego. 

Ministerstwo chce wprowadzić do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych autonomicznej definicji pojęcia "budowla" bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych. Jak podaje "DGP" spowoduje to ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych, a garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym będzie traktowany za część mieszkalną takiego budynku. Oznacza to, że zostanie zastosowana stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych

Podatek rolny i leśny

Zmiany w podatkach obejmą również podatek rolny i leśny.  

Podatek rolny obejmuje grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Natomiast podatek leśny płacony jest od gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako lasy. 

Obecnie zwolnione z podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego są instytuty badawcze. Zmiany w ustawie mają ograniczyć tę możliwość. Nowelizacja sprawi, że zwolnienie zostanie ograniczone tylko do nieruchomości wykorzystywanych do podstawowej działalności instytutów, a więc nie będzie już możliwe zwolnienie na prowadzenie działalności komercyjnej. 

Opłata uzdrowiskowa i skarbowa

Zmiany w podatkach dotkną także opłatę uzdrowiskową i skarbową

Opłata uzdrowiskowa to opłata lokalna pobierana za przebywanie na terenie miejscowości uzdrowiskowych. Została wprowadzona w celu wsparcia miejscowości o wyjątkowych walorach przyrodniczych i uzdrowiskowych.

Aktualnie rady gmin nie mogą nałożyć na inkasentów opłaty uzdrowiskowej obowiązku prowadzenia ewidencji osób zobowiązanych do jej uiszczenia. Jak podaje "DGP" wkrótce się to zmieni - wprowadzona ma zostać taka możliwość w drodze uchwały podejmowanej przed rady. Ma to pozwolić na uszczelnienie poboru opłaty uzdrowiskowej

Opłata skarbowa to z kolei danina za czynności organów administracji publicznej podejmowane w indywidualnych sprawach. Trzeba ją uiścić w sytuacjach, kiedy chcemy załatwić indywidualną sprawę urzędową, taką jak wydanie zaświadczenia, zezwolenia, pozwolenia lub koncesji, czy wydanie odpisu lub kopii dokumentu. 

Zmiany, których chce resort finansów, mają poprawić obieg przekazywania informacji przez organy administracji publicznej w przypadku zmiany właściwości organu, a także wyeliminować wątpliwości w przypadku opłat za dokumenty elektroniczne. Nowe przepisy mają pozwolić na prawidłowe przekazywanie wpływów z opłaty skarbowej na rachunek właściwej gminy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »